Парова машина (пісня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Парова машина» — українська народна пісня, що належить до жартівливих і танцювальних пісень. Деякі дослідники припускають наявність еротичного підтексту в пісні[1]. Пісня має варіанти виконання, головною відмінністю є початок пісні «Була в мене парова машина» або «Була в батька парова машина»[2].

Під «паровою машиною» скоріше за все мається на увазі універсальний паровий двигун, який був популярний у господарстві в другій половині XIX століття і першій половині XX століття. Така машина слугувала в господарстві та могла підключатися до різних господарських механізмів, наприклад жорна або якщо мала колісне шасі, то вона могла тягти плуг[3].

Виконання пісні[ред. | ред. код]

Пісня особлива тим, що в оригіналі призначена для виконання кількома людьми (зазвичай двома-трьома жінками), при цьому деякі рядки читаються одночасно і по-різному. Внаслідок цього за основним текстом лунає другий, сороміцького змісту. В «Паровій машині» слова «А дівчина „Коваля“ по вулиці повела, повела, повела» доповнюються варіаціями рядків «Коваль кує, сучка бреше, ковалиха пузо чеше…»[4].

Мелодія пісні має яскраво виражений танцювальний характер і під «Ковалем» мається на увазі однойменний народний танець (тому в записах береться в лапки). Український музикознавець Анатолій Іваницький припускає, що присутня в «Паровій машині» подвійна «приспівка» — явище порівняно недавнє, пов'язане зі сценічною практикою сільських фольклорних ансамблів, які в такий спосіб намагаються привернути увагу слухачів[4].

Широку популярність пісня отримала в 2023 році у виконанні Ярини Квасній[5][6]. Також пісню виконували (виконують) гурти Dakh Daughters[5] та Kalush[7].

Текст (популяризований варіант)[ред. | ред. код]

«

Була в мене парова машина,

А я її продала.


А за тії гроші музики хороші

Найняла, найняла.


Ой, музики мої, ви заграйте мені

«Коваля», «коваля».


А коваль коваля через ножку валя

Раз у раз, раз у раз.


Була в мене сіренька хустина,

Та я її продала.


А за тії гроші музики хороші

Найняла, найняла.


Було в мене червоне намисто,

Та я його продала.


А за тії гроші музики хороші

Найняла, найняла.


Ой, музики мої, ви заграйте мені

«Коваля», «коваля».


А коваль коваля через ножку валя

Раз у раз, раз у раз[8].

«

Підтекст[ред. | ред. код]

У тексті пісні дівчина просить музик заграти їй мелодію «Коваль».

Як підтверджується іншими українськими народними піснями, згаданий тут «коваль» вказує на тему парування. Як танець «Коваль», так і персонаж-коваль пов'язані з тим, що ковальська професія традиційно була суто чоловічою; та уявленням, що ковалі володіють магічною перетворювальною силою[4].

На думку російського історика Володимира Петрухіна, пісня первісно описує святочну гру в «коваля»: «Хлопці, переодягнені ковалями, „підковували“ дівок — задирали ноги кліщами, били молотком по приставленій до стопи паличці й т. п.» Відомий народний евфемізм «підкувати дівку» — вступити в дошлюбні статеві зносини, котрий стосується поширеного фольклорного мотиву «перековування» однієї людини на іншу. В Україні батька новонародженого на хрестинах також називали «ковалем». У південнослов'янській традиції коваль виковує амулети, які сприяють дітонародженню[4].

За записом українського філософа Ореста Новицького з Ушицького повіту Подільської губернії, в іншій пісні «ковалю» дякують за те, що добре «скував» (викував) дитину. Подібну пісню записав Опанас Маркович 1854 р. в хуторі Петрухівка Борзнянського повіту на Чернігівщині. У сучасній збірці Михайла Красикова опубліковано й весільну пісню, записану у Млинові Дубнянського повіту Волинської губернії, в якій згадано коваля. Про специфічну роль коваля в колядках і щедрівках писав Олександр Потебня: коваль (ковальчик, він же золотар, золотник) кує дівчині-нареченій золотий пояс, перстень чи вінок[4].

У сучасному виданні народних танців Волині й Волинського Полісся опубліковано приспівки до весільного танцю «Походки», суголосні з приспівкою до пісні «Була в мене парова машина»:[4]

«

Музиченьки мої,

Та заграйте мені,

Нехай же я погуляю

На чужій стороні.

«

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Була в батька парова машина» ковальський код жартівливих пісень Житомирського Полісся, з подвійною «приспівкою».
  2. Була в батька парова машина
  3. Що таке ця «парова машина»: розбір хітової пісні (ВІДЕО)
  4. а б в г д е Шевчук, Тетяна (2015). “Була в мене парова машина...”: ковальський код жартівливих пісень Житомирського Полісся з подвійною “приспівкою”. Міфологія і фольклор 1–2. с. 46–53. 
  5. а б "Парова машина" у TikTok: як народна пісня стала трендовою у Мережі. ТСН.ua (укр.). 6 березня 2023. Процитовано 10 березня 2023. 
  6. Як "Парова машина" стала трендом: інтерв'ю з Яриною Квасній про пісню, автентику та тікток. 24 Канал (укр.). Процитовано 10 березня 2023. 
  7. Гурт Kalush Orchestra захопив виконанням вірусної пісні "Парова машина". ТСН.ua (укр.). 7 березня 2023. Процитовано 10 березня 2023. 
  8. Пісня Парова машина: несподівана популярність, ремікс і відео від захисників