Пегас (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пегас
Пегас
Латинська назва Pegasus
Род. відмінок Pegasi
Скорочення Peg
Пряме піднесення 23h m
межі від 21h 03m до 0h 08m
Схилення 20° '
межі від 1° 45' до 36° '
Площа 1121 кв.град. (7)
Зорі 5 яскравіше 3m
46 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря ε Пегаса 2,38m
Метеорні потоки Пегасіди
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +90° i −54°
Ввечері найкраще спостерігати протягом листопада-грудня.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з античності, запропоноване

Пега́с (лат. Pegasus) — сузір'я північної півкулі неба. Одне з найбільших за площею сузір'їв, містить 166 зірок видимих неозброєним оком.

Сузір'я Пегас та Малий Кінь із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Розташування на небі[ред. | ред. код]

Найкращі умови для спостереження ввечері протягом листопада-грудня. У вечірній час сузір'я з'являється ще влітку, над східною стороною горизонту. Зазвичай його вднаходять на небі як продовження на захід ланцюжка зірок Андромеди. Остання зліва зоря цього ланцюжка — Альферац (α Андромеди) — це північно-східний кут астеризма Великий Квадрат.

На старовинних картах сузір'я зображують «догори ногами». Шия та голова коня — ланцюжок зірок від Маркаба (південно-західний кут Великого Квадрата) до Еніфа, два інших ланцюжки, що відходять від Шеата— його «передні ноги».

Зорі[ред. | ред. код]

Найяскравіші зірки в сузір'ї Пегаса: ε Пегаса — 2,38 m та Маркаб (α) — 2,49 m. Досить яскрава зірка β Пегаса є напівправильною змінною зорею, блиск якої змінюється від 2,4 m до 2,8 m без вираженого періоду.

Переклади з арабської мови назв найяскравіших зірок сузір'я: Маркаб — «Сідло» або «Віз», Шеат — «Плече», Альгеніб — «Пуп Коня», Еніф — «Ніс».

Примітні об'єкти[ред. | ред. код]

  • α (Маркаб), β (Шеат), γ (Альгеніб) Пегаса разом із зіркою α Андромеди (Альферац) утворюють астеризм Великий Квадрат Пегаса. У Пегасі немає зорі, поміченої літерою δ; Альферац, що перебуває на межі Пегаса і Андромеди, був в 1928 році остаточно віднесений до Андромеди.
  • M15 — велике кульове скупчення біля «голови» (ε Peg, Еніф) Пегаса.
  • NGC 7331 — т. зв. сейфертовська спіральна галактика, зображення якої часто використовують для того, щоб дати уявлення про зовнішній вигляд нашої Галактики.
  • 51 Пегаса — перша зірка сонячного типу, у якої була виявлена ​​екзопланета.
  • Квінтет Стефана — група з п'яти взаємодіючих галактик.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Пегас


Див. також[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Пегаса


88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеон ЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка