Паспорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паспорт
Тип документу паспорт
Призначення ідентифікація особи
Перша сторінка внутрішнього паспорта громадянина України (бланк зразка 1993-2016 років)

Пáспорт (з фр. passeport, итал. passaporto від лат. passer — проходити и port (порт) — документ, що видається державою для посвідчення особи своїх громадян (первісне значення — дозвіл на проїзд через порт). Паспорт надає право легально перетинати кордон і визначає громадянство його власника. Як правило в паспорті вказані основні дані про громадянина, його ім'я, вік, дата народження, стать. Сучасні паспорти мають фотографічне зображення власника паспорта. Деякі країни застосовують нові біометричні паспорти, які мають підвищений рівень захисту від підробок і додаткову інформацію про громадянина.

6 грудня 2012 року набув чинності закон України «Про єдиний державний демографічний реєстр». Відтепер паспорт громадянина України оформляється всім особам, починаючи від народження і незалежно від віку, терміном на 10 років. Крім того, українці можуть замовити собі біометричний паспорт-картку, що містить оцифровані підпис і фотографію та безконтактний електронний носій.З 2019 року українцям почнуть видавати паспорти з 14 років.

У деяких країнах, окрім закордонного паспорта (власне паспорта), який служить як посвідчення при перетині державних кордонів, існує також так званий внутрішній паспорт — посвідчення особи громадянина держави в межах цієї держави, що характерне для країн з паспортною системою (як правило, з тоталітарними або авторитарними режимами). Внутрішні паспорти використовуються для контролю пересування осіб всередині країни та їх місця проживання. Нині внутрішні паспорти діють у таких країнах, як Китай, Північна Корея, Росія та Україна. Раніше внутрішні паспорти існували в Османській та Російській Імперіях, СРСР, ПАР (за часів апартеїду), Іраку.

У багатьох країнах паспорти мають єдину форму та міжнародний формат, більшість ідентифікаційних полів на головній сторінці в них заповнені англійською. Наприклад, в Білорусі паспорт є єдиним, обов'язковим для кожного громадянина і дозволяє виїзд за кордон (якщо особа є «виїзною» і має необхідну візу). В багатьох інших країнах (наприклад, в США та країнах ЄС) паспорт є необов'язковим, а роль внутрішнього посвідчення особи відіграють ідентифікаційні документи, паспортні картки (введені в США у 2008 році) чи посвідчення водія.

У Радянському Союзі колгоспники отримали паспорти і, відповідно, право пересуватись по власній країні тільки при М. С. Хрущові[1].

Обов'язковість паспортів[ред. | ред. код]

Наразі існують країни в яких наявність паспортів (чи інших національних документів що посвідчують особу) є

  • обов'язковою
  • не обов'язковою (до цієї групи часто відносять федеративні держави, наприклад США, в котрих паспорти можуть видаватись в окремих провінціях)
  • відсутні як такі.
   Паспорти є обов'язковими
   Паспорт не є обов'язковими

Типи паспортів особи в Україні[ред. | ред. код]

В Україні існують декілька типів паспортів особи:

Внутрішній паспорт громадянина України є дійсним в Росії, Грузії, Туреччині.

Згідно з чинним законодавством паспорт громадянина України є документ, що посвідчує особу власника, і підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладення цивільно правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Обкладинки паспортів різних держав[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Документальний фільм: «СРСР. Крушение» Рік: 2011. Країна: Росія. Режисер: Анастасія Попова, Александр Прохоренков, А. Смірнов.
    В головних ролях: Дмитро Кисельов, Михайло Горбачов, Борис Ельцин, Віктор Черномирдин, Леонід Кравчук, Єгор Лигачев, Ніколай Рижков, Генадій Бурбуліс, Анатолій Чубайс, Анатолій Черняев

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]