Паризька комуна (сквот)
![]() | Ця стаття в процесі редагування певний час. Будь ласка, не редагуйте її, оскільки Ваші зміни можуть бути втрачені. Якщо ця сторінка не редагувалася кілька днів, будь ласка, приберіть цей шаблон. Це повідомлення призначене для уникнення конфліктів редагування. Останнє редагування зроблено користувачем Андрій Гриценко (внесок, журнали) о 20:14 UTC (1471 хвилину тому). |
Дата заснування | 1990 |
---|---|
Адреса |
м. Київ, вул. Михайлівська, 18-а |
́"Паризька комуна або Паркомуна" — це спільне місце, де збирались митці в покинутому будинку (сквоті) по вулиці Паризької Комуни (нині — вулиця Михайлівська), № 18А в Києві з 1990 по 1994 роки та мистецьке явище (андеграундна художня група), що виникло в бурхливу добу революційних політичних, економічних, соціальних, естетичних змін на початку 1990-х років.
Назва та розташування[ред. | ред. код]
Назву мистецького сквоту у Києві дала вулиця Паризької Комуни (з 1990 року[1] — Михайлівська), названа 1926 року радянською владою на честь революційного уряду Парижа. Також однойменну назву отримав мистецький рух, що виник у контексті радянського і пострадянського простору[2][3].
Будинок зведено, як садибу в середині XIX — на початку XX століття у стилі модерну. У забудові брали участь архітектори Олександр Шіле, Володимир Ніколаєв та Іван Ганф. Вулиця, розташована в Шевченківському районі, сполучає Майдан Незалежності та Михайлівську площу[4][5][6].
Історія[ред. | ред. код]


Майбутня спільнота Паркомуна, як і творче угрупування «Живописний заповідник», сформувалась на седнівських пленерах 1988 і 1989 років, організованих за сприяння Тіберія Сільваші Спілкою художників України. Локаціями були простір на березі річки Снов на Чернігівщині, в Будинку творчості і відпочинку художнього фонду Української РСР «Седнів». Представники постмодерністського мистецтва в Україні саме це містечко зробили центром «нової української хвилі»[7].
Сам київський сквот виник влітку 1990 року під враженням українських художників, які знайомилися з наприкінці 1980-х років з неформальними об'єднаннями митців, переважно художників, що жили нелегально або напівлегально в Москві, Ленінграді, згодом у Києві, в одному просторі — будинку чи квартирі — так званому сквоті. Зокрема, у Москві сквоти було облаштовано у Фурманному і Трьохпрудному провулках, на Чистопрудному бульварі, у Ленінграді — на Пушкінській вулиці. У Києві така майстерня виникла восени 1989 року по вулиці Леніна (нині — Богдана Хмельницького), де разом з Олександром Клименко працювали Леонід Вартиванов, Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Дмитро Кавсан, Костянтин Реунов, Юрій Соломко, Олег Тістол, Валерія Трубіна, Василь Цаголов. А вже влітку 1990 року молоді митці покинули свій арт-притулок.
Тому після відкриття сквоту в закинутому порожньому будинку на вулиці Паризької комуни, 18А художники почали облаштували свої майстерні, а дехто і житла. Художникам спочатку дозволили тут перебувати півроку до початку євроремонту, але фактично тут жили до 1994 року. Поряд в сусідніх будинках (на Софіївській та Ірининській вулицях) також облаштовували свої майстерні інші художники: Ілля Чичкан та Ілля Ісупов (на другому поверсі), Арсен Савадов з Георгій Сенченко (перший поверх), Наталя Радовінська і Вікторія Пархоменко, а також Тетяна Галочкіна, Кирило Проценко і Максим Мамсіков. Так виникла своєрідна творча тусовка, «вулик», місце, де хаотично зав'язувалися професійні контакти й особисті стосунки — «роман без усілякого романтизму»[8].
![]() |
«Там художники працювали, веселилися, відпочивали, випивали, слухали музику, вели запеклі дискусії – там була суцільна свобода мислення, там народжувалися непередбачувані, експериментальні проекти і перформанси», – згадував Олександр Соловйов[9]. | ![]() |
Життя і творчість художників, що тут жили і працювали супроводжувалось тусовками з постійними тематичними вечірками. Їх ставали музиканти, передусім рокери[7].
Особливості стилю[ред. | ред. код]
Стиль художників Паркомуни найбільше відповідає постмодерністському неоекспресіонізму. Оцінка творчості художників спочатку була негативною. Звітна виставка «Седнів-88» по результатам першого пленеру в Республіканському будинку художника в Києві назвали занепадом українського образотворчого мистецтва[10]. У 1989 році звітна виставка проходила вже в Державному музеї українського образотворчого мистецтва. Критики почали говорити про відродження модернізму:
![]() |
«На другому Седневі, - згадував Тиберій Сільваші, - я вже вів тих, кого згодом стали називати пластиками, а Олександр Соловйов узявся згуртувати всіх решту, хто тяжів до постмодернізму. З мого боку це була цілком раціональна побудова того, що зветься модерністським дискурсом. У нас після 1920-х років його не було — це ясно. Та й ситуація загалом мала унікальний вигляд: паралельно почали вибудовуватися лінії модерністського і постмодерністського живопису. На очах народжувалося мистецтво, яке протягом двох місяців добирало й перетравлювало те, чого було позбавлене десятиліттями...
