Парафія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пара́фія також паро́хія (грец. παροικία від грец. παρά «біля» й грец. οἶκος «дім») — нижча церковно-адміністративна організація у християнських церквах на чолі з церковною радою, що об'єднує вірян, яких обслуговують служителі одного храму.

У православ'ї п. — це громада православних християн, що складається з кліру та мирян, об'єднаних навколо храму.

П. становить частину єпархії, перебуваючи під керівним наглядом свого єпархіального архієрея, який призначає священика-настоятеля.

У греко-католиків керівником п. є священик — парох, у римо-католиків — плебан.

Мета утворення[ред.ред. код]

П. об'єднує громадян православного віросповідання для сумісного здійснення права на свободу сповідання та поширення віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання.

Парафіяни[ред.ред. код]

Парафіяни — це особи християнського віросповідання, що зберігають живий зв'язок зі своєю п., зобов'язані регулярно брати участь у службі, сповідуватися та причащатися, дотримуватись церковних канонів і приписів, творити діла віри та прагнути до релігійно-морального вдосконалення. Вони зобов'язані турбуватися про матеріальне утримання причту, храму й парафіяльних установ і сприяти їх благоустрою.

Діяльність[ред.ред. код]

  • Служба, релігійні обряди, ходи та церемонії.
  • Поширення релігійних переконань безпосередньо або через змі, також і власні.
  • Місіонерство.
  • Справи милосердя та добродійності, релігійна освіта, навчання та виховання.
  • Господарська, виробнича й інша діяльність, що відповідає правилам і традиціям церкви та не суперечить чинному законодавству.

Реєстрація, межі, підпорядкованість[ред.ред. код]

П. утворюється за бажанням вірян, які досягли повноліття, з благословення єпархіального архієрея.

Щоб отримати статус юридичної особи п. реєструють в органах державної влади в передбаченому чинним законодавством порядку, на підставі поданої заяви, підписаної не менш як десятьма фізичними особами, які утворили цю п.

Межі п. визначає Єпархіальна рада, з благословення керівного архієрея.

П. розпочинає свою діяльність після благословення єпархіального архієрея.

П. в своїй релігійній, адміністративно-фінансовій та господарській діяльності підпорядкована й підзвітна єпархіальному архієрею. Парафія виконує рішення Єпархіальних зборів, Єпархіальної ради та розпорядження єпархіального архієрея

Майно[ред.ред. код]

П. може отримати від органів державної влади та місцевого самоврядування у власність або в користування наданий їй храм, церковне начиння та інше майно; у такому випадку п. несе відповідальність за збереження цього майна.

П., у встановленому порядку, може купувати, будувати або орендувати будинки, приміщення й інше майно, необхідне для забезпечення своїх потреб.

У разі припинення існування п. розпорядження належною власністю здійснює згідно зі Статутом відповідно до чинного законодавства єпархіальна влада.

П. відраховує кошти на єпархіальні потреби в порядку і розмірах, встановлених органами єпархіальної влади.

Парафіяльні храми, молитовні будинки та каплиці влаштовуються з благословення єпархіального архієрея та з додержанням установленого законом порядку.

Органи врядування[ред.ред. код]

П. керується настоятелем, Парафіяльними зборами та Парафіяльною радою. Контрольним органом фінансово-господарської діяльності п. є Ревізійна комісія.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • «Словник іншомовних слів», за ред. академіка АН УРСР О. С. Мельничука, м. Київ, 1985 р., с. 625.

Посилання[ред.ред. код]