Пам'ятник Тарасові Шевченку (Мінськ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пам'ятник Тарасові Шевченку в Мінську (біл. Помнік Тарасу Шаўчэнку ў Мінску, рос. Памятник Тараса Шевченко в Минске) — пам'ятник великому українському поетові, письменнику і художнику, «будителю нації» Тарасу Григоровичу Шевченку в столиці Білорусі місті Мінську.

Це був перший пам'ятник Кобзарю в Білорусі, і на тепер лишається єдиним повнофігурним монументом Шевченкові в цій країні.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Пам'ятник встановлено у центральній частині Мінська — в Степановському саду на розі вулиць Старовіленської та Кисельова, поруч з приміщенням-новобудовою Посольства України в Республіці Білорусь. З нагоди 185- річчя з дня його народження

Автори пам'ятника — український скульптор Віктор Липовка та білоруський архітектор Віктор Крамаренко, що виконав архітектурну прив'язку монумента.

Опис[ред. | ред. код]

Пам'ятник являє собою бронзову постать Тараса Шевченка на невеликому підніжжі (цілісна скульптура), що встановлена на циліндричному округлому постаменті з рожевого граніту на округлому стилобаті з того ж граніту, доповненому пологими круговими сходами.

Автор зобразив уже немолодого поета в задумі, статичності й шаблонності у втіленні образу Кобзаря скульпторові вдалося уникнути. Як загалом, так і в деталях, проглядається деяка подібність мінського пам'ятника Шевченку на зображення поета в московському пам'ятнику Тарасові Шевченку.

До критичних зауважень щодо загального вигляду пам'ятника Шевченкові в Мінську варто віднести нагромадження просторових фігур у підніжжі монумента, а у втіленні образу поета можна вказати на суперечливе з точки зору досягнення виразності обличчя відведення від глядачів погляду та не до кінця пророблену позу постаті (положення рук).

З історії пам'ятника[ред. | ред. код]

Попри те, що за СРСР декларувалися принципи міжнаціональної дружби та встановлення культурних та інших зв'язків між народами багатонаціональної держави, навіть у БРСР, сусідній з УРСР, де проживало чимало українців, не існувало жодного пам'ятника Тарасові Шевченку.

Встановлення пам'ятника Тарасу Шевченку в Мінську, за часом першого в Білорусі, напряму пов'язане з функціонуванням Посольства України в цій країні.

Дипломатичні відносини між Україною та Республікою Білорусь встановлено 27 грудня 1991 року, а от Посольство України в Республіці Білорусь було створено за півроку — 30 червня 1992 року. Тривалий час зайняли вибір і виділення землі під Українське Посольство в Мінську, а також власне будівельні роботи зі зведення його будівлі. Нарешті 1 грудня 2000 року (у 9-ту річницю Всеукраїнського референдуму 1991 року) Будинок Посольства сучасної архітектури було урочисто відкрито — за участю Президента України Л.Д. Кучми, Прем'єр-міністра України В.А. Ющенка, Міністра закордонних справ України А.М. Зленка, а також Прем'єр-міністра Республіки Білорусь В.В. Єрмошина і Заступника Прем'єр-міністра Республіки Білорусь – Міністра закордонних справ Республіки Білорусь М.М. Хвостова[1].

Будівництво приміщення Посольства України в Мінську було поєднано з упорядкуванням навколишньої території, зокрема скверу «Степановський сад». Вже тоді з'явилась ідея встановлення в цьому місці пам'ятника Шевченкові, що її було втілено за 2 роки.

Пам'ятник Кобзареві, садово-паркові роботи, а також встановлення бювету з артезіанською водою за київською технологією були подарунками української столиці Мінську. Урочисте ж відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку в центрі білоруської столиці, за участю тодішнього київського мера Олександра Омельченка та Голови мінського місьвиконкому Михайла Павлова, що відбулося 23 квітня 2002 року, стало одним з ключових моментів Днів Києва у Мінську[2].

Виноски[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]