Пам'ятник Ярославу Мудрому (Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятник Ярославу Мудрому
Пам'ятник Ярославу Мудрому Київ.jpg
Країна Україна Україна
Місце розташування Київ, Золотоворітський сквер
Координати 50°26′56″ пн. ш. 30°30′47″ сх. д. / 50.448917° пн. ш. 30.51306° сх. д. / 50.448917; 30.51306Координати: 50°26′56″ пн. ш. 30°30′47″ сх. д. / 50.448917° пн. ш. 30.51306° сх. д. / 50.448917; 30.51306
Автор проекту І. Кавалерідзе
Архітектор Руслан Кухаренко, Юрій Лосицький
Скульптор М. Білик, О. Редько, В. Сівко
Матеріал бронза, граніт
Установлений 1997

Пам'ятник Ярославу Мудрому (Київ) у Вікісховищі

Пам'ятник Ярославу Мудрому в Києві — пам'ятник великому київському князю першої половини XI ст. Ярославу Мудрому, розташований у сквері біля Золотих воріт. Князь тримає в руках макет Софійського собору, а його погляд звернений в сторону, де собор побудований. Пам'ятник створений за ескізом скульптора Івана Кавалерідзе і встановлений у 1997 році.

Правління Ярослава Мудрого, сина Володимира Святославича, було періодом розквіту Київської Русі, в тому числі культурного. В цей час дитинець Києва перетворюється на величне укріплене місто, що не мало собі рівних у країні (в сучасній історіографії воно отримало назву «міста Ярослава»). Головним в'їздом до нього слугували Золоті ворота, а заснований тут Ярославом Софійський собор став центром політичного, громадського і духовного життя.

Історія спорудження[ред.ред. код]

Пам'ятник відтворено за невеликою станковою композицією «Ярослав Мудрий з макетом Софії Київської» створеною у 1949 році[1] скульптором Іваном Кавалерідзе, вже після смерті автора. В роботі над пам'ятником брали участь скульптори Микола Білик, Олексій Редько, Віталій Сівко та архітектори Руслан Кухаренко, Юрій Лосицький. У 1997 році пам'ятник був відкритий у Золотоворітському сквері до Дня Києва.

Копія пам'ятника, менша за розмірами, встановлена на Андріївському узвозі в сквері поряд із будинком № 21, в якому розміщується Музей-майстерня Івана Кавалерідзе.

Опис[ред.ред. код]

Бронзова постать Ярослава Мудрого встановлена на гранітному постаменті і завершує штучний курганоподібний земляний насип, через який до пам'ятника ведуть гранітні сходи. На камені льодовикового періоду, встановленому праворуч від сходів, висічено давньоруськими літерами ім'я князя. В стилістиці скульптури поєднані традиції реалістичної пластики кінця XIX — початку XX століття та візантинізму, поширеного на початку XIX століття.

Висота фігури Ярослава становить 4,1 м, висота постаменту — 0,6 м.

Пам'ятник Ярославу Мудрому Київ 2.jpg

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Ярослав Мудрий із макетом Софійського собору в руках, вірогідно, був зображений на головній світській композиції Софіївського собору з груповим портретом сім'ї князя. Центральна частина цієї фрески з постаттю Ярослава не збереглась, але відома за малюнком Абрагама ван Вестерфельда 1651 року[2][3].
  • На тильній частині монумента збереглися три відбитки долонь, які залишили скульптори М. Білик, О. Редька, В. Сівко[4].
  • За особливості композиції пам'ятник отримав від містян жартівливу назву «Чоловік з тортом»[5].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Галина Скляренко. Скульптура Івана Кавалерідзе в контексті українського мистецтва XX ст. // Художня культура. Актуальні проблеми. Збірник наукових праць, Вип. 5, 2008 (стор. 524)
  2. Фрески Софіївського собору // Заповідник Софія Київська
  3. Мозаїки та фрески Софіївського Собору // Заповідник Софія Київська
  4. Пам'ятник Ярославу Мудрому // Kievtown.net
  5. (рос.) Е. С. Отин. Сленговые собственные имена в онимном пространстве современного русского языка // Ономастичні науки № (1) 3, 2009 (стор. 61)

Джерела[ред.ред. код]

  • Руслан Кухаренко, Марина Протас. Пам'ятник Ярославу Мудрому // Звід пам'яток історії та культури України: Київ: Енциклопедичне видання. Кн. 1, ч. 2.: М-С. — К.: Голов. ред. Зводу пам'яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2004 (стор. 875–876).