Пармський монастир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пармська обитель
фр. La Chartreuse de Parme
StendhalCharterhouseParma01.jpg
Жанр роман
Автор Стендаль
Мова французька
Написано 1838
Опубліковано 1839
Окреме видання Q19181969? і Q19181972?
Переклад Н. В. Немчинова
в «Гутенберзі» 796

«Пармська обитель» або «Пармський монастир» (фр. La Chartreuse de Parme) — третій, і останній завершений, роман французького письменника Стендаля, опублікований ним в 1839 році. Твір було написано під час приїзду в Париж у великому поспіху, всього за 52 дні (з 4 листопада по 26 грудня 1838 року).

Сюжет[ред. | ред. код]

У початкових розділах описується захват, з яким жителі півночі Італії зустріли навесні 1796 року французів, які звільняли їх від тяжкого ярма Габсбургів. Юний аристократ Фабріціо дель Донг, дізнавшись у 1815 році про повернення Наполеона з острова Ельба, залишає замок батька-реакціонера, що стоїть на березі озера Комо, і поспішає до Бельгії, щоб на боці свого кумира взяти участь в битві при Ватерлоо.

Після повернення на батьківщину Фабріціо піддається переслідуванню як зрадник і вільнодумець. За порадою таємно закоханої у нього тітки, герцогині де Сансеверина, Фабріціо приймає рішення зробити кар'єру в церкві, хоча не відчуває до цього справжнього покликання. Маленький двір пармського герцогства, де одну з перших скрипок грає граф Моска — коханець і майбутній чоловік герцогині де Сансеверина, вирує інтригами. Перш ніж зайняти в Пармі посаду архієпископа, Фабріціо вбиває суперника в поєдинку за увагу однієї актриси і виявляється в ув'язненні в неприступній фортеці, де його рятує від вірної загибелі закохана в нього Клелія Конті, дочка коменданта.

Відносини Фабріціо і Клелії тривають і після того, як молода людина стає прелатом, а дівчина вступає в шлюб. Смерть дитини, а потім і самої Клелії змушують Фабріціо залишити свій пост і віддалитися в картезіанський монастир під Пармою, де він і закінчує своє недовге, але повне пригод життя.

Витоки задуму[ред. | ред. код]

У пошуках потужних і чистих пристрастей Стендаль у 1830-ті роки не раз звертався до сюжетів епохи чинквеченто. Він публікував у періодичних виданнях романтичні історії про пригоди реальних італійців XVI століття під назвою «Італійські хроніки». У 1839 році Стендалю прийшла в голову думка об'єднати деякі пригоди Бенвенуто Челліні і Алессандро Фарнезе в одному оповіданні, а дію перенести в задушливу епоху реставрації, що послідувала за поваленням Наполеона.

Новаторство[ред. | ред. код]

Батальні сцени на початку роману відкривають нову сторінку в історії світової літератури. Війна показана Стендалем у всій своїй абсурдності очима молодика, який не може зрозуміти, що відбувається. Новаторство Стендаля першим розгледів Бальзак, який писав в 1840 році:

В останньому своєму шедеврі Бейль… не взявся за повний опис битви при Ватерлоо, він пройшовся ар'єргардом і дав два-три епізоди, які малюють поразку наполеонівської армії, але настільки потужний удар його пензля, що думка наша йде далі: око охоплює все поле битви і картину великого розгрому.

Ці сцени справили сильне враження на Льва Толстого, який розвинув і поглибив стендалевський метод при роботі над епопеєю «Війна і мир». Разом з тим оповідна експозиція, до якої відносяться ці сцени, має мало спільного з подальшим розвитком подій при пармському дворі. З метою прискорення дії Бальзак рекомендував Стендалеві виключити з роману не тільки перші глави, але й останні, що змальовують долю Фабріціо після того, як він став головою пармської церкви.

Заперечення Бальзака викликав також легкий, імпровізаційний, часом навіть недбалий стиль роману, де мало описів і багато діалогів. Стендаль не описує характери своїх героїв як щось вже складене, а змальовує їх в процесі становлення, передаючи їхні слова і вчинки. Вільна форма роману привертає увагу до свободи як основною темою книги. Для Стендаля ясність викладу була важливіше вишуканого стилю: «Пишучи „Монастир“, я прочитував кожного ранку, щоб знайти належний тон, дві або три сторінки Цивільного кодексу» (з листа Бальзака).

