Пелєшаць

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 42°54′ пн. ш. 17°27′ сх. д. / 42.900° пн. ш. 17.450° сх. д. / 42.900; 17.450

Положення Пелєшаця у Хорватії
Південний берег півострова

Пелєшаць (хорв. Pelješac, італ. Sabioncello) — півострів у південній частині Хорватії, що має довжину 70 км і ширину від 3 до 8 км. З материком Пелєшаць сполучений вузьким перешийком, на якому розташовано місто Стон. Від материка півострів відокремлюється Неретванською затокою, від острова Млєт — Млєтською протокою, а від острова Корчула — відносно вузькою Пелєшацькою протокою. Найвища точка півострова — гора Св. Іллі (961 м), біля підніжжя якої знаходиться місто Оребич.

У адміністративному відношенні півострів розділений на чотири громади, що входять в жупанію Дубровник-Неретва. Основні населені пункти — Оребич (4165 осіб на 2001 рік), Стон (2605 осіб) і Трпань (871 осіб).

Економіка і транспорт[ред. | ред. код]

Південний, м'який клімат півострова, а також родючі ґрунти роблять його одним з головних центрів виноградарства і вирощування апельсинів і лимонів в Хорватії. Відомі хорватські вина Дингач, Поступ, Світи Ана виробляються саме на Пелєшаці. Столиця виноробства на півострові — містечко Потом'є. Пелєшаць (особливо міста Стон і Малий Стон) також є хорватським центром вирощування устриць і мідій. Настільки сприятливі умови для вирощування цих молюсків пояснюються зниженою солоністю води в Неретванській затоці через впадання в нього повноводної річки Неретва. Як і острови Далмації, Пелєшаць — привабливе курортне місце.

Півострів зв'язаний поромними лініями з материком (Трпань — Плоче) і з островом Корчула (Оребич — Корчула).

Існує проект з'єднання півострова мостом з основною територією Хорватії — зараз по суші по хорватській території в Дубровник потрапити не можна, оскільки 9-кілометрова ділянка узбережжя належить Боснії і Герцеговині, а міст дозволить вирішити цю транспортну проблему. Будівництво моста, що почалося, було припинене після протестів уряду Боснії і Герцеговини, що заявляла, що міст заважатиме великим суднам заходити в боснійський порт Неум. Після переговорів, що визначать параметри мосту, які влаштують обидві сторони, будівництво планується відновити.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

  • Оребич — місто моряків. Незважаючи на відносно невеликі розміри, вже в XIX столітті Оребич був другим після Рієки портом Далмації. Морський музей, експонати якого розповідають про історію мореплавання в Далмації. На захід від міста знаходиться старовинний францисканський монастир (XV століття), поряд з ним старовинне кладовище моряків.
  • Стон — місто при з'єднанні Пелєшаця з материком. Розуміючи стратегічну важливість цього місця, перші укріплення тут будували ще римляни. Дубровницька республіка, якій місто належало в Середньовіччя, побудувала на навколишній горі потужну фортецю (XIV -XVI ст.) з довгими і товстими стінами, яка дозволяла контролювати весь регіон. Захист Стону був також важливий через солевидобуток, доходи від якого складали значну частину бюджету Дубровницької республіки. Окрім фортеці, в місті немало інших цікавих будівель. В першу чергу це готичні і ренесансні палаци і будівлі XV—XVI ст.

Джерела[ред. | ред. код]