Пелін Григорій Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пелін Григорій Петрович
Пелин
Народився 1881(1881)
Саратський район
Помер 1919(1919)
Кам'янське
Поховання Міський парк (Кам'янське)
Партія Більшовики

Григорій Петрович Пелін (1881, Одеська область — 1919, м. Кам'янське) — більшовицький ватажок у Кам'янському, що був страчений обуреним народом.

Григорій Пелін був водолазом крейсера «Три святителі» Чорноморського флоту Російської імперії. За Першої російської революції був одним з тих, хто відмовився брати участь в розправі над повсталим броненосцем «Потьомкін» у 1905 році.

Григорій Пелін з'явився в Кам'янському й пішов працювати зварником нагрівальних печей у залізопрокатному цеху Дніпровського заводу невдовзі після Першої російської революції. Був майже 2 метрів зросту у матроській формі з незмінним смугастим натільником. За свідченням співпрацівників Григорій Пелін багато пиячив й бив свою жінку.

Під час страйку на заводі в 1915—1916 роках Григорій Пелін висунувся від страйкарів на перемови з адміністрацією заводу. Після Лютневої революції 1917 року більшовик Григорій Пелін стає цеховим старостою, а після Жовтневого перевороту 1917 року — головою заводського комітету. З проголошенням радянської влади у Кам'янському, протягом перших місяців Пелін був одним з організаторів озброєних загонів Червоної гвардії. Він чинив збройний опір німецьким військам і українській державній владі. Він був вимушений втекти з Кам'янського.

Пелін повернувся до Кам'янського разом з загонами Красної армії на нетривалий час. Його було призначено завкомом. З заходу до міста наближалися війська Никифора Григор'єва, що повстали проти більшовиків, Григорій Пелін за наказом більшовицької партії створює червоногвардійський загін й висувається до сучасної станції Запоріжжя-Кам'янське. За одними даними Григорія було поранено у бою, й за іншими, він просто втік. Він наказав своїм подільникам переховуватися й чекати наказу на подальші дії.

Схованкою Пеліна стала глиняна печера біля села Тритузне. Пелін застрелив одного з місцевих хлопців, що зайшли до печери. Сільський священик повідомив про злочин громаду. Люди вчинили самосуд і Пелін був розстріляний. За офіційною версією його було осліплено.

Комуністи-більшовики вирішили зробити з Пеліна героя-мученика, й не приймаючи до уваги, що мешканці Кам'янського цієї людини не поважали, з великою помпою його поховали у міському саду (сучасний Міський парк культури і відпочинку), Ім'ям Григорія Пеліна була перейменована головна вулиця Кам'янського — Гімназійна вулиця. Лише 2016 року завдяки закону про декомунізацію проспект Пеліна було перейменовано на Гімназичний проспект.

Джерела[ред. | ред. код]