Педикульоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Педикульоз
Головний педикульоз
Головний педикульоз
Спеціальність інфекційні хвороби
Препарати permethrind[1][2], lindaned[1], malathiond[1], piperonyl butoxided[1], івермектин[2], clorsulond[3], Spinosadd[4], methoxychlord[5], malathiond[6], permethrind[7] і teflubenzurond[8]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 1G00
МКХ-10 B85.0
DiseasesDB 9725
MedlinePlus 000840
eMedicine med/1769
MeSH D010373
CMNS: Pediculus humanus capitis у Вікісховищі

Педикульо́з (лат. pediculosis, завошивленість) — ектопаразитне захворювання шкіри, породжене вошами.

Згідно місця паразитування вошей виділяють педикульоз:

Окрім безпосереднього паразитизму платтяні воші здатні переносити епідемічний висипний тиф, епідемічний поворотний тиф.

Прояви захворювання[ред. | ред. код]

Педикульоз має такі прояви:

 • шкірний свербіж у місцях укусів вошей
 • дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі
 • наявність гнид у волоссі

Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів.

Причини захворювання[ред. | ред. код]

Платтяні і головні воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті або через одяг, головний убір, предмети побуту, гребінця тощо. Лобкова воша, як правило, передається з лобкового волосся під час статевого акту, але можлива також передача через речі (постільна білизна, спідня білизна тощо). Неможливо заразитися вошами від тварин, оскільки ці паразити видоспецифічні, тобто людські воші можуть жити тільки на людині.

Лікування[ред. | ред. код]

Перший спосіб. Для розчинення хітинової оболонки гнид беруть гарячий 10 % розчин столового оцту, змочують ним вату, начесану на густий гребінь, і ретельно розчісують волосся хворого. Таку процедуру слід робити протягом декількох днів.

Готують суміш з гасу та рослинну олію (порівну), яку накладають на волосяний покрив голови на 8 — 10 годин. Голову вкривають навоскованим папером або шматком поліетилену, поверх якого зав'язують косинку. Через 8 — 10 годин волосся старанно миють гарячою водою з милом.

Другий спосіб. Застосовують одну з хімічних речовин, що знищує статевозрілі воші та гниди. Це можуть бути 0,15 % водно-емульсійний розчин карбофосу, 5 % борну мазь, 0,5 % розчин метилацетофосу, взятий порівну з 10 % спиртовим розчином оцтової кислоти, або розчин ніттифору, або ж 0,25 % водно-емульсійний розчин дикрезилу.

Вагітним жінкам і дітям до 5 років застосування карбофосу протипоказане.

Розчин однієї із згаданих вище речовин накладають на волосся, поверх накладають навоскований папір або шматок поліетилену і зав'язують косинкою. Тримають протягом 20 хв. Далі волосся миють теплою водою з милом, потім 6 % розчином оцту. Після закінчення цієї процедури волосся розчісують густим гребінцем, щоб видалити воші, що загинули.

Третій спосіб. Волосся намилюють дустовим милом; піну тримають на голові протягом 1 год. Оскільки при цьому гниди залишаються неушкодженими, після промивання мильної піни гарячою водою їх змочують 30 % розчином оцту, зав'язують косинкою на 30 хвилин. Потім волосся промивають та розчісують густим гребінцем.

Боротьба з лобковою вошею. Найкращим способом боротьби з лобковою вошею є гоління волосся з наступним його спаленням. Тіло миють гарячою водою з милом. Після цього на місці ураження змазують або 5 — 10 % сірою ртутною маззю.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 • Програма про те, як боротися з педикульозом на каналі «Інтер»


 1. а б в г NDF-RT
 2. а б Drug Indications Extracted from FAERSdoi:10.5281/ZENODO.1435999
 3. Inxight: Drugs Database
 4. Inxight: Drugs Database
 5. Inxight: Drugs Database
 6. Inxight: Drugs Database
 7. Inxight: Drugs Database
 8. Inxight: Drugs Database