Парк Юрського періоду (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Парк Юрського періоду»
Парк Юрського періоду.jpg

Обкладинка українського видання 2017 року
Автор Майкл Крайтон
Назва мовою
оригіналу
Jurassic Park
Країна США
Мова англійська
Жанр наукова фантастика
Видавництво КМ-Букс
Видавець Alfred A. Knopf[d]
Виданий 1990
Виданий
українською
2017
Наступний твір «Загублений світ» (1995)

CMNS: Парк Юрського періоду на Вікісховищі

Парк Юрського періоду (англ. Jurassic Park) — науково-фантастичний роман Майкла Крайтона 1990 року. Книга складається з семи циклів та розповідає про неочікуваний збій, що трапився у незвичному парку розваг з клонованими динозаврами. Твір ілюструє математичну концепцію теорії хаосу та слугує свого роду історією-застереженням на тему генетичної інженерії . 1995 року Крайтон опублікував роман-продовження — «Загублений світ», а 1997 року обидві книги вийшли під одною палітуркою з назвою «Світ Юрського періоду» (непов'язаний з однойменним фільмом).[1][2][3]

1993 року за мотивами роману американський режисер Стівен Спілберг зняв однойменний блокбастер — «Парк Юрського періоду», а 1997 року фільм-продовження — «Парк Юрського періоду 2: Загублений світ», який також має за основу однойменний роман. Третій фільм «Парк Юрського періоду 3», який 2001 року зняв режисер Джо Джонсон, містить декілька елементів, тем та сцен з обох книг, які не використовувалися в попередніх екранізаціях, зокрема сцени з пташиним вольєром та судном. 12 червня 2015 року вийшов четвертий фільм з серії «Парку Юрського періоду» — «Світ Юрського періоду», режисером якого став Колін Треворров.

Історія роману починається 1983 року, коли Крайтон написав сценарій про студента-випускника, якому вдалося клонувати динозаврів.[4] Зважаючи на те, генетичні дослідження потребують великого фінансування та й просто «не існує нагальної потреби у створенні динозаврів», Крайтон дійшов висновку, що ідея клонування динозаврів може виникнути внаслідок «бажання розважати», задля створення парку розваг, де будь-хто на світі матиме змогу подивитися на колись вимерлих створінь.[5] Першопочатково розповідь велась від імені дитини, але внаслідок критики з боку тих, хто мав змогу прочитати перший варіант книги, Крайтон погодився, що насправді краще, аби розповідь велася від імені дорослого.[6]

Сюжет[ред.ред. код]

«Події відбуваються протягом двох останніх днів серпня 1989 року на далекому острові біля західного узбережжя Коста Рики»[7]

Книга розповідає про створення парку розваг з клонованими динозаврами (ланцюжок ДНК вдалося отримати з бурштину, всередині якого збереглися комахи, які смоктали кров доісторичних створінь) на острові Ісла Нублар, що розташований поблизу Коста-Рики. Мільйонер Джон Геммонд, засновник корпорації «ІнДжен», яке втілює в життя цей проект, запрошує на острів групу науковців (палеонтолога, палеоботаніка, математика-експерта з теорії хаосу), аби ті підтвердили надійність такої затії та заспокоїли японських інвесторів. Проте, не зважаючи на сучасну систему охорони, в роботі парку відбувається неочікуваний збій, що призводить до того, що гості залишаються один на один з доісторичними створіннями. Підтверджується теорія хаосу, згідно з якою «нові явища взагалі неможливо передбачити»[8]. Ідея створення динозаврів непередбачувана за свою суттю, тому під сумнів ставиться здатність парку контролювати поширення форм життя, адже життя завжди обходить усі бар'єри.

