Парк Юрського періоду (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Назва «Парк Юрського періоду»
Парк Юрського періоду.jpg

Обкладинка українського видання 2017 року
Автор Майкл Крайтон
Назва мовою
оригіналу
Jurassic Park
Країна США
Мова англійська
Тема динозаври
Жанр наукова фантастика
Укр. видавництво КМ-Букс
Ориг. видавництво Alfred A. Knopf[d]
Виданий 1990
ISBN

2-221-07022-4
0-394-58816-9
85-332-0148-6

978-85-332-0148-4
978-2-221-07022-2
978-0-394-58816-2
Наступний твір «Загублений світ» (1995)

CMNS: Парк Юрського періоду на Вікісховищі

Парк Юрського періоду (англ. Jurassic Park) — науково-фантастичний роман Майкла Крайтона 1990 року. Книга складається з семи циклів та розповідає про неочікуваний збій, що трапився у незвичному парку розваг з клонованими динозаврами. Твір ілюструє математичну концепцію теорії хаосу та слугує свого роду історією-застереженням на тему генетичної інженерії . 1995 року Крайтон опублікував роман-продовження — «Загублений світ», а 1997 року обидві книги вийшли під одною палітуркою з назвою «Світ Юрського періоду» (непов'язаний з однойменним фільмом).[1][2][3]

1993 року за мотивами роману американський режисер Стівен Спілберг зняв однойменний блокбастер — «Парк Юрського періоду», а 1997 року фільм-продовження — «Парк Юрського періоду 2: Загублений світ», який також має за основу однойменний роман. Третій фільм «Парк Юрського періоду 3», який 2001 року зняв режисер Джо Джонсон, містить декілька елементів, тем та сцен з обох книг, які не використовувалися в попередніх екранізаціях, зокрема сцени з пташиним вольєром та судном. 12 червня 2015 року вийшов четвертий фільм з серії «Парку Юрського періоду» — «Світ Юрського періоду», режисером якого став Колін Треворров.

Історія роману починається 1983 року, коли Крайтон написав сценарій про студента-випускника, якому вдалося клонувати динозаврів.[4] Зважаючи на те, генетичні дослідження потребують великого фінансування та й просто «не існує нагальної потреби у створенні динозаврів», Крайтон дійшов висновку, що ідея клонування динозаврів може виникнути внаслідок «бажання розважати», задля створення парку розваг, де будь-хто на світі матиме змогу подивитися на колись вимерлих створінь.[5] Першопочатково розповідь велась від імені дитини, але внаслідок критики з боку тих, хто мав змогу прочитати перший варіант книги, Крайтон погодився, що насправді краще, аби розповідь велася від імені дорослого.[6]

Сюжет[ред.ред. код]

«Події відбуваються протягом двох останніх днів серпня 1989 року на далекому острові біля західного узбережжя Коста Рики»[7]

Книга розповідає про створення парку розваг з клонованими динозаврами (ланцюжок ДНК вдалося отримати з бурштину, всередині якого збереглися комахи, які смоктали кров доісторичних створінь) на острові Ісла Нублар, що розташований поблизу Коста-Рики. Мільйонер Джон Геммонд, засновник корпорації «ІнДжен», яке втілює в життя цей проект, запрошує на острів групу науковців (палеонтолога, палеоботаніка, математика-експерта з теорії хаосу), аби ті підтвердили надійність такої затії та заспокоїли японських інвесторів. Проте, не зважаючи на сучасну систему охорони, в роботі парку відбувається неочікуваний збій, що призводить до того, що гості залишаються один на один з доісторичними створіннями. Підтверджується теорія хаосу, згідно з якою «нові явища взагалі неможливо передбачити»[8]. Ідея створення динозаврів непередбачувана за свою суттю, тому під сумнів ставиться здатність парку контролювати поширення форм життя, адже життя завжди обходить усі бар'єри.

