Паспорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обкладинка паспорта громадянина України для виїзду за кордон зразка 2007 року

Пáспорт (фр. passeport) — документ, що платно видається державою і надає громадянину право легально перетинати кордон, а також визначає особу та громадянство його власника. Як правило, в паспорті вказані основні дані про громадянина, його фотографія, ім'я, вік, дату народження та стать. Більшість країн використовує біометричні паспорти, які мають підвищений рівень захисту від підробок і додаткову інформацію про громадянина. Відповідник в Україні — паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

У деяких країнах, окрім паспорта, який служить як посвідчення при перетині державних кордонів (так званий закордонний паспорт), існує також внутрішній паспорт — посвідчення особи громадянина держави в межах цієї держави, що характерне для країн з паспортною системою (як правило, з тоталітарними або авторитарними режимами). Внутрішні паспорти використовуються для контролю пересування осіб всередині країни та їх місця проживання. Нині внутрішні паспорти діють у таких країнах, як Китай та Північна Корея, де вони використовуються для обмеження міграції всередині країни, а також в Росії та Україні, де, попри назву, не використовуються у якості паспорта і служать посвідченням особи, зберігаючи бюрократичний спадок СРСР. Росія планує позбутися внутрішніх паспортів до 2022 року, замінивши їх посвідченням особи громадянина у вигляді картки. В Україні внутрішні паспорти у вигляді книжки існували до 2016 року, після чого були замінені на ідентифікаційні картки зі збереженням попередньої назви — паспорт громадянина України. Раніше внутрішні паспорти існували в Османській та Російській Імперіях, СРСР, ПАР (за часів апартеїду), Іраку.

У багатьох країнах паспорти мають єдину форму та міжнародний формат, більшість ідентифікаційних полів на головній сторінці в них заповнені англійською. В Білорусі паспорт є головним ідентифікаційним документом, обов'язковим для кожного громадянина і дозволяє виїзд за кордон (якщо особа є «виїзною» і має необхідну візу). В багатьох інших країнах (наприклад, в Україні, США та країнах ЄС) паспорт є необов'язковим, а роль внутрішнього посвідчення особи відіграють ідентифікаційні документи, паспортні картки (введені в США у 2008 році) чи посвідчення водія.

Типи паспортів в Україні[ред. | ред. код]

В Україні існують декілька типів паспортів:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичні та службові паспорти для працівників МЗС та уряду;
  • посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
  • проїзний документ біженця.

Ідентифікаційна картка, що виконує роль посвідчення особи громадянина, теж носить назву паспорт громадянина України і є дійсною для перетину кордону Грузії (у випадку прямого рейсу з України) та Туреччини.

Обкладинки паспортів різних держав[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]