Пантелеймон Нікомедійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пантелеймон
303 або 305 році
Святий Пантелеймон
грец. Παντελεήμων
Народився місто Нікомидія 280 року
Нікомедія
Помер 305
Нікомедія, Ялова, Туреччина
·обезголовлення
Шанується католицька церква, православні церкви, орієнтальні церкви, англіканство
У лику великомученика, цілителя.
Головна святиня «Глава» знаходиться у монастирі св. Пантелеймона (Афон)
День пам'яті 27 липня (9 серпня)
Медіафайли на Вікісховищі

Пантелеймон Нікомедійський або Пантелеймон Цілитель (грец. Παντελεήμων — все-співчутливий, ? — 305)  — цілитель і великомученик перших віків християнства, за фахом був лікарем, його шанують як святого католицька й православна церкви. В католицькій церкві належить до чотирнадцяти святих помічників.

Життєпис[ред. | ред. код]

Пантелеймон народився в Нікомедії (сьогоднішнє м. Ізміт, Туреччина) в сім'ї знатного поганина і отримав ім'я Пантолеон. Його мати свята Еввула була християнкою і виховувала сина в своїй вірі, але померла. Коли Пантолеон був в підлітковому віці, його батько віддав сина в язичницьку школу, а потім доручив знаменитому лікарю Єфросину для вивчення Пантолеоном лікарського мистецтва. Незабаром про нього почув римський імператор Максиміан, який побажав бачити Пантолеона при своєму дворі.

Проживав у Нікомедії пресвітер Єрмолай, який зауважив Пантелеона і почав розповідати йому про християнство. Згідно з житієм, Пантолеон увірував в Ісуса Христа після того, як, побачивши дитину, що померла від укусу змії, він по молитві до Ісуса Христа воскресив її. Після цього він прийняв хрещення від пресвітера Єрмолая і отримав ім'я Пантелеймон.

Ставши безвідплатним лікарем, Пантелеймон позбавив багатьох лікарів доходів, і на нього надійшов донос імператору Максиміану, що Пантелеймон відвідує в тюрмі християн і лікує їх ім'ям Христа. Імператор викликав Пантелеймона і просив спростувати донос. Святий запропонував імператору викликати одного невиліковного хворого і влаштувати випробування. Хто зцілить його: він або язичницькі жерці — віра того і повинна бути правдивою. Згідно з житієм, язичницькі жерці не змогли зцілити хворого, а Пантелеймон силою молитви дарував розслабленому зцілення. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміан озлобився на Пантелеймона і наказав катувати його, а потім кинути з важким каменем в море. Але Пантелеймон залишився неушкоджений, тоді його піддали новим мукам: повісили на дереві, палили свічками, потім рвали залізними кігтями, колесували, кидали в кипляче олово, намагалися втопити в морі. Дикі звірі, яким він був кинутий на розтерзання, лизали йому ноги.

Після всіх катувань Пантелеймона засудили до відрізання голови. Його прив'язали до оливкового дерева і хотіли відрубати голову, але святий став молитися, а меч не заподіяв йому шкоди. Під час молитви голос з небес закликав Пантелеймона в Царство Небесне і святий попросив воїнів виконати даний їм наказ. Згідно з житієм, коли йому відрубали голову, то з рани потекло замість крові молоко, а маслина у мить покрилася плодами. Кинуте в багаття тіло великомученика не згоріло і було поховане християнами.

Глава Пантелеймона зберігається в Пантелеймонівському монастирі на Афоні. Частинки мощей святого знаходяться в багатьох містах. У Православній церкві Пантелеймон шанується як покровитель воїнів (його язичницьке ім'я Пантолеон перекладається як «лев у всьому»), а також як цілитель, що пов'язано з його другим, християнським, ім'ям Пантелеймон — «всемилостивий».

Іконографія[ред. | ред. код]

На православних іконах він представлений юнаком в одязі святих цілителів — синьому хітоні зі золотими нарукавниками, синій сорочці зі золотим оплеччям та коричневому плащі, зібраному на грудях. На лівому плечі вузький білий пасок, подібний дияконському орарю. В правій руці мученицький хрест, в лівій — коробочка для ліків, по формі нагадуючи чудотворні реліквії.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Відзнака за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона». Про відзнаку. orden-panteleimon.com.ua. Орден Святого Пантелеймона. Процитовано 18 жовтня 2020. 
  2. Буковинку нагородили найпрестижнішою нагородою у медичній сфері. chernivetski.info. 11 серпня 2020. Процитовано 24 серпня 2020. 

Джерело[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Монастир святого Пантелеймона (Ізміт)