Партенокарпія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кавун безнасінний.
Плід груші без насіння.

Партенокарпія (від грец. parthenos — «діва» і karpos — плід; дослівно — «незайманий плід») — окремий випадок партеногенезу, запліднення без запилення у рослин, зазвичай з утворенням плодів без насіння. Партенокарпія є досить поширеним явищем у плодових, цитрусових і овочевих рослин. Партенокарпія, як і більшість типів стерильності, регресивне явище і не має еволюційного значення.

Розрізняють вегетативну партенокарпію, коли плоди на рослині зав'язуються і в подальшому розвиваються без безпосереднього процесу запилення. Також виділять стимулятивну партенокарпію, при якій для утворення плодів необхідне подражнення рильця квіток пилком інших видів рослин. Наприклад, пилок яблуні здатний викликати партенокарпію у груші, а пилок помідора — у баклажана. Даний тип партенокарпії може бути викликаний штучно шляхом механічних, хімічних, або теплових подразнень. Завдяки цьому вона має певне господарське значення, так як одержувані в такий спосіб збільшується продуктивність плодів, які характеризуються великою соковитістю, м'ясистістю і високими смаковими якостями, а також мають переваги при технологічній обробці.

Плоди, які утворюються при партенокарпії, або безнасінні або містять «порожне» насіння без зародків. Рослини, що характеризуються розвитком тільки безнасінних плодів, розмножуються виключно вегетативним шляхом.

Партенокарпія відома у багатьох культурних рослин і часто є основною сортовою ознакою. Зустрічається у низці сортів винограду, яблуні, груші, помідорів, мандаринів, апельсинів, бананів, агрусу, хурми, огірка та багатьох інших.

Література[ред. | ред. код]

  • Словник ботанічних термінів. — Київ: Наукова Думка. Під загальною редакцією д. б.н. В. А. Дудки. 1984.
  • Джерело: «Біологічний енциклопедичний словник.» Гл. ред. М. С. Гіляров; Редкол.: А. А. Бабаєв, Р. Р. Вінберг, Р. А. Заварзін та ін — 2-е изд., исправл. — М: Сов. Енциклопедія, 1986.
  • Біологія. Сучасна ілюстрована енциклопедія." Гл. ред. А. П. Горкін; М.: Росмэн, 2006
  • Паушева 3. П. — Практикум з цитології рослин. Агропромиздат, 1988. — 272 с. ISBN 5-10-000614-5