Парафія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пара́фія, також паро́хія, заст. пара́хвія[1] (пол. раrаfiа < лат. раrосhiа < грец. παροικία від грец. παρά — «біля» + грец. οἶκος — «дім») — нижча церковно-адміністративна організація у християнських церквах на чолі з церковною радою, що об'єднує вірян, яких обслуговують служителі одного храму.

У православ'ї парафія — це громада православних християн, що складається з кліру та мирян, об'єднаних навколо храму.

Парафія становить частину єпархії, перебуваючи під керівним наглядом свого єпархіального архієрея, який призначає священика-настоятеля.

У греко-католиків керівником парафія є священик — парох, у православних — настоятель, у римо-католиків — плебан.

Мета утворення[ред.ред. код]

Парафія об'єднує громадян православного віросповідання для сумісного здійснення права на свободу сповідання та поширення віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання.

Парафіяни[ред.ред. код]

Парафіяни — це особи християнського віросповідання, що зберігають живий зв'язок зі своєю п., зобов'язані регулярно брати участь у службі, сповідуватися та причащатися, дотримуватись церковних канонів і приписів, творити діла віри та прагнути до релігійно-морального вдосконалення. Вони зобов'язані турбуватися про матеріальне утримання причту, храму й парафіяльних установ і сприяти їх благоустрою.

Діяльність[ред.ред. код]

  • Служба, релігійні обряди, ходи та церемонії.
  • Поширення релігійних переконань безпосередньо або через змі, також і власні.
  • Місіонерство.
  • Справи милосердя та добродійності, релігійна освіта, навчання та виховання.
  • Господарська, виробнича й інша діяльність, що відповідає правилам і традиціям церкви та не суперечить чинному законодавству.

Реєстрація, межі, підпорядкованість[ред.ред. код]

Парафія утворюється за бажанням вірян, які досягли повноліття, з благословення єпархіального архієрея.

Щоб отримати статус юридичної особи п. реєструють в органах державної влади в передбаченому чинним законодавством порядку, на підставі поданої заяви, підписаної не менш як десятьма фізичними особами, які утворили цю п.

Межі парафії визначає Єпархіальна рада, з благословення керівного архієрея, вона розпочинає свою діяльність після благословення єпархіального архієрея.

Парафія в своїй релігійній, адміністративно-фінансовій та господарській діяльності підпорядкована й підзвітна єпархіальному архієрею. Парафія виконує рішення Єпархіальних зборів, Єпархіальної ради та розпорядження єпархіального архієрея

Майно[ред.ред. код]

П. може отримати від органів державної влади та місцевого самоврядування у власність або в користування наданий їй храм, церковне начиння та інше майно; у такому випадку п. несе відповідальність за збереження цього майна.

П., у встановленому порядку, може купувати, будувати або орендувати будинки, приміщення й інше майно, необхідне для забезпечення своїх потреб.

У разі припинення існування п. розпорядження належною власністю здійснює згідно зі Статутом відповідно до чинного законодавства єпархіальна влада.

П. відраховує кошти на єпархіальні потреби в порядку і розмірах, встановлених органами єпархіальної влади.

Парафіяльні храми, молитовні будинки та каплиці влаштовуються з благословення єпархіального архієрея та з додержанням установленого законом порядку.

Органи врядування[ред.ред. код]

Парафія керується настоятелем, Парафіяльними зборами та Парафіяльною радою. Контрольним органом фінансово-господарської діяльності п. є Ревізійна комісія.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]