Панель керування Windows

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Панель керування
Компонент Microsoft Windows
Деталі
Тип Панель керування[en]
У комплекті з Microsoft Windows
Замінений на Параметри

Панель керування (англ. Control Panel) — частина користувацького інтерфейсу Microsoft Windows. Вона дозволяє виконувати основні дії з налаштування системи, такі, як додавання та налаштування пристроїв, установлення і видалення програм, керування обліковими записами, вмикання спеціальних можливостей, а також багато інших дій, пов'язаних з управлінням системою. Аплети (значки) Панелі керування, за допомогою яких можна виконувати певні системні дії, є файлами з розширенням .cpl. Більшість таких файлів розташована в системних теках C:\Windows\System32 і C:\Windows\winsxs (в підтеках цієї теки). Кожен такий аплет запускає системну утиліту, яка виконує відповідну дію з налаштування або керування операційною системою. Більшість аплетів у Панелі керування співвідносяться з певними системними утилітами виробництва Microsoft, але в деяких випадках сторонні виробники також додають свої значки в Панель керування Windows 7 для зручнішого керування відповідним програмним або апаратним продуктом. Вперше Панель керування з'явилася у Windows 2.0. Багато з аплетів, що нині існують, додані з новими релізами операційної системи. Згодом аплетів стало досить багато, і це спонукало до сортування їх за категоріями. Тепер користувач може самостійно вибирати зручний для нього режим перегляду.

У Windows 8, а потім і в Windows 10 з'явився застосунок «Параметри», що заміняє Панель керування (яка в системі при цьому залишилася). У Windows 10 деякі функції, такі як Персоналізація або Властивості системи, частково або повністю переміщено в «Параметри», і вони більш не працюють у Панелі керування.[1][2] У майбутньому Microsoft планує повністю відмовитися від Панелі керування на користь цього застосунка.[3]

Отримання доступу до Панелі керування

[ред. | ред. код]

Доступ до панелі керування здійснюється різними способами:

 1. З теки «Стандартні — Windows» у меню «Пуск»;
 2. За допомогою пункту «Панель керування» в правій частині меню «Пуск». Є можливість налаштувати відображення пункту у вигляді меню, посилання або зовсім приховати (Windows XP — Windows 7);
 3. З контекстного меню кнопки «Пуск» (Windows 8 — Windows 10 (до Creators Update));
 4. За допомогою команди control або control.exe, викликаної у вікні консолі;
 5. Панель керування у вигляді випадного меню може бути доступною в панелі навігації Провідника Windows 7.

Налаштування вигляду Панелі керування

[ред. | ред. код]

В останніх версіях Windows Панель керування має два подання.

 • Дрібні або великі значки. У вікні Панелі керування видно всі аплети, відсортовані за алфавітом.
 • Категорії. Всі аплети відсортовано в подібні за функціональністю групи налаштувань. Щоб отримати доступ до налаштувань з певної групи, слід вибрати відповідну категорію.

В Панелі керування Windows 7 є 8 категорій налаштувань:

 1. Система й безпека
 2. Мережа й Інтернет
 3. Устаткування та звук
 4. Програми
 5. Облікові записи та безпека сім'ї
 6. Оформлення та персоналізація
 7. Годинник, мова та країна/регіон
 8. Легкий доступ.

Перемикання між доступними режимами перегляду здійснюється за допомогою посилання «Перегляд» у правому верхньому кутку вікна Панелі керування. За допомогою неї ж є можливість вибрати великий або дрібний розмір значків.

Доступ до окремих елементів Панелі керування

[ред. | ред. код]
 1. Простий доступ. Для багатьох утиліт з Панелі керування Windows 7 існують альтернативні шляхи доступу. Наприклад, доступ до аплету «Персоналізація» можна отримати, клацнувши мишею в будь-якому вільному місці Стільниці Windows 7 і вибравши відповідний пункт у контекстному меню. Також можна створити ярлик для будь-якого аплету панелі керування та помістити його в будь-якому зручному місці інтерфейсу користувача (наприклад, у списку часто використовуваних застосунків головного меню, на Панелі завдань, Стільниці або в будь-якій теці.
 2. Доступ за допомогою CPL-файлів. Необхідно ввести повну назву такого файлу в консолі і натиснути Enter. При цьому запуститься відповідний компонент операційної системи.
 3. Доступ за допомогою канонічних назв. Канонічна назва — це назва потрібного вам компонента англійською мовою з префіксом Microsoft, без використання пропусків і кутових дужок. У такому випадку в вікно консолі слід увести команду такого синтаксису: control /name Microsoft.<АнглійськаНазваЗавдання>.
 4. Максимальна панель керування або Режим бога. Це доступу до всіх без винятку завдань Панелі керування Windows 7 в одному місці, зручно відсортованих за категоріями. Для цього потрібно створити теку на Стільниці і назвати її будь-як, обов'язково використавши в назві теки ідентифікатор об'єкта, що викликається (CLSID). Після назви слід поставити крапку, а потім числовий ідентифікатор об'єкта у фігурних дужках, наприклад, GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} або Моя панель керування.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. За необхідності таку теку можна переміщати і видаляти. Аналогічно, за допомогою ідентифікаторів зі системного реєстру, можливе виведення не всіх, але лише деяких завдань Панелі керування.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Bradley, Tony (6 липня 2012). Adding and Managing Users in Windows 8. PC World. IDG. Процитовано 20 вересня 2015.
 2. Bright, Peter (25 березня 2013). Windows Blue leaks: More Metro, more multitasking. Ars Technica. Condé Nast. Процитовано 20 січня 2014.
 3. Coppock, Mark (9 жовтня 2015). Microsoft will fully replace Control Panel with "Settings" in future Windows 10 builds. On MSFT. Процитовано 29 березня 2017.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]