Паротит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Паротит (parotitis; анат. [glandula] parotis околоушная заліза + -itis) - запалення привушної залози. Викликається різними мікроорганізмами, що потрапляють в залозу через привушну протоку з порожнини рота, гематогенним або лімфогенним шляхом, а також з розташованих поряд з залозою осередків запалення. Важливу роль у розвитку паротиту грає зниження загальної реактивності організму. Запалення привушної залози може протікати гостро і хронічно.

Гострий паротит розвивається при грипі, запальних процесах порожнини рота (стоматитах, гінгівітах) ентеровірусної природи. Причиною запалення часто буває вірус епідемічного паротиту. Гострий бактеріальний паротит найчастіше виникає на тлі активізації мікрофлори, зазвичай присутньої в порожнині рота і протоках слинних залоз, що спостерігається переважно у ослаблених хворих, при загальних інфекційних хворобах, після оперативних втручань, особливо на органах черевної порожнини (частіше на 3-4-й день після операції), при травмах залози, впровадженні у привушний приплив чужорідного тіла. Одним з істотних чинників розвитку гострого запалення залози є зниження її секреторної функції.

Гострий паротит може протікати в серозній, гнійній і гангренозній формі. При серозному паротиті спостерігаються набряк, гіперемія і помірна лейкоцитарна інфільтрація залозистої тканини, набрякання епітелію вивідних проток, в яких накопичується в'язкий секрет, що містить слущенный епітелій і мікроорганізми.

Початок захворювання характеризується припуханням залози, болем, що посилюється під час споживання їжі (симптом ретенції), погіршенням самопочуття, підвищенням температури тіла. У ряді випадків, наприклад при паротиті обумовленому травмою або впровадженням в привушну протоку чужорідного тіла, цим симптомам може передувати період затримки слини, що супроводжується приступообразними болями в області слинної залози - колькою. При серозному паротиті пальпація залози малоболюча, колір шкіри над нею не змінено. Слизова оболонка, навколо гирла привушної протоки, гіперемована. Кількість слини незначна або вона зовсім відсутня, при масажуванні залози виділяється густий, в'язкий секрет. Прогрес процесу і розвиток гнійного запалення веде до посилення болю, наростання симптомів інтоксикації. Припухлість залози збільшується, набряк поширюється на сусідні області.

Лікування паротиту у дітей[ред.ред. код]

Лікування дітей з легкими формами свинки проводять в домашніх умовах.

Лікування паротиту в домашніх умовах[ред.ред. код]

Дітям показаний постільний режим на весь період підйому температури. Їжа повинна бути легкою і не вимагати тривалої механічної обробки в роті (каші, супи, бульйони), оскільки хворій дитині важко жувати. Необхідно використовувати противірусні і імуностимулюючі препарати (гроприносин 50 мг/кг/добу). На область навколовушних слинних залоз можна застосовувати сухе тепло. Для зниження температури тіла застосовуються жарознижувальні препарати (ібупрофен, парацетамол). При високій температурі тіла дитини (вище 39º) З застосовують внутрішньом'язові ін'єкції аналгіна з папаверином з розрахунку 0,1 мл на кожен рік життя. Відвідувати дитячий колектив діти можуть через 14-15 днів від початку захворювання.

Стаціонарне лікування паротиту[ред.ред. код]

Лікування ускладнених форм епідемічного паротиту проводять тільки в стаціонарі. При ураженні підшлункової залози призначається строга дієта з виключенням гострого, жирного, смаженого, копченого. Дотримуватися дієти необхідно протягом 12 місяців після одужання, щоб попередити розвиток в майбутньому цукрового діабету. На область підшлункової залози прикладають холод. При вираженому больовому синдромі можна використовувати спазмолітики (но-шпа, дротоверин). Необхідно проводити дезінтоксикаційну терапію внутрішньовенно сольовими розчинами. Для зниження навантаження на підшлункову залозу і запобігання розвитку диспепсических розладів необхідно використовувати ферментні препарати (креон,мезим). При збереженні тривалого больового синдрому необхідна консультація хірурга.