Паученко Яків Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яків Васильович Паученко
Яків Васильович Паученко
Народження 21 березня 1866(1866-03-21)
Єлисаветград (тепер Кропивницький), Херсонська губернія, Російська імперія (тепер Україна)
Смерть 29 жовтня 1914(1914-10-29) (48 років)
  Єлисаветград (тепер Кропивницький), Херсонська губернія, Російська імперія (тепер Україна)
Поховання Кропивницький
Національність українець
Країна Російська імперія
Жанр архітектура
Навчання Училище живопису, скульптури і архітектури Московського Художнього Товариства
Діяльність архітектор
Напрямок модерн з використанням неоруського (неоросійського), мавританського та ін. стилів

Я́ків Васи́льович Пауче́нко (нар. 21 березня 1866, Єлисаветград (тепер Кропивницький), Херсонська губернія, Російська імперія (тепер Україна) — †29 жовтня 1914, там само) — визначний український єлисаветградський архітектор, автор проектів значного числа будівель у місті (забудова наприкінці XIX — початку ХХ ст.ст.).

Яків Васильович Паученко — рідний дядько відомого художника-авангардиста Олександра Олександровича Осмьоркіна.

Життєпис[ред. | ред. код]

Яків Васильович Паученко народився 21 березня 1866 року в місті Єлисаветграді.

Навчався в рисувальних класах П. О. Крестоносцева при Єлисаветградському земському реальному училищі.

Яків Паученко, 1910-ті

Яків Паученко продовжив митецьку освіту в Училищі живопису, скульптури і архітектури Московського Художнього Товариства. Представивши на річний іспит 1893 року свій архітектурний проект, отримав за нього срібну медаль та звання некласного художника архітектури.

Після навчання Я. Паученко повернувся на батьківщину — до Єлисаветграда. Митець володів іконописною, іконостасною та позолотною майстернею, успадкованою від батька, в якій писалися ікони для Успенського собору міста Єлисаветграда та Вознесенського собору міста Бобринця. Однак головним заняттям у житті Я. В. Паученка стала архітектурна творчість у рідному місті.

Якову Васильовичу Паученку судилося стати одним з тих зодчих, які створили неповторний модерновий архітектурний ансамбль історичного центру міста Єлисаветграда. За його проектами було збудовано чимало будівель міста. Загалом — понад 20 зафіксованих документально об'єктів побудував архітектор (за 48 років життя).

Ось як Єлисаветградська газета «Голос Юга» 1914 року писала про Якова Паученка:

«... ціла низка зведених ним будівель дуже яскраво кажуть про нього, як про талановитого художника-архітектора... Без сумніву заслугою є те, що він першим у нашому місті подав зразки художньої архітектури...»
Будинок Я. В. Паученка, зведений за власним проектом (тепер музей О. О. Осьмьоркіна)

Яків Васильович робив все, що було в його силах, аби привнести в провінційне місто дух культури і мистецтва, а опорою цієї діяльності завжди був його власний будинок (нині — Художньо-меморіальний музей О.О. Осмьоркіна), збудований ним за власним проектом 1899 року. Ця споруда стала своєрідною візитною карткою архітектора і є високопрофесійним зразком поєднання провідних стильових напрямків архітектури того часу — модерну та «неоруського» (неоросійського). Будинок не лише відображав сутність його творця, але й уособлював в собі найвищу істину мистецтва — свободу вибору. Тут відбувались музичні вечори і театральні прем'єри, тут же складалися проекти майбутніх архітектурних споруд. Са́ме в цій атмосфері виховувався небіж Я. В. Паученка — Сашко, який згодом став відомим художником, професором живопису Олександром Олександровичем Осмьоркіним.

Помер Яків Васильович Паученко 29 жовтня 1914 року і був похований на Петропавлівському кладовищі (в теперішній час не існує), і могила його зникла під фундаментами новобудов.

Творчість і пам'ять[ред. | ред. код]

Водолікарня Гольденберга (міська лікарня № З, вул. Вулиця Архітектора Паученка, 45)

Найвідоміші будинки, споруджені за проектами Я. В. Паученка:

Про митця пам'ятають у рідному місті — у 2002 році Кіровоградською обласною радою засновано обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка. В 2016 році вулиця Леніна і частина Дворцової (від Великої Перспективної до Кропивницького) об'єднані в одну вулицю, яка отримала назву вулиця архітектора Паученка.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]