Пасажирський літак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пасажи́рський літа́к (комерційний літак, авіалайнер) — літак, призначений для перевезення пасажирів і багажу. Не існує чіткого визначення такого літака, однак найчастіше пасажирським літаком прийнято вважати літак, що має не менше двох двигунів, вміщає від 20 і більше пасажирів, а також важить не менше 20 тонн.

Типи пасажирських літаків[ред. | ред. код]

Широкофюзеляжні[ред. | ред. код]

Широкофюзеляжні авіалайнери, іменовані також як аеробуси, є рекордсменами за габаритами серед пасажирських літаків. Довжина фюзеляжу у найбільших машин перевищує 70 метрів, а діаметр — 5-6 метрів, що дозволяє розмістити в ряду 6-10 крісел. Існують двопалубні широкофюзеляжні літаки, такі як Boeing 747 і А380. Крім них в даний час використовуються однопалубні широкофюзеляжні A300, A310, A330, A340, Boeing 767, 777 і Boeing 787 Dreamliner, а також Іл-86 та Іл-96. У стадії розробки знаходиться A350. Широкофюзеляжні літаки призначені для перевезення великої кількості пасажирів на як правило середні та великі відстані. Такі літаки зважаючи на свою високу ціну як правило беруться авіакомпаніями в операційний лізинг, а не купуються.

Вузькофюзеляжні[ред. | ред. код]

Вузькофюзеляжні літаки набагато поширеніші. Вони використовуються як правило на авіалініях середньої та малої протяжності та мають меншу в порівнянні з широкофюзеляжними літаками пасажиромісткість. Діаметр фюзеляжу на цих повітряних суднах не перевищує 4 метрів. Найпоширеніші представники цього класу — американські Boeing 737 і 757, європейський А320 і російський Ту-154.

Регіональні[ред. | ред. код]

До регіональних літаків відносять ще дрібніші за габаритами повітряні судна. Вони перевозять до 100 пасажирів на відстані до 2-3 тисяч кілометрів. На цих літаках можуть встановлюватися як турбогвинтові, так і турбореактивні двигуни. До таких відносяться літакам літаки сімейства ERJ, CRJ, ATR, Dash-8 і SAAB, російський Як-40 і український Ан-24.

Місцеві[ред. | ред. код]

Найдрібніший клас пасажирських літаків складають літаки, призначені для перевезення малої кількості пасажирів (від 20) на відстані до 1000 кілометрів. Вони найчастіше оснащені турбогвинтовими або поршневими двигунами. Найпоширеніші літаки такого класу випускають Сессна та Beechcraft.

Країни-виробники пасажирських літаків[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]