Паралімпійські види спорту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Следж хокей: США (сині футболки) проти Японії (білі сорочки) під час Паралімпійських ігор-2010 у Ванкувері.

Паралімпійські види спорту — всі види спорту, з яких відбуваються змагання на літніх і зимових Паралімпійських іграх. На 2016 рік до Паралімпійських літніх ігор було включено 22 види спорту і  526 комплектів медалей,[1] а до Паралімпійських зимових ігор входять 5 видів спорту та спортивних дисциплін і близько 72 комплектів медалей.[2] Кількість і види розіграшів комплектів випадків можуть змінюватися від одних Паралімпійських ігор до інших.

Паралімпійські ігри є великим міжнародним мульти-спортивним заходом для спортсменів з обмеженими фізичними можливостями. Це включає спортсменів з обмеженими можливостями пересування, ампутаціями, сліпотою та ДЦП. Паралімпійські види спорту — це організовані спортивні заходи в рамках світового Паралімпійського руху. Ці події організуються та проводяться під керівництвом Міжнародного паралімпійського комітету і міжнародних спортивних федерацій.

Стрільба з лука: Ліндсі Кармайкл зі Сполучених Штатів, у 2008 році на Паралімпійських іграх в Пекіні.

Організація[ред. | ред. код]

Плавання на літніх Паралімпійських іграх 2008

У всьому світі Міжнародний паралімпійський комітет визнаний провідною організацією, яке здійснює безпосереднє управління в дев'яти видах спорту та несе відповідальність за Паралімпійські ігри та інші мульти-спортивні події для різних видів інвалідності. Інші міжнародні організації, зокрема Міжнародна спортивна федерація візочників і ампутантів (IWAS), Міжнародна федерація спорту сліпих (IBSA), Міжнародна спортивна федерація для осіб з порушеннями розумового розвитку (INAS) і Міжнародна асоціація спорту та відпочинку осіб з ДЦП (CP-ISRA) регулюють деякі види спорту, які є специфічними для певної групи інвалідності.[3] Крім того, деякі федерації одного виду спорту регулюють цей спорт для спортсменів з інвалідністю, або як частина федерації для здорових спортсменів, такі як Міжнародна федерація кінного спорту (FEI), або як федерація спорту для інвалідів, такі як Міжнародна федерація баскетболу на візках.[4]

На національному рівні існує широкий спектр організацій, які беруть на себе відповідальність за Паралімпійський спорт, включаючи національні Паралімпійські комітети,[5], які є членами МПК, і багато інших. 

Категорії інвалідності[ред. | ред. код]

Спортсмени, які беруть участь в Паралімпійських спорту, згруповані у десять основних категорій, в залежності від їх типу інвалідності: Фізичні вади — є вісім різних видів фізичних вад для цілей паралімпійського руху:

 • Порушена м'язова сила — з порушеннями у цій категорії, сила, створена м'язами, такими як м'язи однієї кінцівки однієї сторони тіла і нижньої половини тіла, знижена, наприклад, через травму спинного мозку, spina bifida або поліомієліт.
 • Порушений пасивний діапазон руху — діапазон руху в одному або декількох суглобах систематично зменшений. Гострі стани, такі як артрит, сюди не входять.
 • Втрата кінцівки або її частини — повна або часткова відсутність кісток або суглобів через часткову або повну ампутацію внаслідок хвороби, травми або вроджена недостатність кінцівки (наприклад, dysmelia).
 • Різниця в довжині ніг — значне вкорочення кістки в одній нозі через вроджену недостатність або травму.
 • Короткий зріст — зріст зменшений за рахунок укорочених ніг, рук і тулуба, які є наслідком дефіциту кісткової або хрящової структури опорно-рухового апарату.
 • Гіпертонія — гіпертонія відзначається аномальним збільшенням м'язової напруги та зменшенням здатності м'язів розтягуватися. Гіпертонія може виникнути в результаті травми, хвороби або синдромів, які пов'язані з пошкодженням центральної нервової системи (наприклад, ДЦП).
 • Атаксія — атаксія -це порушення, яке полягає у відсутності координації м'язових рухів (наприклад, ДЦП, атаксія Фрідрейха).
 • Атетоз — Атетоз в цілому характеризується незбалансованими, мимовільними рухами і складністю підтримки симетричної пози (наприклад, ДЦП, хореоатетоз).

