Патріархат (церква)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Глава УПЦ КП

Патріархат (від грец. πατήρ — «батько» і ἀρχή — «початок, влада») — християнська церква, керована патріархом[1][2]. Термін походить від патріарх і позначає ту чи іншу помісну Церкву, перший єпископ якої має зазначений титул. У більш вузькому сенсі означає інститут патріаршества або церковно-канонічної юрисдикції того чи іншого патріарха. Церковна територіальна одиниця, що підпорядкована патріархові — патріархія. В більш широкому значенні «патріархія» означає вищу духовну і адміністративну владу незалежних православних церков[2].

Православні автокефалії (патріархії)[ред.ред. код]

Великі православні патріархати згідно диптиху — Константинопольський (Вселенський), Олександрійський, Антиохійський, Єрусалимський і Московський. Автокефальні (автономні в межах однієї держави) — Сербський, Румунський, Болгарський, Грузинський, Кіпрський, Грецький, Польський, Албанська автокефалія, Православна церква Чеських земель і Словаччини, Православна церква в Америці[3]. Існують ще десятки патріархатів, які пішли від канонічного православ'я, але належать йому історично, такі як «грецькі старостильники» або «церкви російської традиції» очолювані патріархами, але вони не вважаються офіційними патріархатами православної церкви[3].

У Московщині у 1589 році погрозами й хабарами Вселенським патріархам був установлений Московський патріархат. За царювання Петра І у 1721 році було ліквідоване — замінене державним управлінням церквами — священним синодом на чолі з обер-прокурором[4]. Патріархат був відновлений православним помісним собором у 19171918 роках. Проіснував до 1925 року. Потім знову був відновлений у 1943 році[3].

На сьогодні в Україні співіснують Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква і помісна Українська православна церква Московського патріархату[4].

Патріархії в римо-католицтві[ред.ред. код]

У Римо-католицькій церкві латинського обряду три метрополії традиційно мають статус патріархатів, а єпископи, що їх очолюють, відповідно, титул патріархів: Патріархат Венеції, Патріархат Лісабона і Митрополія Єрусалима.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]