Панагія (богослужбове облачення)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Панагія
Зображення
Названо на честь Panagiad
CMNS: Панагія у Вікісховищі
Панагія «Богоматір Знамення», Росія, Москва, 1899

Панагія (грец. παναγία «пресвята») — невеликий образ Богоматері (рідше Спасителя, Трійці, святих, розп'яття, біблійних сцен), найчастіше округлої форми, який носять архієреї на грудях. Право носіння другої панагії — привілей предстоятелів помісних церков[1], а також присвоюється як нагорода за особливі заслуги.

Право на носіння панагії також мають ігумени монастирів на Афоні[2].

Історія і значення[ред. | ред. код]

Спочатку панагією називали частину з просфори, вилучену на проскомидії в честь Божої Матері. Її в особливій скриньці (панагіарі) особливим способом («чин піднесення Панагії» є в Часослові, а також у Типиконі) переносили в монастирях у трапезну. Там з'їдали одну її частину перед прийняттям трапезної їжі, іншу — по закінченні трапези.

Згодом назва від панагії перейшла до скриньки, в якій її переносили, і її стали називати панагіарою. Згодом панагією почали називати нагрудний знак архієреїв і деяких архімандритів ставропігійних монастирів. Спершу панагія мала вигляд скриньки або енколпіона, на одному боці якого було зображення Спасителя або Святої Трійці, на іншому — Божої Матері. Всередину скриньки вкладали іноді частинки мощей. Перша згадка про енколпіон як обов'язкову приналежність єпископа, яка дається йому при посвяті після літургії, міститься у творах блаженного Симеона, архієпископа Солунського (XV століття).

Згодом мощі святих перестали бути обов'язковою приналежністю панагій. Панагія втратила вигляд ковчежця і нині має вигляд невеликої круглої ікони Божої Матері, яку носять на грудях як знак архієрейського достоїнства.

Єпископу, за словами протоієрея Григорія Дяченка, слугує таке зображення «нагадуванням його обов'язку носити в серці своєму Господа Ісуса і покладати надії свої на заступництво Пречистої Матері Його».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інтронізація Митрополита Київського і всієї України Епіфанія (укр.). www.pomisna.info. Українська Православна Церква (Православна Церква України). 4 Лютого 2019. Процитовано 5 квітня 2020. 
  2. АФОН. Предстоятель УПЦ молитовно відзначив свій День народження (укр.). news.church.ua. Українська православна церква (Московський патріархат). 5 листопада 2015. Процитовано 6 серпня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]