Паннонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паннонія в складі Римської Імперії

Панно́нія (лат. Pannonia) — була давньою провінцією Римської імперії, обмеженою з півночі й сходу Дунаєм, на заході межувала з Нориком і верхньою Італією, з півдня — з Далмацією і верхньою Мезією. Паннонія була розташована на території сучасних: західної частини Угорщини, частини Австрії, Хорватії, Сербії, Словенії, Словаччини й Боснії і Герцеговини.

Назва[ред. | ред. код]

Юліус Покорний виводить назву Pannonia від іллірійців, від прото-індо-європейського кореня * pen-, "болото, вода, мокрий» (пор. англ. fen, "болото"; гінді pani , "вода").[1]

Історія[ред. | ред. код]

Pannonia01.png

Паннонія є довгим пасмом лук на південь від гірського хребта. З півночі її захищає головний Карпатський хребет, а на півдні вона підходить до Дунаю в його середній течії. Паннонія має три природні доступи: на заході — віденський, на сході — через Залізну Браму, а на півночі — через Моравський коридор. Її добре зрошені пасовища ставали природною принадою для кочівників, що рухалися зі сходу на захід, і були зручним трампліном для багатьох варварських племен, які готувалися напасти на Римську імперію.

Початково Паннонія це був — регіон проживання іллірійських народів — паннонців, бревків, карнів і дарданців, а також кельтських племен які прийшли сюди з заходу в IV—III ст. до н.е. зокрема, скордисків. З 9/10 року — римська провінція, що займала території сучасної західної Угорщини, східної Австрії, східних Хорватії та Словенії і півночі сучасної Сербії. Головними містами провінційної адміністрації стали Аквінкум, Карнунтум, Сірмій, Мурса і Петовіон. Кельти провінції жили в окремих поселеннях (civitates).

Pannonia02.png

Після приєднання Норика і Реції в 16 р. до н.е Август продовжив свої експансіоністські плани, що стосувалися формування дунайського напрямку, далі. У 15 р. до н.е. почалася війна в Паннонії. Паннонців-іллірійців захищали дві швидкі річки — Драва i Сава. Війну проти паннонців очолив Марк Віпсаній Агріппа, а після його смерті в 12 р. до н.е. — Тиберій. Небезпека цієї війни зростала через близькість театру воєнних дій до Італії. Паннонці були розбиті, а їхня зброя, всупереч військовому звичаю, була не спалена, а зламана і кинута в річку, щоб налякати тих, які ще чинили опір[2].

У 108 р. Траян розділив Паннонію на Верхню, з центром у Карнунтумі, і Нижню, з центром в Аквінкумі. Перша стала керуватися консульським легатом, друга — преторським, а починаючи з Марка Аврелія — також консульським. Першим прокуратором Нижньої Паннонії став Адріан. У 166 р. у Паннонію вторглися лангобарди й обії. У 213 р. область навколо Брігеціона була включена у Верхню Паннонію. Адміністративна реформа Діоклетіана 296 року розділила Паннонію на чотири провінції Паннонія I Паннонія II, Савія, Валерія прибережна з головними містами Карнунтум, Аквінкум і Брігеціон, Савією і Сіскією і Сірмією і Мурсою. Водночас додатково розміщено Legio V Iovia та Legio VI Herculia.

B 214-215 р. Паннонія пережила вторгнення квадів, у 254 і 259-260 — також маркоманів і язигів. Нарешті в 396 р. Рим був змушений дати осілім у Паннонії маркоманам, квадам і вандалам, а також напевно свевам, статус федератів (foederati).

Потім тут жили гепіди, гуни (від них походить назва Hungary, Угорщина), авари, половці, слов'яни і нарешті мадяри. Мадяри називають її Альфельд — низина, а іноді — слов'янським словом пушта (пуста), що означає степ, пустка. Зараз Паннонія — це частина західної Угорщини, східної Австрії, а також невеликі частини Словенії, Хорватії, Сербії (Воєводина)

Крім гірських районів, територія Паннонії була малоплідною, особливо після того, як при Пробі і Галлієні були вирубані ліси — до цього часу деревина тут складала одну з головних статей експорту. Серед сільськогосподарських культур переважали овес і ячмінь, з якого жителі варили пиво, що називалося sabaea. Виноградники й оливкові дерева культивувалися в невеликих масштабах. Певну роль, окрім Норика, грали залізні й срібні копальні. Паннонія була також відома за породу гончих, що розводилася тут і полювали на кабана і бізона.

