Пастафариянство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пастафария́нство (англ. Pastafarianism) або Церква Летючого Локшинного Чудовиська (англ. Church of the Flying Spaghetti Monster) — пародійна релігія[1][2], заснована фізиком Боббі Гендерсоном[en] 2005 року на знак протесту проти рішення департаменту освіти штату Канзас, котрий вимагав введення у шкільний курс концепції «Розумного задуму» як альтернативу еволюційному вченню[2][3][4]. У відкритому листі на своєму веб-сайті Гендерсон проповідує віру в надприродного творця, схожого на макарони і тюфтелі — Летючого Локшинного Чудовиська (ЛЛЧ), і закликає до вивчення пастафариянства в школах поряд з іншими релігіями, тим самим використовуючи аргумент reductio ad absurdum (доведення до абсурду)[3].

Назву засновано на грі слів, вона асоціюється з растафаріанством та італійським словом «паста» (італ. pasta), що означає макаронні вироби, а послідовники називають себе пастафариянами.

В листі Гендерсона, зокрема, йдеться про те, що кожного разу, як науковець здійснює радіовуглецевий аналіз, його божество змінює результат вимірювання своєю макаронною правицею. Гендерсон стверджує, що його переконання є не менш логічними, ніж теорія «Розумного задуму», і закликає вивчати його теорію нарівні з теорією еволюції та теорією «Розумного задуму»[5]. Після публікації Гендерсоном цього листа на його сайті Летюче Макаронне Чудовисько стало символом протистояння навчанню теорії «Розумного задуму» в звичайних школах[6].

Пастафариянські принципи (часто пародіюють креаціонізм) представлені на створеному Гендерсоном сайті Пастафариянськой Церкви і в написаному ним 2006 року Євангелії Летючого Локшинного Чудовиська. Центральним є те, що невидиме і невідчутне Летюче Локшинне Чудовисько створило Всесвіт. Пірати шануються як перші пастафарияни. Гендерсон стверджує, що зниження кількості піратів на Землі стало причиною глобального потепління.

Через свою популярність пастафариянство часто використовують як сучасний варіант чайника Рассела — аргументу про те, що тягар доведення лежить на тих, хто теорію висунув, а не на тих, хто її спростовує.

Пастафариянство схвалюється науковим співтовариством і критикується креаціоністами. Пастафарияни були залучені в суперечки з креаціоністами, наприклад, в окрузі Полк у Флориді, де вони зіграли важливу роль в переконувані шкільної ради від ухвалення нових правил викладання еволюції.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Barker, 2012
  2. а б Smith, Kenan, Snell, 2009
  3. а б Chryssides, 2012
  4. In the beginning there was the Flying Spaghetti Monster (en-GB). 2005-09-10. ISSN 0307-1235. Процитовано 2020-02-07. 
  5. Open Letter To Kansas School Board « Church of the Flying Spaghetti Monster (en-US). Процитовано 2020-02-07. 
  6. Boxer, Sarah (2005-08-29). But Is There Intelligent Spaghetti Out There?. The New York Times (en-US). ISSN 0362-4331. Процитовано 2020-02-07. 

Джерела[ред. | ред. код]