Персонажі[ред.ред. код]

Мапа острова Ісла Нублар
 • Джон Геммонд — мультимільйонер, засновник корпорації «Інтернешл Дженетик Текнолоджіс Інк» або просто «ІнДжен», яка за рахунок японських інвесторів втілювала в життя Геммондовів проект з створення парку розваг «Парк Юрського періоду» з клонованими динозаврами на великому острові Ісла Нублар, що розташовується за сто миль від берега Коста-Рики.
 • Алан Грант — професор палеонтології в Університеті Денвера. Погоджується на пропозицію Геммонда навідатись на острів та провести там вихідні за двадцять тисяч гонорару на день. Бере з собою доктора Сетлер, якій пообіцяли такий самий гонорар. Такої великої суми вистачить для їхніх палеонтологічної експедицій на наступні два сезони.
 • Еллі Сетлер — молода аспірантка, палеоботанік, супроводжує Гранта на острів Ісла Нублар .
 • Іян Малкольм — один із найвідоміших математиків нового покоління, спеціаліст з теорії хаосу. З самого початку не схвалює такого парку розваг з доісторичними тваринами, адже така затія непередбачувана за своєю суттю і неодмінно призведе до збою.
 • Алексис Мерфі (Лекс) — семи- або восьмирічна онука Геммонда, яка разом із братом Тімом прибула на острів для екскурсії. Примхлива, весь час дражнить брата.
 • Тімоті Мерфі (Тім) — одинадцятирічний онук Геммонда, який разом із сестрою Лекс прибув на острів для екскурсії. Юний знавець динозаврів та комп'ютерний ентузіаст.
 • Денніс Недрі — програміст, розробник комп'ютерної системи парку. Вимкнув усі системи безпеки, зокрема систему зв'язку та електифіковану огорожу, аби викрасти з лабораторії ембріон динозавра та передати його за значну суму грошей концерну «Біосин», конкуренту «ІнДжен».
 • Дональд Дженнаро — юрист «ІнДжен», який захищає права японських інвесторів. Навідується на острів заради оцінки стану проекту.
 • Роберт Малдун — начальник охорони відділу диких тварин у «Парку Юрського періоду». На його думку деякі динозавру парку несуть велику небезпеку, серед яких, зокрема, велоцираптори. Вимагав у Геммонда зброю — протитанкові керовані ракети.
 • Джон Арнольд — головний індженер, який відповідає за механізм контролю та запуску парку розваг. Вважає, що такий проект є одним із найамбітніших в історії. Засуджує швидке відкриття тематичного парку, адже щоб усунути усі недоліки потрібні роки.
 • Доктор Генрі Ву — генетик, який здійснив клонування динозаврів. Зважаючи на те, що тварини занадто швидкі та небезпечні, пропонує Геммонду вивести повільний, більш свійський вид динозаврів, яких легше контролювати, щоб забезпечити безпеку майбутніх відвідувачів.
 • Ед Реджис — голова відділу зв'язків із громадськістю, проводить екскурсію для новоприбулих науковців та онуків Геммонда.
 • Джеррі Гардінг — ветлікар, який погодився працювати на Геммонда, задля перспективи написання першого в світі підручника про хвороби динозаврів.
 • Льюїс Доджсон — генетик у компанії «Біосин», де працював у відділі розробки нової продукції. Займався промисловим шпигунством, здебільшого проти корпорації «ІнДжен». Підбурює Денніса Недрі на крадіжку ембріона динозавра.

Список динозаврів[ред.ред. код]

Переклад українською[ред.ред. код]

 • Майкл Крайтон. Парк Юрського періоду. — К. : КМ-Букс, 2017. — 544 с. — ISBN 978-617-7489-74-9.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Crichton, Michael (1997). Michael Crichton's Jurassic World. Knopf. ISBN 978-0375401077. 
 2. Michael Crichton's Jurassic world (information). Library of Congress. Процитовано 2015-01-28. 
 3. Michael Crichton's Jurassic World: Jurassic Park, The Lost World. Barnes & Noble. Процитовано 2015-01-28. 
 4. Crichton, Michael. Michael Crichton on the Jurassic Park Phenomenon [DVD]. Universal.
 5. «Return to Jurassic Park: Dawn of a New Era», Jurassic Park Blu-ray (2011)
 6. Michael Crichton's notes on Jurassic Park
 7. Парк Юрського періоду, 2017, с. 11
 8. Парк Юрського періоду, 2017, с. 227

Посилання[ред.ред. код]