Порушення зору — спортсмени з порушенням зору, починаючи від часткового зору, достатньо слабкого, щоб бути визнаним юридично сліпим, до повної сліпоти. Це включає в себе порушення одного або кількох компонентів зорової системи (структури ока, рецепторів, шляху зорового нерву і зорової кори).[6] Зрячі гіди для спортсменів з порушенням зору є такою тісною і істотною частиною змагання, що спортсмен з порушенням зору і його гід розглядаються як команда. Починаючи з 2012 року, ці гіди (разом зі зрячими воротарями в міні-футболі з командами по 5 стали отримувати власні медалі.[7][8]

Вади розумового розвитку — спортсмени з істотним порушенням інтелектуального функціонування і пов'язаними обмеженнями в адаптивній поведінці. МПК насамперед опікується спортсменами з фізичними вадами, але групи інвалідності «Вади розумового розвитку»  була додана до деяких Паралімпійських ігор. Вона включає в себе тільки елітних спортсменів з інтелектуальними порушеннями, діагностованими у віці до 18 років.[6] А от визнана МОКом Спеціальна Олімпіада відкрита для всіх людей з обмеженими інтелектуальними можливостями.[9][10]

Категорія інвалідності визначає, які спортсмени змагаються і в яких видах спорту вони беруть участь. Деякі види спорту відкриті для декількох категорій інвалідності (наприклад, велоспорт), а інші обмежуються тільки однією (наприклад, міні-футбол для команд з 5 учасників). У деяких видах спорту спортсмени змагаються спортсмени з кількох категорій, але тільки в своїй категорії (наприклад, легкої атлетики), а в інших спортсмени з різних категорій змагаються один з одним (наприклад, плавання). Події (розіграш комплекту нагород) в Паралімпійських іграх зазвичай маркуються відповідною групою, наприклад «чоловіче плавання вільним стилем S1» (тобто спортсмени з важкими фізичними вадами) або «жіночий настільний теніс 11» (тобто спортсменки з інтелектуальними порушеннями).[11]>

Класифікація[ред. | ред. код]

Основним компонентом Паралімпійського спорту є класифікація.[6] Класифікація забезпечує структуру для конкуренції, яка дозволяє спортсменам конкурувати проти інших з подібними вадами або аналогічним рівнем фізичної функції. Це схоже за метою на вагових та вікові категорії, що використовуються в деяких видах спорту для здорових спортсменів.

Атлетів класифікують за допомогою різних процесів, які залежать від групи інвалідності і виду спорту, в якому вони беруть участь. Оцінювання можуть включати фізичне або медичне обстеження, технічну оцінка того, як спортсмен виконує певні фізичні функції, пов'язані з його видом спорту, і спостереження під час і поза змаганнями. Кожен вид спорту має свої специфічні системи класифікації, які є частиною правил виду спорту.

Поточні паралімпійські види спорту[ред. | ред. код]

Чоловічі змагання на візках на дистанції 5000, фінал Ріо 2016
Літня Паралімпіада

У таблиці перераховані види спорту, які зараз практикуються в літній Паралімпіаді.

