Пасмо про Норна-Ґеста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Смерть Норна-Ґеста
Ґуннар Відар Форсселл
Норни
Йоганнес Ґертс (1889)

Пасмо про Норна-Ґеста (Nornagests þáttr) або Оповідь про Норна-Ґеста — легендарне пасмо про північного героя Норнаґеста (варіанти написання варіюються через скорочену версію імені Ґест).

Сюжет[ред. | ред. код]

Норна-Ґест був сином данця Торда Тінґбіта, який мешкав у маєткові Ґренінґ в Данії. Коли Ґест народився, до помешкання його батьків прибули три норни, аби передбачити долю дитини. Двоє з них пообіцяли йому щасливе майбутнє. Однак Скульд, наймолодша з норн, ображена поганим ставлення до себе, проголосила погані пророцтва для дитини. Так, вона напророкувала, що життя Ґеста триватиме не довше, аніж палатиме свічка, яка стояла над його люлькою. Найстарша норна (Урд) одразу ж загасила ту свічу й наказала його матері оберігати її.

Коли Норна-Ґест виріс, то він вже оберігав ту свічу й прожив таким чином понад 300 років. Він брав участь у битвах Сіґурда з роду Вельсунгів, проводив час з сином Рагнара Лодброка Бьйорном Залізнобоким та його братами, бився зі Старкадом, шведським конунгом Сіґурдом Перснем, конунгом Еріком в Уппсалі1, конунгом Гаральдом Прекрасноволосим та конунгом Гльодвєром2 в Німеччині.

Згідно з легендою, коли конунг Олав Трюггвасон намагався навернути Північ до християнства, він прикликав до свого двору Норна-Ґеста. На третій рік правління конунга Олава, перед ним постав Норна-Ґест й попросився стати його охоронцем. Він був надзвичайно високий і сильний та був непідвладний часові. Норна-Ґест тоді був охрещений за бажанням конунга й запалив свічу, яку мав оберігати за наказом норни Скульд. Відповідно до пророцтва, в момент, коли свіча догоріла, Норна-Ґест помер.

Джерела[ред. | ред. код]

Історія Норна-Ґеста розказана у Пасмові про Норна-Ґеста, яку написано понад 1300 років тому. Цю ж історію потім було інкорпоровано як епізод до Саги про Олава Трюггвасона в середньовічному ісландському манускрипті «Книга з Плаского острова», яка також містила кілька поем зі Старшої Едди.[1]


Інші відсилання[ред. | ред. код]

Історія про Норна-Ґеста та його свічу має аналог у грецькій міфології: історію про Мелеагра, якому було напророковано прожити рівно стільки, скільки певна колода лишатиметься неспаленою. Ця історія міститься в Овідієвих Метаморфозах.

Письменник-фантаст Пол Андерсон увів історію про Норна-Ґеста до Лодки мільйону років, книги оповідань про безсмертя.

Нотатки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]