Папеса Іоанна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Папесса Іоанна в образі Вавилонської блудниці.

Папеса Іоанна — легендарна особистість, жінка, яка займала папський престол під іменем Іоанн VIII. У прийнятому списку римських пап ім'я Іоанн VIII носить реальний папа, що правив дещо пізніше — в 872-882.

Історія легенди[ред. | ред. код]

За найпоширенішою версією, наступницею папи Лева IV, що помер 855 р., була така собі Іоанна Англік. Левова наступниця справила велике враження на курію своїми вченими проповідями, бо ж училася в Афінах, але через два роки призвела до великого скандалу, померши в пологах на римській вулиці. Цю оповідку можна простежити до твору ченця-домініканця Марціна Полона з Тропау (бл. 1200-1278), що подає події як доведений факт. На його "Chronicon summorum pontificum imperatorumque" (укр. "Загальну хроніку пап та імператорів") покликався не один автор. За іншим варіантом легенди, папеса Іоанна була настпуницею Віктора III, що помер 1087 р. У цьому разі вона виявила свою стать, народивши дитину, коли сідала верхи на коня. Її миттю припнули до конячого хвоста й каменували до смерті. Ця оповідка з'явилась у "Загальній хроніці Майнца", яку написав ще один винахідливий домініканець — Жан де Маї, теж у середині XIII ст.

Впродовж сторіч ці вигадки ніхто не піддавав сумнівам. Зокрема, у них вірили і Петрарка, й Бокаччо. В сієнському соборі серед постатей інших пап стоїть і статуя папеси Іоанни. Коли на Констанцькому соборі Ян Гус покликався на неї як на приклад церковних неподобств, його ніхто не виправив. Також стверджується, що загадковий пам'ятник поблизу церкви Сан-Клементе в Римі, на місці, де папеса начебто народила дитину, стояв непорушно аж до 1560-х років. 1554 р. вийшли друком лат. "Annales" баварця Авентина, в яких піддавалися сумнівам вигадки про існування папеси. Остаточно спростував історичність тієї легенди французький протестант Давид Блондель у своїх трактатах 1647 і 1657 рр.

Джерела[ред. | ред. код]

  • J. N. D. Kelly. The Oxford Dictionary of Popes. — Oxford, 1988. — 329—330
  • J. Morris. Pope John VIII — An English Woman: Alias Pope Joan. — london, 1985.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Іоанна - жінка на папському престолі