Вид спорту Допущені вади Орган управління Статус Паралімпійських ігор
Фізичні Зорові Розумові
Стрільба з лука Archery pictogram (Paralympics).svg Так WA Літній спорт (з 1960)
Паралімпійська атлетика Athletics pictogram (Paralympics).svg Так Так Так IPC Літній спорт (з 1960)
Бочча Boccia pictogram (Paralympics).svg Так BISFed Літній спорт (з 1984)
Велосипедний спорт: Велосипедні змагання на треку Cycling (track) pictogram (Paralympics).svg Так Так UCI Літній спорт (з 1988)
Велосипедні змагання по трасі Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Так Так UCI Літній спорт (з 1984)
Кінний спорт Equestrian pictogram.svg Так Так FEI Літній спорт (з 1996)
Футбол (5 x 5) Football 5-a-side pictogram (Paralympics).svg Так IBSA Літній спорт (з 2004)
Голбол Goalball pictogram (Paralympics).svg Так IBSA Літній спорт (з 1980)
Дзюдо Judo pictogram.svg Так IBSA Літній спорт (з 1988)
Парабадмінтон Badminton pictogram.svg Так Так Так BWF Літній спорт (з 2020)
Параканое Paracanoe pictogram (Paralympics).svg Так ICF Літній спорт (з 2016)
Паратріатлон Triathlon pictogram.svg Так Так ITU Літній спорт (з 2016)
Пауерліфтинг Powerlifting pictogram (Paralympics).svg Так IPC Літній спорт (з 1964)
Гребля Rowing pictogram.svg Так Так FISA Літній спорт (з 2008)
Стрільба Shooting pictogram (Paralympics).svg Так IPC Літній спорт (з 1976)
Плавання Swimming pictogram (Paralympics).svg Так Так Так IPC Літній спорт (з 1960)
Настільний теніс Table tennis pictogram (Paralympics).svg Так Так ITTF Літній спорт (з 1960)
Волейбол Sitting volleyball pictogram (Paralympics).svg Так WOVD Літній спорт (з 1976)
Баскетбол на візках Wheelchair basketball pictogram (Paralympics).svg Так IWBF Літній спорт (з 1960)
Фехтування на візках Wheelchair fencing pictogram (Paralympics).svg Так IWAS Літній спорт (з 1960)
Регбі на візках Wheelchair rugby pictogram (Paralympics).svg Так IWRF Літній спорт (з 2000)
Великий теніс на візках Wheelchair tennis pictogram (Paralympics).svg Так ITF Літній спорт (з 1992)
Зимова Паралімпіада
Біатлон: Енді Соул з США, у 2010 році на Паралімпіаді у Ванкувері.
Вид спорту Допущені вади Орган управління Статус Паралімпійських ігор
Фізичні Зорові Розумові
Гірськолижна програма: Гірські лижі Alpine skiing pictogram.svg Так Так IPC Зимовий спорт (з 1976)
Парасноубординг Snowboarding pictogram.svg Так ISF Зимовий спорт (з 2014)[12]
Следж хокей Ice sledge hockey - Paralympic pictogram.svg Так IPC Зимовий спорт (з 1994)
Північні лижні дисципліни: Біатлон Biathlon pictogram.svg Так Так IPC Зимовий спорт (з 1988)
Бігові лижі (крос-кантрі) Cross country skiing pictogram.svg Так Так IPC Зимовий спорт (з 1976)
Керлінг на візках Wheelchair curling - Paralympic pictogram.svg Так WCF Зимовий спорт (з 2006)
Нотатки до таблиці

Абревіатури органів управління:

Зауваження:

 • Перелічені категорії представляють всі ті групи, які беруть участь у цьому виді спорту на певному рівні, але не всі ці категорії представлені у змаганнях на Паралімпійських іграх.
 • Перераховані органи — організації, які відповідають за широкий рівень участі. У деяких випадках інші організації інвалідів мають вплив на спортсменів у цьому виді спорту у своїй групі. Наприклад, МПК управляє змаганнями з легкої атлетики для декількох видів інвалідності, такими як Паралімпійські ігри; однак, CP-ISRA, IBSA та IWAS мають власні окремі змагання з легкої атлетики для спортсменів з церебральним паралічем, спортсменів з вадами зору і спортсменів-візочників і ампутантів відповідно.
 • Статус присутності на Паралімпійських іграх зазначає роки, коли в цих видах спорту розігрувався повний комплект медалей на Паралімпійських іграх.

Паралімпійські види спорту в Україні[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. About Rio 2016. paralympic.org. Процитовано 22 May 2014. 
 2. Sochi 2014 Paralympics scheduled released. paralympic.org. 16 Oct 2013. 
 3. International Organisations of Sports for the Disabled. paralympic.org. Процитовано 22 May 2014. 
 4. International Sport Federations. paralympic.org. Процитовано 22 May 2014. 
 5. National Paralympic Committees. paralympic.org. Процитовано 22 May 2014. 
 6. а б в Introduction to IPC Classifications. paralympic.org. Процитовано 21 May 2014. 
 7. Visually impaired skiers put fate in guide's hands, thestar.com, March 13, 2010
 8. Paralympics 2012: The able-bodied athletes at the Games. BBC News. 31 August 2012. Процитовано 31 August 2012. 
 9. Special Olympics and the Olympic Movement Архівовано 7 жовтень 2011 у Wayback Machine., Official website of the Special Olympics, 2006
 10. Making sense of the categories. BBC Sport. 2000-10-06. Процитовано 2010-04-07. 
 11. Guide to the London 2012 Paralympic Games, Appendix Threel (PDF). London Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. Процитовано 8 Sep 2012. 
 12. Para-Snowboard Included in Sochi 2014 Paralympic Winter Games. IPC Media Centre. International Paralympic Committee. Процитовано 15 May 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]