Педофілія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Педофілія
Мартін ван Маеле, La Grande Danse macabre des vifs, 1905
Мартін ван Маеле, La Grande Danse macabre des vifs, 1905
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 F65.4
MedlinePlus 007224
MeSH D010378
CMNS: Педофілія на Вікісховищі

Педофілія (від дав.-гр. παῖς, р.в. παιδός — «хлопчик» + φιλία — «любов») — статевий потяг до дітей, які не досягли віку статевого дозрівання або ж знаходяться лише в ранній його стадії. Статеве збочення.

В строгому сенсі педофілію як потяг до дітей слід відрізняти від ефебофілії як потягу до підлітків, однак часто, особливо в розмовній мові, та публіцистиці, під педофілією розуміють статевий потяг до неповнолітніх узагалі.

Визначення[ред.ред. код]

Педофілами вважаються ті, хто:

  1. за період не менше 6 місяців, з рецидивами, мали інтенсивні сексуальні фантазії, пов'язані з сексуальною активністю з препубертатною дитиною або дітьми (головним чином віком до 13 років і молодше)
  2. якщо особа реалізувала ці сексуальні потреби, або ці сексуальні потреби або фантазії є причиною помітного страждання чи міжособистісних труднощів
  3. людина має 16 років та старше і щонайменше як понад 5 років старша від дитини чи дітей (відповідно до першого критерію)[1]

Коен та інші, вивчаючи злочинців, які вчинили статеві злочини, стверджують, що педофіли страждають на порушення міжособистісного функціонування та пасивно-агресивну поведінку, а також на порушення самооцінки. Крім того, вони є соціопатами, яким властива патологічна нездатність або небажання адаптації у соціумі, а також схильність до когнітивних спотворень та нездатність стримувати антисоціальну поведінку[2].

Поширеність[ред.ред. код]

Педофілія в строгому значенні цього терміну спостерігається в більшості у чоловіків і вкрай рідко серед жінок. Більшість педофілів — гетеросексуали; чимало з них перебувають у шлюбі та мають дітей; також їм властива схильність до алкоголізму[3].

Прояви[ред.ред. код]

Проявом педофілії, її реалізацією є розпусні дії щодо дітей. Зазвичай це розповіді про інтимні відносини, роздягання дітей, огляд їхніх статевих органів, мастурбація в присутності дітей, демонстрація порнографії, огляд і показ статевих органів, ласки, як поверхневі так і глибокі, іноді оральні контакти, значно рідше справа доходить до генітального чи анального статевого акту.

Зазвичай педофільський потяг вгамовується без використання насильства, а ґрунтується на «добровільній» згоді дитини, яка не розуміє, що відбувається. Однак трапляються випадки погроз, насильства та зґвалтування дітей.

Зазвичай педофілів цікавлять дівчатка з 11-12 і до 16-17 років. Близько 1/4 педофілів цікавляться дітьми 6-8 років. Значна частина тих, кого тягне до таких маляток, не вступають з ними в повноцінний сексуальний контакт. Вони пестять дівчинку, займаються з нею оральним і мануальним сексом. Але, в будь-якому випадку, навіть такі «невинні» дії педофілів завдають істотної шкоди психічному і сексуальному розвитку дитини.

Гетеро- та гомосексуальна педофілія[ред.ред. код]

Педофілія може бути як гетеро- так і гомосексуальною. Одні педофіли цікавляться дівчатками, другі хлопчиками, треті дітьми обох статей. Оскільки для педофіла головним стимулом сексуального збудження є недозріле дитяче тіло, то дуже часто стать дитини не має для них особливого значення. Через це серед педофілів частіші гомосексуальні контакти, тобто за шкалою Кінсі вони в середньому мають більший бал аніж нормальні чоловіки.

Гомосексуальна педофілія[ред.ред. код]

Педофілів, які люблять дівчаток, більше ніж педофілів-гомосексуалістів. Власне потяг до хлопчиків це не стільки педофілія як гомосексуалізм. Взагалі багато дослідників вважають, що гомосексуалізм — це потяг виключно до молодих чоловіків. Чоловік може полюбити і 45-ти, і 50-річну жінку, але не закохатися в 45-річного чоловіка. Найбільша трагедія гомосексуалістів — це зрілість і старість. Якщо він не став багатим, у нього немає партнера. Молоді хлопчики-гомосексуалісти люблять теж молодих, а зі старшими вступають у зв'язок тільки через гроші або через подарунки, але це – не любов. Отже потяг до школярів і маленьких хлопчиків досить поширений у гомосексуалістів.