У IV столітті Паннонія стала все частіше піддаватися набігам варварів, і Аквінкум почав занепадати, і в V столітті римські оборонні рубежі були прорвані гунами, які утворили на території Паннонії велику войовничу державу. У VI столітті Паннонію захопили лангобарди і вигнали звідтіля ґепідів.

Після смерті Аттіли в V сторіччі подунайські руги створили державу Ругіланд у римській провінції Норик. Римська провінція Норик прилягала з півночі до Ілірії («Іллюрик» в руському літописі) і в основному збігалася з пізнішим Ругиландом, який у багатьох джерелах 800-1200 рр. називається «Руссю», «Рутенією», «Руською маркою» ("землею" - лат. Marchia Ruthenorum[3])

Нікола Сансон. Мапа Паннонії та Іллірії. 1651

Перші слов'яни, які проникли в Паннонію в IV- початку V століття разом з гунами, встрявали у сутички з лангобардами, однак згодом, наприкінці 6 ст., у Паннонію проникають авари, які знищують лангобардів та засновують Аварський каганат, який багато в чому нагадував гунську державу. 800 р. — знищення держави аварів племенами франків та болгар, проте населення аварів було досить значним під час приходу мадярів у 9 ст. Територія Паннонії у 9 ст. також входила частково спершу до Великоморавської держави, однак згодом Прібіна на васальних правах у Східно-Франкської держави засновує Паннонське (Блатенське) князівство з центром у м. Блатноград. Це державне утворення протрималося до 10 ст. і було згодом знищене навалою мадярів, які на чолі з Арпадом, які декількома потоками обігнули і пройшли через Карпатський хребет, проникнули у Паннонію і створили згодом там свою міцну осілу державу. Таким чином завершився процес формування населення Паннонії.

Римські прокуратори Паннонії[ред. | ред. код]

 • 14 - Юній Блеза
 • 35 - Кальвізій Сабін
 • 49-50 - Пальпеллій Істр
 • 68-69 - Тампій Флавіан
 • 107-109 - Публій Елій Адріан
 • 112 - Т. Юлій Максим Манліан
 • 134/135 - Л. Аттій Макрон
 • 136/137 - Л. Цейоній Коммод
 • 143 - Клавдій Максим
 • 144 — М. Понтій Леліан Ларцій Сабін
 • 154 — М. Ноній Макрін
 • 160 — М. Яллій Бассій Фабій Валеріан
 • 175/176 — Г. Вецій Сабініан Юлій Госп
 • 189/193Септімій Север
 • 199/200 — Т. Клавдій Клавдіан
 • 212 — Г. Юлій Септ(імій) Кастін
 • 214 — Л. Кассій Марцеллін
 • 218 — Понтій Понтіан
 • 260 — П. Гай Регаліан
 • 268/270 — Л. Доміцій Авреліан
 • 283/284 — М. Аврелій Юліан

У Паннонії народилися десять імператорів пізньої імперії - Траян Децій, Геренній Етруск, Гостіліан, Авреліан, Проб, Констанцій, два Валентініана, Валент і Граціан.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. J. Pokorny, Indogermanisches etymologisches Wörterbuch, No. 1481. Архів оригіналу за 12 червень 2011. Процитовано 26 квітень 2019. 
 2. Flor., II, 24; IV, 12, 8-9
 3. Міськов І.О. - “Rutheni”, “Dux Ruizorum”, “Marchia Ruthenorum” у середньовічній Франції та Угорщині
 4. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]

 • Tilmann Bechert: Die Provinzen des römischen Reiches: Einführung und Überblick. von Zabern, Mainz 1999.

Посилання[ред. | ред. код]