Парсбіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Парсбіт
Народилася невідомо
Померла після 732
Діяльність політикиня
Посада регент
Термін 730—732 роки
У шлюбі з Ібузір Главан
Діти 1 син

Парсбіт, Присбіт, Барсбек (*д/н — після 732) — регентша Хозарського каганату у 730732 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про походження існують суперечливі відомості. Висуваються гіпотези, що Парсбіт була з вірменського роду Багратуні або іншою представницею знаті з Вірменії, чи з кавказько-албанського правлячого роду. Ймовірно, приблизно на початку 700-х років вийшла заміж за кагана Ібузіра. Сприяла поширенню в каганаті християнства.

Згодом, напевне, набула значного впливу, що після смерті чоловіка близько 730 року дозволило отримати владу при молодому синові Біхарі. Продовжила політику Ібузіра щодо союзу з Візантією та наступу проти Арабського халіфату. У 730 році спрямувала війська до вірменського емірату та Аррану. Спочатку вдалося підкорити ці землі. Але зрештою у 731 хозарські війська зазнали низки поразок. У 732 році було укладено мирний договір між каганатом та халіфатом, за яким за хозарами збереглися Дагестан та північні області Кавказької Албанії. Скориставшись цією невдачею Біхар відсторонив мати від влади. Подальша доля невідома.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Golden, Peter B. Khazar Studies: An Historio-Philological Inquiry into the Origins of the Khazars. Budapest: Akademia Kiado, 1980.