Головне, що відбулося на наших пленерах, — народилося покоління. Покоління, яке усвідомлювало, що має спільний базис — і у відчутті свободи, і в пластиці. Думаю, без Седнева доля кожного з цих художників, звісно, склалася б, але покоління як такого не існувало б»[11]. |
![]() |
Учасники Паркомуни[ред. | ред. код]
- Олександр Соловйов, критик і мистецтвознавець;
- художники Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Дмитро Кавсан, Олександр Клименко (більш відомий як Олаф Клеменсен), Валерія Трубіна — студенти Київського державного художнього інституту, а також - Леонід Вартиванов, Юрій Соломко, Арсен Савадов, Георгій Сенченко, Ілля Чичкан, Ілля Ісупов[12]. Згодом — Максим Мамсіков.
Тут були майстерні і житло: на другому поверсі працювали Валерія Трубіна, Олег Голосій, Дмитро Кавсан, Леонід Вартиванов, Юрій Соломко, на п'ятому жили і творили — Олександр Клименко, Олександр Гнилицький з дружиною Наталею Філоненко і донькою Ксенією Гнилицькою, Василь Цаголов з дружиною мистецтвознавицею Надією Пригодич, Олександр Соловйов із дружиною художницею Тетяною Ларюшиною.
Зокрема, Олександр Гнилицький майстрував інсталяції зі спортивних костюмів «Адідас», кросівок, сорочок і краваток відомих брендів, придбаних на блошиному ринку. У хід йшли також вінілові платівки та CD-диски[9].
- Гості
- художники з Одеси та інших міст — Олександр Ройтбурд, Дмитро Дульфан, Дмитро Лігейрос, Андрій Казанджій. Зокрема, Сергій Ануфрієв був тісно пов'язаний з представниками московського концептуалізму[7].
Виставки[ред. | ред. код]
Добором картин з майстерень художників для різноманітних виставок займався куратор Олександр Соловйов, що на початку 1992 року поселився у сквоті. Першою виставкою стала "Штиль" у 1992 році в залі по вулиці Горького (нині - Антоновича).
Вперше картини художників сквоту демонструвалися за кордоном у проєкті «Діалоги з Києвом» у місті-побратимі української столиці місті Мюнхені. Четверо з Паркомуни Арсен Савадов, Георгій Сенченко, Олександр Гнилицький та Олег Голосій чотири місяці працювали в Німеччині: виступали з лекціями, відвідували галереї. Відбулося дві виставки. Перша пройшла у мюнхенському музеї у Вілла Штук. Українські художники працювали в імпровізованих майстернях, що були розташовані в старому мюнхенському аеропорту з видом на Альпи. За підсумком роботи в цій резиденції відбулася звітна виставка «Постанестезія», що демонструвалася в мюнхенській галереї на Лоттрінгерштрассе, а потім в лейпцизькому Художньому музеї. Голосій писав великі картини, у вигляді масштабної та динамічної інсталяції в просторі. Савадов та Сенченко створювали скульптурні об'єкти та інсталяції з пап'є-маше, покриваючи деякі з них мазутом[12].
Наступного року відбулося дві виставки - влітку 1993 року в Единбурзі виставка "Ангели над Україною", а восени - в Уяздовському замку резонансна експозиція "Степи Європи"[13]. У 1994 році було організовано виставку «Простір культурної революції» в Українському домі[12].
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Рішення виконавчого комітету Київської міської Ради народних депутатів від 19 жовтня 1990 року № 905 «Про повернення вулицям історичних назв, найменування та перейменування вулиць, станцій метро та нового мостового переходу в м. Києві» // Державний архів м. Києва, ф. Р-1, оп. 8, спр. 3775, арк. 75–77. (Бюлетень виконавчого комітету Київської міської Ради народних депутатів. — 1990. — № 11. — С. 10–11.) Архівовано з першоджерела 8 березня 2013.
- ↑ У Мистецькому Арсеналі пройде ретроспектива Олександра Гнилицького. Лівий берег (lb.ua) (ua). 2017-02-09. Процитовано 2021-02-21.
- ↑ Вийшла книга про сквот художників 90-х "Паркомуна". Лівий берег (lb.ua) (ua). 2017-05-25. Процитовано 2021-02-21.
- ↑ Звід пам'яток історії та культури України Енциклопедичне видання у 28-ти томах. Том 1, ч. 2. — К., 2003.
- ↑ Пам'ятки історії та культури України: Каталог-довідник. Зошит 2: Каталог-довідник пам'яток історії та культури України: м. Київ / В. О. Горбик (кер. автор. колект.) та ін. — К., 2007. — С. 128. — ISBN 978-966-8999-05-5.
- ↑ Малаков Д. В. Прибуткові будинки Києва. — К.: «Кий», 2009. — 383 с
- ↑ а б в Кочубінська Тетяна Паркомуна. Місце. Спільнота. Явище. — Київ: Publish Pro, 2018. — С. 24
- ↑ Сидор, Олег. Ля Коммюн парізьєн, або Симфонія розкладу / Олег Сидор // Культура і життя. — 1994. — 13 серпня (№ 29)
- ↑ а б «Там Брежнєв, Путін, він вловив його сутність» – Соловйов про картини непередбачуваного митця Гнилицького. Радіо Свобода (ua). 2017-03-04. Процитовано 2021-02-20.
- ↑ Журавель Олексій. Простір толерантності чи монополія модернізму? // Культура і життя. — 1988. — № 35.
- ↑ Сільваші Тіберій, Чебикін Андрій, Соловйов Олександр. Седнівське покоління // Aura. — 2008. — № 2. — С. 36–43
- ↑ а б в Олександр Соловйов: «Лучшее искусство сегодня идет с экрана». Yourart (ua). 2020-07-06. Процитовано 2021-02-24.
- ↑ Александр Соловьев. "Интерес к украинскому искусству точно есть и он разный, и не только.... be-inart.com (ru). 2021-02-15. Процитовано 2021-02-24.