Персонажі[ред.ред. код]

Мапа острова Ісла Нублар
 • Джон Геммонд — мультимільйонер, засновник корпорації «Інтернешл Дженетик Текнолоджіс Інк» або просто «ІнДжен», яка за рахунок японських інвесторів втілювала в життя Геммондовів проект з створення парку розваг «Парк Юрського періоду» з клонованими динозаврами на великому острові Ісла Нублар, що розташовується за сто миль від берега Коста-Рики.
 • Алан Грант — професор палеонтології в Університеті Денвера. Погоджується на пропозицію Геммонда навідатись на острів та провести там вихідні за двадцять тисяч гонорару на день. Бере з собою доктора Сетлер, якій пообіцяли такий самий гонорар. Такої великої суми вистачить для їхніх палеонтологічної експедицій на наступні два сезони.
 • Еллі Сетлер — молода аспірантка, палеоботанік, супроводжує Гранта на острів Ісла Нублар .
 • Іян Малкольм — один із найвідоміших математиків нового покоління, спеціаліст з теорії хаосу. З самого початку не схвалює такого парку розваг з доісторичними тваринами, адже така затія непередбачувана за своєю суттю і неодмінно призведе до збою.
 • Алексис Мерфі (Лекс) — семи- або восьмирічна онука Геммонда, яка разом із братом Тімом прибула на острів для екскурсії. Примхлива, весь час дражнить брата.
 • Тімоті Мерфі (Тім) — одинадцятирічний онук Геммонда, який разом із сестрою Лекс прибув на острів для екскурсії. Юний знавець динозаврів та комп'ютерний ентузіаст.
 • Денніс Недрі — програміст, розробник комп'ютерної системи парку. Вимкнув усі системи безпеки, зокрема систему зв'язку та електифіковану огорожу, аби викрасти з лабораторії ембріон динозавра та передати його за значну суму грошей концерну «Біосин», конкуренту «ІнДжен».
 • Дональд Дженнаро — юрист «ІнДжен», який захищає права японських інвесторів. Навідується на острів заради оцінки стану проекту.
 • Роберт Малдун — начальник охорони відділу диких тварин у «Парку Юрського періоду». На його думку деякі динозавру парку несуть велику небезпеку, серед яких, зокрема, велоцираптори. Вимагав у Геммонда зброю — протитанкові керовані ракети.
 • Джон Арнольд — головний індженер, який відповідає за механізм контролю та запуску парку розваг. Вважає, що такий проект є одним із найамбітніших в історії. Засуджує швидке відкриття тематичного парку, адже щоб усунути усі недоліки потрібні роки.
 • Доктор Генрі Ву — генетик, який здійснив клонування динозаврів. Зважаючи на те, що тварини занадто швидкі та небезпечні, пропонує Геммонду вивести повільний, більш свійський вид динозаврів, яких легше контролювати, щоб забезпечити безпеку майбутніх відвідувачів.
 • Ед Реджис — голова відділу зв'язків із громадськістю, проводить екскурсію для новоприбулих науковців та онуків Геммонда.
 • Джеррі Гардінг — ветлікар, який погодився працювати на Геммонда, задля перспективи написання першого в світі підручника про хвороби динозаврів.
 • Льюїс Доджсон — генетик у компанії «Біосин», де працював у відділі розробки нової продукції. Займався промисловим шпигунством, здебільшого проти корпорації «ІнДжен». Підбурює Денніса Недрі на крадіжку ембріона динозавра.

Список динозаврів[ред.ред. код]

Переклад українською[ред.ред. код]

 • Майкл Крайтон. Парк Юрського періоду. — К. : КМ-Букс, 2017. — 544 с. — ISBN 978-617-7489-74-9.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Crichton, Michael (1997). Michael Crichton's Jurassic World. Knopf. ISBN 978-0375401077. 
 2. Michael Crichton's Jurassic world (information). Library of Congress. Процитовано 2015-01-28. 
 3. Michael Crichton's Jurassic World: Jurassic Park, The Lost World. Barnes & Noble. Процитовано 2015-01-28. 
 4. Crichton, Michael. Michael Crichton on the Jurassic Park Phenomenon [DVD]. Universal.
 5. «Return to Jurassic Park: Dawn of a New Era», Jurassic Park Blu-ray (2011)
 6. Michael Crichton's notes on Jurassic Park
 7. Парк Юрського періоду, 2017, с. 11
 8. Парк Юрського періоду, 2017, с. 227

Посилання[ред.ред. код]