Парашурама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Парашурама

Парашурама (परशुराम , Paraśurāma, Парашу-Рама, «Рама з сокирою»)  — шоста канонічна аватара Вішну. Син відлюдника Джамадагні. Займався аскетизмом, за що отримав від Шиви магічну сокиру, яка захищала його розум. За вбивство свого батька кшатріями став на шлях їхнього винищення. Після завершення помсти був відлюдником на горі Магендра. Зображається високим воїном із сокирою, луком та стрілами, що одягнений у оленячу шкіру, з короною на голові. Детальна біографія цього героя міститься у «Вішну-пурані».

Історія[ред. | ред. код]

Стародавня Індія була свідком довгої і запеклої боротьби між кастою жерців (брахманів) і кастою воїнів (кшатріїв) за верховенство. Царі намагалися відстояти вищий авторитет класу брахманів. В цій боротьбі між двома класами каста жерців в остаточному підсумку процвітала. Історія Парашурами — оповідання про остаточний тріумф жрецької касти над кастою воїнів Індії.

Вішну-Пурана у числі інших описує у всіх деталях історію Парашурами. Парашурама був сином Ренукі і Джамадагні. Колись цар, іменований Картавір'я, під час полювання відвідав хатину пустельника Джамадагні. Джамадагні щедро почастував царський почет за допомогою своєї корови Сабали, що могла виконати будь-яке бажання. Цар, захоплений чудесними якостями корови, попросив мудреця віддати йому чудесну тварина. Мудрець відповів Катавир'ї відмовою, і тоді син царя убив Джамадагні.

Під час повернення царя з полювання Парашурама довідався про те, що трапилося, і розлютився від зробленого святотатства, погнався за Картавір'єю, наздогнав його й убив у бою. Після цього Парашурама заприсягся помститися всьому племені кшатріїв. За двадцять одне століття він очистив світ від воїнів — представників касти кшатріїв. Зробивши всі ці вбивства, він виконав спокутні ритуали, надав верховенство у світі Брахманам і подався в гори.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • (рос.) Торчинов E.A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург: Санкт-Петербургское философское общество, 2000. ISBN 5-93597-019-8

Посилання[ред. | ред. код]

Иконография: Индуизм (рос.)