Панталеон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Панталеон Сотер
дав.-гр. Πανταλέων Σωτήρ
Індо-грецький цар
Правління 190 до н. е.180 до н. е.
Попередник Деметрій I
Наступник Агафокл I
Біографічні дані
Народження невідомо
Смерть бл. 180 до н. е.
Династія Євтидеміди
Батько Деметрій I
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Панталеон Сотер (дав.-гр. Πανταλέων Σωτήρ; *д/н — †бл. 180 до н. е.) — індо-грецький цар Гандхари та Арахозії у 190 до н. е.180 до н. е. роках. Індуси називали його Памталеваса.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Євтидемідів. Син царя Деметрія I. Ще за його правління, близько 190 року до н. е., стає співцарем в Гандхарі. Втім мав підлеглість Деметрію I.

Після смерті батька близько 180 року до н. е. Панталеон стає новим царем. Про його діяльність на чолі Гандхари та Арахозії відомо переважно з мідно-нікелевих монет, в яких відображено політику поєднання давньогрецької та індійсько-буддистської культур.

Втім, незабаром в Арахозії посів трон родич Панталеона — Антімах I. Незабаром Панталеон вимушений був визнати зверхність брата Агафокла I, що став царем Греко-Бактрії.

Достеменно невідомо: Пантелеон помер власною смертю приблизно між 180 та 178 роками до н. е., або ймовірно його було повалено Агафоклом I на кшталт того, що він, напевне, зробив з другим братом — Євтидемом II.

Водночас існує версія, що Панталеон був грецьким військовиком, що повстав проти Деметрія I або Агафокла I, зазнав поразки між 185 та 180 роками до н. е. Втім, проти цього можуть свідчити єдиний стандарт і матеріал монет, що карбували Євтидем II, Агафокл I та Панталеон.

З коммеморативних монет греко-бактрійського базилевса Агафокла, відомий епітет Панталеона — Сотер, тобто «Рятівник». Цей епітет античні володарі отримували за успішну зовнішню політику. Невідомо проти кого вона була направлена, проти Євкратидів, або проти нових володарів Бактрії — кушанів[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Попов, 2004, с. 206.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Abodh K. Narain: The Indo-Greeks. Clarendon Press, Oxford 1957, S. 58–59.
  • O. Bopearachchi, Monnaies gréco-bactriennes et indo-grecques, Catalogue raisonné, Bibliothèque Nationale, Paris, 1991, p.453
  • Попов А.А. Коммеморативные (памятные) монеты царя Агафокла как источник изучения царского культа в Греко-Бактрии // Мнемон Исследования и публикации по истории античного мира. Выпуск 3. — Санкт-Петербург, 2004. — С. 204-209.