Панчук Май Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Файл:Панчук Май Іванович.jpg
Панчук Май Іванович

Май Іванович Панчук (*1 травня 1937) — український учений — дослідник у галузі політичної історії України, проблем етнології та етнополітології. Доктор історичних наук, професор. Академік АН ВШ України з 1997 р.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в с. Попільня Попільнянського району Житомирської обл. У 1960 р. закінчив Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка. До 1965 р. працював у Полтавському обкомі комсомолу, а після закінчення аспірантури — в Київському технологічному інституті харчової промисловості. З 1969 р. — лектор ЦК КП України. З 1976 р. — старший науковий співробітник, завідувач сектора Інституту історії партії при ЦК КПУ — філіалу Інституту марксизму-ленінізму при ЦК КПРС. У 1991 р. працював головним науковим співробітником Інституту історії АН УРСР. З 1992 р. очолював відділ національних меншин в Інституті національних відносин і політології НАНУ. У 1994–1996 рр. — заступник директора з наукової роботи цього інституту. У 1996 — 1998 рр. — перший заступник голови та голова Вищої атестаційної комісії України. Нині — завідувач відділу національних меншин Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Наукові інтереси — історія національно-визвольного і комуністичного руху в західноукраїнському регіоні, боротьби за соборну Українську державу.

Автор понад 400 публікацій. Співавтор навчальних посібників з історії України, політології для студентів вищих навчальних закладів. Найважливіші праці: "Ідейно-організаційне зміцнення Компартії Західної України і посилення її впливу на «маси» (1983), «Білі плями героїчного літопису» (1987), «Хотинське повстання» (1989), «В авангарді боротьби за возз'єднання» (1989). Проблеми національного суверенітету України, національних відносин, етнології та етнополітики розглянув у працях «Національні відносини в Україні» (1994), «Національні меншини України в 20-30-х роках XX ст. Історико-картографічний атлас» (1996), «Український національний комунізм. Трагічні ілюзії» (1997), «Національні меншини України у XX столітті: політико-правовий аспект» (2000), «Крим в етнополітичному вимірі» (2005), «Закараппя в етнополітичному вимірі» (2008) та в інших публікаціях.

Під науковим керівництвом М. І. Панчука підготовлено та захищено 32 кандидатські та 5 докторських дисертацій. Входить до складу редакційних колегій «Українського історичного журналу», «Історичного журналу», журналу «Політичний менеджмент», збірників наукових праць «Наукові записки ІПіЕНД» та «Сучасна українська політика».

Джерела[ред.ред. код]

  • Академія наук вищої школи України. 1992—2010. Довідник