Панцерний крейсер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший у світі броненосний крейсер Генерал-адмірал. Російський імператорський флот
Єдиний вцілілий броненосний крейсер у світі Георгіос Авероф — флагманський корабель грецького флоту на початку 20 століття. У 21 віці — корабель-музей. Військово-морські сили Греції

Панцерний кре́йсер — бойовий надводний корабель, що входив до складу військово-морських сил багатьох країн світу в другій половині 19 — початку 20 століть. Цей клас надводних кораблів призначався для ведення розвідки, активних дій на морських (океанських) комунікаціях та ведення морського бою разом з найпотужнішими кораблями того часу ескадреними броненосцями, яким поступався за потужністю артилерійського озброєння і броньовому захисту, але перевершував їх по швидкості.

Перші броненосні крейсери типу «генерал-адмірал» побудовані в Росії на початку 70-х років 19 сторіччя за проектом А. О. Попова. Згодом броненосні крейсери стали будуватися в Англії, Франції та інших країнах. До введення суворої класифікації парового броненосного флоту в російському флоті броненосні крейсери відносилися до класу фрегатів і зазвичай іменувалися броненосними фрегатами.

У 1892 броненосні крейсери офіційно віднесені до класу крейсерів 1 рангу. Кораблі цього класу мали корабельне озброєння: 2-8 гармат 203-мм або 6-14 гармат 152-мм калібру. Товщина бортової броні у броненосних крейсерів становила 152–154 мм, палубної — до 76 мм.

Найбільш потужним у російському імператорському флоті броненосним крейсером був «Рюрик», побудований в 1908 (водотоннажність 16930 т, швидкість ходу 21 вузлів — 39 км/год) і озброєний чотирма 254-мм, вісьмома 203-мм і двадцятьма 120-мм корабельними гарматами.

За класифікацією 1907 броненосні крейсери вважалися самостійним (2-м після лінкорів) класом бойових кораблів.

Перед Першою світовою війною розвиток броненосних крейсерів припинився у зв'язку з радикальними змінами у військово-морській техніці. Їх роль перейшла до лінійних і важких крейсерів. За класифікацією 1915 броненосні крейсери були переведені в клас крейсерів.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 600. — ISBN 00101-030. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]