Пенеплен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Долина р. Canisteo в Національному парку Pinnacle, США. Давній пенеплен, зараз низькогірне плато.

Пенеплен (англ. peneplain, від лат. paene — майже і англ. plain — рівнина) — майже-рівнина, денудаційна рівнина, що утворилася на місці зруйнованих гір в ході тривалих процесів вирівнювання рельєфу в умовах гумідного клімату. Протиставляється рівнинам із спочатку плоским рельєфом акумулятивного походження.

Загальний опис[ред.ред. код]

Поняття пенеплена введене в геоморфологію в кінці XIX століття американським географом Вільямом М. Девісом, який розглядав пенеплен як теоретично мислиму завершуючу стадію географічного циклу, граничну рівнину, вироблену на складчастій основі області горотворення. По Девісу, механізм утворення пенеплена полягає в зниженні кожної точки поверхні гірської країни таким, що зрізає зверху, що визнається не всіма; Л. Кінг заперечує можливість такого способу планації і протиставляє пенеплен поняттю педиплена.

Пенеплени утворюються в кінці крупних тектонічних циклів, при переході від орогенного етапу розвитку земної кори до платформеного. В межах пенеплену формуються могутні кори вивітрювання. При тектонічних опусканнях пенеплени можуть виявитися похованими під осадковими товщами, при підняттях стають піднятими пенепленами (наприклад, сирти Тянь-Шаня).

Пенеплен зрізує дислоковані породи різного генезису під один загальний рівень. Є наслідком переходу від орогенного етапу геотектонічного розвитку земної кори до платформного.

Дивись також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]