Параматма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Параматма (Наддуша або Верховна душа)

Параматма (санскр. परमात्मा, paramātmā IAST, «наддуша») у філософії індуїзму — абсолютний атман, верховний дух, «наддуша», локалізований аспект Всевишнього Господа, повна експансія Крішни, що живе в серці кожної живої істоти. Параматма є однією з трьох іпостасей (сутностей) безособового космічного духу Брахмана: «Знаючі містики, пізнали Абсолютну Істину, називають цю недвоїсту субстанцію бхагаваном, параматмою або бхагаваном».[1]

Божественна Сутність, Параматма, розташована в серцях усіх живих істот у всесвіті. У «Рігведі» [2] і Упанішадах атман (душу) і Параматму (наддушу) порівнюють з двома птахами, що сидять на одному дереві, яке символізує тіло. Атман зайнятий поїданням плодів (карми) дерева, в той час як Параматма тільки спостерігає за своїм другом, виступаючи свідком його діяльності.

Параматма (санскр. परमात्मा pərəmaːtmaː) — це називний відмінок однини від санскритського терміну параматман (санскр. परमात्मन् pərəmaːtmən), що складається з двох слів, парам — «верховний» і «найвищий», і атман — «індивідуальна душа».

Параматма трансцендентна до знання і неуцтва, і не має матеріальних атрибутів (упадхі). У «Бхагавад-гіті» вона описується як чотирирука форма Вішну, яка перебуває в серцях усіх живих істот і в кожному атомі матеріального всесвіту. Параматма при цьому виконує роль свідка діяльності живих істот (джива) і дає санкції на дії джива.[3] При цьому Параматма періодично наставляє джива на шляху їхнього духовного розвитку.[4]. Параматма відмінна від п'яти матеріальних елементів (махабхута), почуттів, розуму, прадхани і джива.[5]

У філософії адвайта індивідуальні душі називають дживатман, а верховний брахман — параматман; після того, як дживатман повністю пізнає параматман, вони зливаються разом і дживатман припиняє своє індивідуальне існування.

У сучасному індуїзмі слово «параматма» використовується стосовно до Бога нарівні з такими термінами, як Ішвара і Бхагаван. Слово «параматма» у монотеїстичних течіях індуїзму зазвичай вказує на безмежну, безтілесну, всепроникну та всюдисущу іпостась Бога і використовується в цьому контексті нарівні з такими термінами-епітетами, як Бхагаван.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бхагавата-пурана 1.2.11
  2. [1.164.20-22 Рігведа]
  3. Бхагавад-гіта 13.23
  4. Бхагавата-пурана 7.14.38
  5. Бхагавата-пурана 3.28.41: Господь, Верховна Особистість Бога, якого називають парам Брахма, виступає в ролі спостерігача. Він відрізняється від джива, індивідуальної живої істоти, яка пов'язана з почуттями, п'ятьма елементами і свідомістю.

Див. також[ред. | ред. код]