Пандемія грипу H1N1 (2009)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Шаблон:Таблиця пандемії свинячого грипу в 2009 році

Карта ураження грипом H1N1 у 2009 році
   підтверджені випадки
   підтверджені випадки, що призвели до смерті

Пандемія «свинячого» грипу A/H1N1 у 2009 році[1] («мексиканка», «мексиканський грип», «мексиканський свинячий грип», «свинячий грип», «північноамериканський грип», офіційна назва, що використовується ВООЗ, — «грип А(H1N1)») — пандемія нового штаму вірусу грипу в березні і квітні 2009 року, під час якої було інфіковано безліч людей у Мехіко, інших регіонах Мексики і в деяких частинах США. Численні випадки захворювання були також зафіксовані в багатьох інших країнах.

У серпні 2010 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про завершення пандемії грипу A/H1N1[2].

Історія[ред.ред. код]

Спалах вперше була зареєстрована у Федеральному окрузі Мехіко, де почалося спостереження за великим сплеском випадків грипоподібних захворювань, що почалися 18 березня[3]. Мексиканською владою сплеск пояснювався «піздньосезонним грипом» до 21 квітня[4], коли Центри з контролю і профілактики захворювань США звернув увагу на двоє незалежних один від одного випадків нових захворювань на свинячий грип, про які повідомили у ЗМІ[5]. Перші два випадки були визначені (і підтверджені) як свинячий грип у двох дітей з США в окрузі Сан-Дієго і окрузі Імперіал які захворіли 28 і 30 березня[6]. Цей новий штам був швидко підтверджений у Мексиці.

У березні та квітні 2009 року було зареєстровано більше 1000 випадків підозр на свинячий грип в Мексиці і південно-західних штатах США. Штам був незвичайно заразливим в Мексиці, викликавши 81 підтверджених випадків смерті, в основному в Мехіко, але також були повідомлення про такі випадки в штатах Сан-Луїс-Потосі, Ідальго, Керетаро та Мехіко[7]. Деякі випадки в Мексиці і США були підтверджені Всесвітньою організацією охорони здоров'я як раніше невідомі штами H1N1[3][8]. Жертвами захворювання в Мексиці стали в основному дорослі люди від 25 до 45 років — відмінна риса пандемічного грипу[9][10].

27 квітня 2009 року Всесвітня Організація Охорони Здоров'я підвищила ступінь небезпеки до 4-го рівня[11], і вже 30 квітня на екстреному засіданні рівень був підвищений до 5-го[12].

3 травня 2009 року міністр охорони здоров'я Мексики Хосе Анхель Кодрова заявив, що пік епідемії свинячого грипу пройдено[13]. Тим не менш поширення свинячого грипу по планеті продовжилося. До 9 травня епідемія досягла Японії та Австралії[14].

11 червня ВООЗ оголосила про введення шостого, максимального рівня загрози пандемії у зв'язку зі стрімким поширенням грипу по світу[15].

25 вересня кількість хворих на грип A/H1N1 у світі перевищила 308 тисяч чоловік, а число летальних випадків від нього наближається до 4,2 тисячі випадків.

У серпні 2010 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про завершення пандемії грипу A/H1N1. Згідно з даними ВООЗ від вірусу загинуло більше 18,000 чоловік[16].

Критика[ред.ред. код]

Низка дослідників вважає, що інформація про пандемію свинячого грипу була фальшивкою, покликаною викликати ажіотаж навколо лікарських препаратів[17].

5 червня 2010 року Парламентська асамблея Ради Європи розповсюдила заяву, що епідемії свинячого грипу в 2009 році не було. Була паніка, спровокована заявою Всесвітньої організації охорони здоров'я і «підхоплена владою ряду держав». Це призвело до «розбазарювання коштів з державних бюджетів»[18]. За допомогою даної паніки найбільші фармацевтичні компанії реалізували різним державам, зокрема Україні, великі запаси дорогих лікарських препаратів, зокрема Терафлю і Таміфлю, у яких закінчувався термін придатності.

Однак ВООЗ дала ґрунтовну відповідь на цю критику[19]. Було, зокрема, сказано, що «характеризувати пандемію як «неіснуючу» — це ігнорувати останні події і наукові дані і тривіально відноситися до смерті більш ніж 14 000 чоловік, а також до численних серйозних хвороб, перенесених іншими людьми» і «Надання незалежних рекомендацій державам-членам є однією з найважливіших функцій ВООЗ, до якої вона відноситься серйозно. ВООЗ вживає усі заходи до того, щоб не допускати впливу яких-небудь неправомірних інтересів. Політика і заходи у відповідь відносно пандемії грипу, рекомендовані і прийняті ВООЗ, не піддавалися некоректній дії з боку фармацевтичної промисловості».

Примітки[ред.ред. код]

 1. Термінологія на сайті ВОЗ
 2. Заява ВООЗ про завершення пандемії грипу A/H1N1 може викликати новий скандал. Первый канал. 
 3. а б Q&A: Swine flu. BBC News. 
 4. Mark Stevenson. U.S., Mexico battle deadly flu outbreak. Associated Press. 
 5. Mike Stobbe. Officials alert doctors after 2 California children infected with unusual swine flu. Associated Press. 
 6. David Brown. New Strain of Swine Flu Investigated: Two Children in San Diego Area Had No Contact with Pigs. Washington Post. 
 7. Lacey, Marc; McNeil, Donald G. Jr. Fighting Deadly Flu, Mexico Shuts Schools. The New York Times. 
 8. Influenza-Like Illness in the United States and Mexico. World Health Organisation. Архів оригіналу за 2013-07-09. 
 9. Deadly new flu virus in US and Mexico may go pandemic. New Scientist. 
 10. World on alert as Mexico flu epidemic fear grows. Reuters. Архів оригіналу за 2013-07-09. 
 11. Заява Генерального директора ВООЗ щодо свинячого грипу, 27.04.2009.
 12. ВОЗ признала пандемию свиного гриппа «неминуемой», Lenta.ru, 30.04.2009
 13. Мексика: пик эпидемии свиного гриппа пройден
 14. Грип А/ H1N1 дістався до Австралії та Японії
 15. Грип A (H1N1): оголошена фаза 6 попередження про пандемію, тяжкість якої оцінюється як помірна
 16. H1N1 Still A Pandemic, Says WHO. redOrbit. 
 17. Была ли пандемия свиного гриппа? — интервью с Вольфгангом Водаргом, «Известия-Наука», 24.02.2010.
 18. «2000», 11 червня 2010, ст.8
 19. Заявление д-ра Кеджи Фукуда от имени ВОЗ на слушаниях Совета Европы по вопросам пандемии (H1N1) — 2009

Посилання[ред.ред. код]