Сатира[ред. | ред. код]

Роман Стендаля стоїть біля витоків руританської традиції європейської літератури. За зауваженням Р. Джемса, сюжет книги нагадує стандартне лібрето комічної опери. На прикладі пармського двору Рануція Ернесто IV автор роману сконструював модель деспотії, яка, за словами Бальзака, в компактній формі дозволяє зрозуміти інтриги більш значного двору". Політичне протистояння лібералів і консерваторів, настільки характерне для Європи того часу, коли був написаний роман, зведено на карликовий рівень: «метушня ліліпутів» гарантує відмежування і сатиричний ефект.

Романтизм[ред. | ред. код]

Сатиричний опис політичних інтриг при пармському дворі дозволяє деяким літературознавцям віднести «Пармську обитель» до реалістичного напрямку. У той же час від багатьох сторінок книги віє чистим романтизмом: молодий красень заточений в гірській фортеці, вікно камери закрите віконницями, в'язень бачить тільки небо, але примудряється вирізати у віконницях отвір, через яке за допомогою знаків (намальовані вугіллям на долоні літери) веде спілкування зі своєю коханою, а ночами спускає любовні послання вниз на мотузці.

Їхня молода нерозсудливість, винахідлива відвага, життєрадісність, презирство до світської черні і якась особлива необтяженість життєвими турботами - все це породжує у сухувато-аналітичному стендалівському оповіданні, що виблискує тонкою дотепністю, зазвичай стримувану стихію романтики, різко відтінену блазнівським кривлянням придворних тупиць і паяців.

Екранізації[ред. | ред. код]

  • «Пармська обитель» — франко-італійський телесеріал 1981 року, режисер Мауро Болонині.
  • Деякі сюжетні колізії роману обіграні Бернардо Бертолуччі в юнацькому фільмі «Перед революцією» (1964).

Примітки[ред. | ред. код]

↑ Harold Bloom. Stendhal. Facts on File, 1989. ISBN 9781555463113. Page 95.

↑ Мається на увазі, що справжній батько Фабріціо — офіцер наполеонівської армії, якого він мигцем бачить на полі бою, вже в чині генерала. Див.: Див.: Lawrence R. Schehr. Rendering French Realism. Stanford University Press, 1997. Page 56; Margaret Bożenna Goscilo. The Bastard Hero in the Novel. Garland Pub., 1990. ISBN 9780824000004. Page 73.

↑ Перейти на: 1 2 3 4 Затонський Д. В. Стендаль // Історія всесвітньої літератури: В 8 томах / АН СРСР; Ин-т світової літ. їм. А. М. Гіркого. — М: Наука, 1983—1994. — На титл. л. вид.: Історія всесвітньої літератури: в 9 т. Т. 6. — 1989. — С. 185—195.

↑ Толстому приписують визнання: «Я більше, ніж хто-небудь інший, багато чим є зобов'язаний Стендалю. Він навчив мене розуміти війну. Хто до нього описав війну такою, яка вона є насправді?» Див.: Буайе П. Три дні в Ясній Поляні // Л. Н. Толстой у спогадах сучасників: У 2 т. / Ред. С. А. Макашин. — М.: Худож. лит., 1978. — Т. 2 / Упоряд., подгот. тексту і коммент. Н. М. Фортунатова. — С. 266—270. — (Сер. літ. мемуарів).

↑ Оноре де Бальзак. Етюд про Бейле

↑ Stendhal (French author) (англ.). — стаття з Encyclopædia Britannica Online.

↑ Перейти на: 1 2 Harry Levin. The Gates of Horn: A Study of Five French Realists. 2nd ed. Oxford University Press, 1963. Page 140.

↑ Vivian Russell. Edith Wharton's Italian Gardens. ISBN 9780711211551. Page 25.

↑ Це той самий прийом «великого в малому», який дозволив Стендалеві на прикладі ряду дрібних сутичок дати відчути хаос всієї битви при Ватерлоо.

↑ Великовський С. В. Стендаль // Коротка літературна енциклопедія / Гл. ред. А. А. Сурков. — М: Сов. енцикл., 1962—1978. Т. 7: «Радянська Україна» — Флиаки. — 1972. — Стб. 160—167.