Пам'ятник Сталіну (Будапешт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник Сталіну (1953 рік)

Пам'ятник Сталіну в Будапешті — центральний скульптурний твір столиці Угорщини до 1956 року. Встановлений у грудні 1951 року «як подарунок угорського народу до сімдесятиріччя Йосипа Сталіна» (21 грудня 1949 року). Пам'ятник стояв на проспекті Дожа Дьордь (угор. Dózsa György), зруйнований 24 жовтня 1956 року натовпом у дні Угорського повстання 1956 року.

Історія[ред. | ред. код]

Копія чобіт пам'ятника в Парку Мементо.

Пам'ятник був споруджений на краю міського парку. Висота пам'ятника разом з п'єдесталом — 25 метрів. Бронзова статуя Сталіна була вісім метрів у висоту. Сталіна було зображено як оратора. Сторони п'єдесталу були прикрашені рельєфним зображенням, що символізує угорський народ, який вітав Сталіна. Автор пам'ятника — угорський скульптор Шандор Мікуш. Пам'ятник створений у класичний період соціалістичного реалізму.

23 жовтня 1956 року натовп повсталих угорців зруйнував статую, залишивши тільки його чоботи, в які поставлений угорський прапор. Бронзове зображення «Вождь, учитель і кращий друг угорського народу» було зідране з п'єдесталу.

Після подій 1956 році спорожнілий постамент реконструйований і довгий час використовувався як урядова трибуна при проведенні святкових маніфестацій і демонстрацій.

На початку 1990-х років залишки постамента-трибуни були остаточно демонтовані.

У 2006 році в парку скульптур епохи соціалізму в Будапешті (Memento Park) в зменшеному вигляді були відтворені цегляний постамент і нижня частина скульптури — чоботи Сталіна.

Посилання[ред. | ред. код]