Пам'ятник Пушкіну (Житомир)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пам'ятник Олександру Сергійовичу Пушкіну - це перший пам'ятник, встановлений в м. Житомир і третій монумент поету в Російській імперії.

За рік до 100-річного ювілею О. С. Пушкіна в Житомирі було створено комісію, яка мала займатися організацією комплексу заходів до святкування знаменної дати. Однак, ідея увіковічнення пам'яті шляхом встановлення пам'ятника не сподобалася Волинському губернаторові Петру Івановичу Каталею (1855 – 1905) і він погодився на її втілення лише за умови, що фінансування буде за рахунок меценатів.

Скульптором проекту став Генріх Олешкевич. Він підтримав громадську ініціативу і за його ескізом на фабриці Вайнштейна було відлито бюст поета з бронзи. Архітектором проекту став Михайло Васильович Бетакі. Небайдужими громадянами були зібрані кошти у розмірі 600 карбованців. Після відливу бюста ще залишилися кошти, на які вихованці сирітського притулку зі своїм наставником А.А. Плотницьким спорудили огорожу. Побачивши результат, міська дума виділила місце для пам'ятника - біля витоку Бульварної вулиці.

Відкрили пам'ятник з урочистостями 26 травня (6 червня за новим стилем) 1899 року на честь 100-річчя з дня народження О. С. Пушкіна. На святкуванні була присутня вся міська еліта та діячі культури.

Був срібний вінок від інтелігенції та напис: «Дворянинові Пушкіну від дворян Волинської губернії». Саме цей напис викликав уїдливі коментарі в місцевій газеті «Волинь» і цілу бурю відповідних емоцій місцевої аристократії. [1]

Під час Другої Світової війни, у зв’язку з цінністю матеріалу пам'ятник вирішено було переплавити. А на місце Пушкіна встановили постамент фюрера. Але патріотично налаштовані місцеві активісти спочатку викрали і сховали бюст, а згодом зникло і зображення вождя Третього Рейху.

Творіння Олешкевича і Бетакі п’ять років припадало пилом в підвалі міськкомунгоспу, поки його не виявили у 1946-му і не повернули на своє законне місце. А у 1979-му під час реконструкції Старого бульвару пам’ятник Пушкіну в Житомирі отримав новий п’єдестал з лабрадориту, на якому стоїть  донині. Пам’ятник Пушкіну – одна з візитних карток міста. [1]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Історія пам'ятника Олександру Пушкіну в Житомирі - 20 хвилин. zt.20minut.ua (укр.). Архів оригіналу за 31 жовтня 2021. Процитовано 31 жовтня 2021.