Пастур Леонід Андрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пастур Леонід Андрійович
Pastur leonid.jpg
Народився 21 серпня 1937(1937-08-21)[1] (82 роки)
село Удич, Джулинський район (нині Теплицький район), Вінницька область, Українська РСР, СРСР
Громадянство
(підданство)
Flag of Ukraine.svg Україна[2]
Діяльність математик, фізик, фізик-теоретик
Alma mater Харківський політехнічний інститут
Заклад Фізико-технічний інститут низьких температур імені Б. І. Вєркіна НАН України
Член Американське математичне товариство і НАН України
Нагороди

Леоні́д Андрі́йович Па́стур (21 серпня 1937(19370821), село Удич, Джулинський район (нині Теплицький район), Вінницька область)  — Математик і фізик-теоретик, академік Національної академії наук України (1990), лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки (1985).

Народився 21 серпня 1937 року в с. Удич Джулинського району Вінницької області.

У 1961 р. закінчив інженерно-фізичний факультет Харківського політехнічного інституту і відтоді працює в Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б. І. Вєркіна НАН України в Харкові. Широкий спектр наукових інтересів, глибина розуміння проблем та невичерпна енергія притаманні Леоніду Андрійовичу протягом багатьох років. Його наукові інтереси охоплюють широке коло питань сучасної математики, математичної фізики і теоретичної фізики.

Є одним із засновників спектральної теорії випадкових і майже періодичних операторів — розділу математики і математичної фізики, що інтенсивно розвивається в усьому світі й знаходить широке застосування. Його ідеї і результати в цій галузі вже стали класичними. Викладені, зокрема, у монографії «Spectra of Random and Almost Periodic Operators»[3], вони значною мірою стали основою сучасної теорії і широко застосовуються в численних дослідженнях у нашій країні та за кордоном.

Слід зазначити, що науковому стилю вченого притаманне органічне поєднання як математичних, так і теорфізичних аспектів проблем, що досліджуються. Так, прогрес в осмисленні й теоретичному опису невпорядкованих систем, зокрема в теорії елементарних збуджень і фазових переходів у таких системах, значною мірою було досягнуто завдяки працям Л. А. Пастура. Варто пригадати його фундаментальні результати із самоусереднення основних фізичних величин, властивостей спектру та густини станів, обґрунтування повної локалізації в невпорядкованих одновимірних та деяких несумірних системах, дослідження з розповсюдження хвиль та частинок у невпорядкованих середовищах. Монографія «Введение в теорию неупорядоченных систем»[4], яка була написана у співавторстві з І. М. Ліфшицем і С. А. Гредескулом, стала невід'ємною складовою освіти фізика-теоретика, а її авторам було присуджено Державну премію УРСР у галузі науки і техніки 1985 року.

Серед широко відомих результатів вченого слід також відзначити самоузгоджене рівняння для густини станів і детальне вивчення властивостей універсальності локальних статистик енергетичних рівнів та низку результатів з теорії невпорядкованих магнетиків. За цикл робіт з теорії поля та теорії невпорядкованих систем Л. А. Пастуру в 2001 році була присуджена премія НАН України імені М. М. Боголюбова.

Протягом багатьох років веде активну науково-організаційну та педагогічну діяльність. Багато сил та енергії вклав у розвиток Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б. І. Вєркіна, працюючи на посадах заступника директора з наукової роботи та керівника математичного відділення інституту, очолюючи математичні та фізичні відділи. На сьогодні він є завідувачем відділу теоретичної фізики ФТІНТ та головним редактором «Журналу математичної фізики, аналізу, геометрії».

Активно співпрацює з міжнародною науковою спільнотою: він є членом редакційних колегій «Українського математичного журналу», наукового часопису «Физика низких температур», багаторазово брав участь у національних та міжнародних комітетах і комісіях, був головою Фонду фундаментальних досліджень України та членом Виконавчого комітету Міжнародної асоціації математичної фізики.

Співпрацює з молодим поколінням учених як у Харківському університеті, так і у вищих навчальних закладах Франції, Великої Британії, Японії та інших країн.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архів історії математики Мактьютор
  2. Record #131919877 // загальний каталог Національної бібліотеки Франції
  3. Leonid Pastur, Alexander Figotin. Spectra of Random and Almost Periodic Operators. — 1. — Springer, 1992. — 595 p. — ISBN 978-3-642-74348-1.
  4. Лифшиц И. М., Гредескул С. А., Пастур Л. А. Введение в теорию неупорядоченных систем. — Москва : Наука, 1982. — 360 с.

Посилання[ред. | ред. код]