Пантодонти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пантодонти
Час існування: Пізній палеоцен-еоцен,
63-34 млн років тому
Titanoides
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Інфраклас: Вищі звірі (Eutheria)
Ряд: Цімолести (Cimolesta)
Підряд: Пантодонти (Pantodonta)
Cope, 1873
Надродини та родини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pantodonta
EOL logo.svg EOL: 4472162
Fossilworks: 165637

Пантодонти (Pantodonta) — підряд базальних вищих ссавців вимерлого ряду Цімолести (Cimolesta). Підряд відомий з палеоцену по еоцен (63-34 млн років).

Пантодонти були поширені в Євразії, Африці та Північній Америці з середнього палеоцену по середній олігоцен. Судячи з викопних знахідок пантадонти вперше з'явилися в Азії, а потім мігрували в Африку, Європу і Північну Америку. Найдовше (до середини олігоцену) пантодонти проіснували в Азії. В інших місцях пантодонти вимирають ще в ранньому еоцені. Деякі з пантодонтів (зокрема Titanoides) були першими по-справжньому великими ссавцями.

Довгий час пантодонтів поміщали в окремий ряд і вважали, що вони походять від якихось кондиляртр (Condylarthra). Чжоу і Ван (Zhou, Wang, 1979) стверджують, що пантодонти не пов'язані з кондиляртрами та іншими копитними і знаходяться в тісному спорідненні з тілодонтами (Tillodonta). Відповідно до сучасної систематики пантодонтів і тілодонтів (а також деяких інших груп тварин, в тому числі і теніодонтів (Taeniodonta), що раніше вважалися окремими рядами) поміщають в ряд Цімолести (Cimolesta) і виділяють в ранзі підрядів. Походження пантодонтів залишається все ще заплутаним і в даний час щодо цього серед учених немає єдиної думки.

Часова кладограма родів[ред. | ред. код]

PaleogeneOligoceneEocenePaleoceneHypercoryphodonCoryphodonTitanoidesBarylambdaPantolambdaPaleogeneOligoceneEocenePaleocene

Примітки[ред. | ред. код]