Пахіцефалозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пахіцефалозавр
Pachycephalosaurus.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Клас: Reptilia
Ряд: Ornithischia
Родина: Pachycephalosauridae
Рід: Пахіцефалозавр (Pachycephalosaurus) Brown & Schlaikjer, 1943. (nomen protectum)
Вид: Пахіцефалозавр з Вайомінгу (P. wyomingensis) (Gilmore, 1931.
[nomen protectum Troodon])

Синоніми
Tylosteus ornatus Leidy, 1872.
(nomen rejectum)

Troodon wyomingensis Gilmore, 1931.
Stygimoloch spinifer? Galton & Sues, 1983.
Dracorex hogwartsia? Bakker et al., 2006.

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pachycephalosaurus
Fossilworks: 38786

Пахіцефалозавр або пахицефалозавр — птахотазовий всеїдний рід динозаврів.

Голова-шолом[ред. | ред. код]

Пахицефалозавр пересувався на двох задніх кінцівках; його передні кінцівки були значно коротші. Найцікавішою частиною скелета, безсумнівно, був череп. Товщиною він був близько 23 см, а в довжину досягав 60 см. Коли самець завдавав удару головою хижакові-нападнику або супернику в битві за самку, він нахиляв голову вперед так, що тіло займало горизонтальне положення. Завдяки цьому сила удару поглиналася товстими кістками шиї, плечей і спини. Одночасно пахіцефалозавр вкладав в удар всю масу свого тіла. Цілий череп динозавра — рідкісна знахідка для палеонтологів. Відбувається це через те, що, як правило, черепи досить крихкі і за мільйони років, протягом яких вони лежать під тоннами відкладень, перетворюються в порох. Удар від зіткнення черепів мав бути неймовірно потужним і гучним; в ході поєдинку удари наносилися знову і знову.

Неймовірна сила[ред. | ред. код]

У деяких сучасних тварин, які в битві завдають удари головою (наприклад, у гірських баранів), всередині черепа є порожнини. Ці порожнини призначені для того, щоб поглинути силу удару і запобігти під час сутички можливому струсу мозку. Однак у черепа пахіцефалозавра таких порожнин не було. Вчені вважають, що більшу частину сили удару брав на себе міцний хребет динозавра, інакше постійне використання голови як кастета було б дуже болючим. Для того щоб утримувати рівновагу на бігу, пахіцефалозавр тримав свій жорсткий хвіст спрямованим назад паралельно землі. Стегнові кістки пахіцефалозаврів розставлені досить широко і забезпечують підтримку важкого хребта. Великі очі змушують припустити, що зір пахіцефалозавра був дуже гострим, завдяки чому він міг вчасно помітити ознаки небезпеки.

Світ динозавра[ред. | ред. код]

Поєдинки, в яких суперники завдавали один одному удари головою, вимагали величезних витрат енергії, тому рослиноїдним пахицефалозаврам доводилося з'їдати неймовірну кількість рослинної їжі по кілька разів на день. Деякі вчені вважають, що у самців пахіцефалозавра голови могли бути пофарбовані більш яскраво для привертання уваги самок у період парування.

Посилання[ред. | ред. код]