Гомосексуальна педофілія — різновид педофілії, який характеризується статевим потягом дорослих чоловіків до статево незрілих хлопчиків. Існує позиція, за якої апелюють до стародавньої грецької традиції, де стосунки дорослих чоловіків із хлопчиками були нормою (див. педерастія), і оскільки Стародавня Греція - це високорозвинена цивілізація, то підстави для переслідування педофілів мають бути усунені. Проте діти, яких залучають до гомосексуальних відносин з огляду на їх вік ще не мають уявлення про свою статеву орієнтацію та про сексуальність взагалі. Гомосексуальні педофіли підбирають собі партнерів не за принципом відповідності сексуальної орієнтації, а за принципом зовнішності і можуть вступати у сексуальні відносини із хлопчиками гетеросексуальної орієнтації. Таким чином, окрім звичної психологічної травми дитини, що зарано зіштовхнулася зі статевим життям, в цьому випадку можливі подальші проблеми жертви із сексуальною самоідентифікацією.

Небезпека[ред.ред. код]

Педофільські статеві зносини розглядаються суспільством як розбещення дитини. Для більшості дітей сексуальний акт із дорослою людиною в ранньому віці є психологічною травмою, відбиток якої може залишитися на все життя, заважаючи створювати нормальні відносини, вести нормальне сексуальне життя. Розтління призводить до передчасного психосексуального розвитку, перекручення сексуальності і психіки, а нерідко і до збочень нав'язаних дитині. У деяких випадках педофілія може сполучатися з садизмом, що являє собою велику небезпеку. У такому разі дітям заподіюють тілесні ушкодження, іноді тяжкі і навіть смертельні (наприклад резонансне вбивство педофілом Мері Феган ще в 1913 році у США).

Причини виникнення[ред.ред. код]

Причинами для формування педофілії служать відхилення психосексуального розвитку, проблеми спілкування з особами іншої статі, а часто також сексуальні розлади, що заважають нормальному статевому життю.

Педофілія найчастіше спостерігаються в підлітків, у тридцятирічних і літніх (старших 50) чоловіків.

Серед підлітків основну частину складають ті, які через порушення психосексуального та емоційного розвитку не вміють налагоджувати контакти із ровесницями і залицятися до них.

У групі 30-літніх переважають одружені чоловіки, які однак не зуміли влаштувати насправді своє сексуальне життя, а також ті чоловіки які бояться близькості та контакту з дорослими жінками.

Серед літніх чоловіків зазвичай зустрічаються самотні люди, та ті, хто страждає від різноманітних статевих розладів. Самотні шукають у спілкуванні з дівчатками виходу зі свого сиротливого положення, більшість з них також має труднощі в контактах з жінками, а літні чоловіки з статевими розладами використовують це спілкування для стимуляції своєї згасаючої сексуальності. Педофільні тенденції, що виникають в літньому віці на фоні зниження статевого потягу, можуть довго не реалізовуватися. Зазвичай вони формуються на тлі атеросклерозу в сполученні з енцефалопатією.

Аналогічні причини потягу до дітей і при гомосексуалізмі як у чоловіків, так і в жінок.

Досить часто педофілія формується на фоні передчасного психосексуального розвитку. В таких випадках вона буває дуже стійкою. При ранньому становленні сексуальності дитячі ігри міцно фіксуються в статевому потязі і визначають його.

Згідно з результатами деяких досліджень до 80% педофілів самі перенесли в дитинстві сексуальну травму, що наклала відбиток на все їхнє подальше життя.[джерело?]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. AmericanPsychiatric Association Statement Diagnostic Criteria For Pedophilia. June 17, 2003.
  2. Cohen L. J., McGeoch P. G., Watras-Gans S., et al. Personality impairment in male pedophiles // Journal of Clinical Psychiatry. — No 63 (10). — P. 912–919.
  3. Crewdson J. By Silence Betrayed: Sexual Abuse of Children in America. — Boston, 1988.