Педофілія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Педофілія
Мартін ван Маеле, La Grande Danse macabre des vifs, 1905

Мартін ван Маеле, La Grande Danse macabre des vifs, 1905
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 F65.4
MedlinePlus 007224
MeSH D010378
CMNS: Педофілія на Вікісховищі

Педофілія (від дав.-гр. παῖς, р.в. παιδός — «хлопчик» + φιλία — «любов») — статевий потяг до дітей, які не досягли віку статевого дозрівання або ж знаходяться лише в ранній його стадії. Статеве збочення.

В строгому сенсі педофілію як потяг до дітей слід відрізняти від ефебофілії як потягу до підлітків, однак часто, особливо в розмовній мові, та публіцистиці, під педофілією розуміють статевий потяг до неповнолітніх узагалі.

Визначення[ред.ред. код]

Педофілами вважаються ті, хто:

  1. за період не менше 6 місяців, з рецидивами, мали інтенсивні сексуальні фантазії, пов'язані з сексуальною активністю з препубертатною дитиною або дітьми (головним чином віком до 13 років і молодше)
  2. якщо особа реалізувала ці сексуальні потреби, або ці сексуальні потреби або фантазії є причиною помітного страждання чи міжособистісних труднощів
  3. людина має 16 років та старше і щонайменше як понад 5 років старша від дитини чи дітей (відповідно до першого критерію)[1]

Коен та інші, вивчаючи злочинців, які вчинили статеві злочини, стверджують, що педофіли страждають на порушення міжособистісного функціонування та пасивно-агресивну поведінку, а також на порушення самооцінки. Крім того, вони є соціопатами, яким властива патологічна нездатність або небажання адаптації у соціумі, а також схильність до когнітивних спотворень та нездатність стримувати антисоціальну поведінку[2].

Поширеність[ред.ред. код]

Педофілія в строгому значенні цього терміну спостерігається в більшості у чоловіків і вкрай рідко серед жінок. Більшість педофілів — гетеросексуали; чимало з них перебувають у шлюбі та мають дітей; також їм властива схильність до алкоголізму[3].

Прояви[ред.ред. код]

Проявом педофілії, її реалізацією є розпусні дії щодо дітей. Зазвичай це розповіді про інтимні відносини, роздягання дітей, огляд їхніх статевих органів, мастурбація в присутності дітей, демонстрація порнографії, огляд і показ статевих органів, ласки, як поверхневі так і глибокі, іноді оральні контакти, значно рідше справа доходить до генітального чи анального статевого акту.

Зазвичай педофільський потяг вгамовується без використання насильства, а ґрунтується на «добровільній» згоді дитини, яка не розуміє, що відбувається. Однак трапляються випадки погроз, насильства та зґвалтування дітей.

Зазвичай педофілів цікавлять дівчатка з 11-12 і до 16-17 років. Близько 1/4 педофілів цікавляться дітьми 6-8 років. Значна частина тих, кого тягне до таких маляток, не вступають з ними в повноцінний сексуальний контакт. Вони пестять дівчинку, займаються з нею оральним і мануальним сексом. Але, в будь-якому випадку, навіть такі «невинні» дії педофілів завдають істотної шкоди психічному і сексуальному розвитку дитини.

Небезпека[ред.ред. код]

Педофільські статеві зносини розглядаються суспільством як розбещення дитини. Для більшості дітей сексуальний акт із дорослою людиною в ранньому віці є психологічною травмою, відбиток якої може залишитися на все життя, заважаючи створювати нормальні відносини, вести нормальне сексуальне життя. Розтління призводить до передчасного психосексуального розвитку, перекручення сексуальності і психіки, а нерідко і до збочень нав'язаних дитині. У деяких випадках педофілія може сполучатися з садизмом, що являє собою велику небезпеку. У такому разі дітям заподіюють тілесні ушкодження, іноді тяжкі і навіть смертельні (наприклад резонансне вбивство педофілом Мері Феган ще в 1913 році у США).

Причини виникнення[ред.ред. код]

Причинами для формування педофілії служать відхилення психосексуального розвитку, проблеми спілкування з особами іншої статі, а часто також сексуальні розлади, що заважають нормальному статевому життю.

Педофілія найчастіше спостерігаються в підлітків, у тридцятирічних і літніх (старших 50) чоловіків.

Серед підлітків основну частину складають ті, які через порушення психосексуального та емоційного розвитку не вміють налагоджувати контакти із ровесницями і залицятися до них.

У групі 30-літніх переважають одружені чоловіки, які однак не зуміли влаштувати насправді своє сексуальне життя, а також ті чоловіки які бояться близькості та контакту з дорослими жінками.

Серед літніх чоловіків зазвичай зустрічаються самотні люди, та ті, хто страждає від різноманітних статевих розладів. Самотні шукають у спілкуванні з дівчатками виходу зі свого сиротливого положення, більшість з них також має труднощі в контактах з жінками, а літні чоловіки з статевими розладами використовують це спілкування для стимуляції своєї згасаючої сексуальності. Педофільні тенденції, що виникають в літньому віці на фоні зниження статевого потягу, можуть довго не реалізовуватися. Зазвичай вони формуються на тлі атеросклерозу в сполученні з енцефалопатією.

Аналогічні причини потягу до дітей і при гомосексуальності як у чоловіків, так і в жінок.

Досить часто педофілія формується на фоні передчасного психосексуального розвитку. В таких випадках вона буває дуже стійкою. При ранньому становленні сексуальності дитячі ігри міцно фіксуються в статевому потязі і визначають його.

Згідно з результатами деяких досліджень до 80% педофілів самі перенесли в дитинстві сексуальну травму, що наклала відбиток на все їхнє подальше життя.[джерело?]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. AmericanPsychiatric Association Statement Diagnostic Criteria For Pedophilia. June 17, 2003.
  2. Cohen L. J., McGeoch P. G., Watras-Gans S., et al. Personality impairment in male pedophiles // Journal of Clinical Psychiatry. — No 63 (10). — P. 912–919.
  3. Crewdson J. By Silence Betrayed: Sexual Abuse of Children in America. — Boston, 1988.