Панч (персонаж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вистава Punch & Judy Show, Дорсет, Англія

Панч (англ. Punch) — персонаж англійського фольклору, зокрема, народного лялькового театру, герой популярних лялькових побутових сценок «Панч і Джуді» (англ. Punch & Judy Show).

Ім'я Панч — це скорочення від Панчінелло (Puncinello), що, в свою чергу, є похідним від італійського Пульчінелла (італ. Pulcinella).

Вважається, що вперше про Панча (імовірно, все-таки про Пульчінеллу) в Англії дізналися 1662 року під час виступів італійських лялькарів-маріонетників. Перейнявши образ відтоді, англійські лялькарі зробили його чи не найпопулярнішим у місцевих виставах народного лялькового театру.

Образ Панча в англійському ляльковому театрі еволюціонізував від блазня при королівському дворі (був популярним у Вікторінську добу) до чоловічка-героя побутових сценок у так званому шоу «Панч і Джуді». Незмінними віддавна лишається, в уявленні англійців, зовнішність та вдача Панча — це горбаль з гострим гачкуватим носом, у гостроконечному (блазенському) ковпаку, він гультяй і гульвіса, балагур і любитель дати волю «рукам».

Власне шоу «Панч і Джуді» (англ. Punch & Judy Show) — це англійський народний театр, безкінечні лялькові побутові сценки (короткі інтермедії), щоразу на окремий сюжет, але завжди гумористичні, такі, що мають викликати щирий сміх у глядачів. Кожна така вистава побудована на веселих діалогах Панча та його головного сценічного партнера — жінки героя Джуді, яку незмінно зображують у традиційному чепці, а вдача героїні є повним протиставленням «чоловіковій».

Нерідко виставу про Панча і Джуді показує один лялькар, який віддавна отримав ім'я «професор, вчитель» ("professor").

Панч є популярним не лише в Англії, а й у англомовному світі, зокрема в США. Популярність Панча визначила той факт, що найпопулярніший англійський гумористичний часопис носить також назву «Панч». Як і чимало традиційного, у ХХ столітті образ Панча частково піддався комерціалізації, але й сьогодні, це перш за все лялька аматорської вистави, що звеселяє глядачів здебільшого на ярмарках, місцевих святах і народних гуляннях здебільшого в англійській глушині.

Література[ред.ред. код]

  • Театральная энциклопедия. Том 4. Главный редактор П. А. Марков М.: Советская энциклопедия, 1965 г. стр. 270