Пенсильванія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Штат Пенсильванія
Прапор Пенсильванії Seal of Pennsylvania.svg
Прапор
Прізвисько: Штат-наріжний камінь
(англ. Keystone State і Quaker State)
Девіз:
Pennsylvania in United States (US48).svg
Карта США з відміченим штатом Пенсильванія
Офіційна мова англійська
Столиця Гаррісбург
Найбільше місто Філадельфія
Площа 119 283 км² (33-й)
 • Ширина 455 км
 • Довжина 255 км
 • Широта 39°43'N to 42°16'N
 • Довгота 74°41'W to 80°31"W
Населення 12 802 503 (6-й)
 • Густота населення 10.73/км2 (9-й)
Висота[en]  
 • Найвища точка Девіс[d]
979 м
 • Середня висота 335 м
 • Найнижча точка Делавер
0 м
Перед приєднанням Провінція Пенсильваніяd
Приєднання до США 12 грудня 1787 (2-й)
Губернатор Том Вольф
Законодавча влада Генеральна асамблея штату Пенсильванія
Сенатори Боб Кейсі-молодший (D)
Пет Тумі (R)
Часові пояси Північноамериканський східний час, UTC−5 і Америка/Нью-Йоркd
ISO 3166 US-PA
Абревіатури PA
Сайт pa.gov

Пенсильва́нія (англ. Commonwealth of Pennsylvania) — штат на північному сході США.

Головні міста: Філадельфія, Піттсбург, Ері, Оллентаун, Скрентон

Історія[ред. | ред. код]

Річка Саскуеханна в Бредфорді, штат Пенсильванія

Першими європейськими поселенцями на території сучасної Пенсильванії були шведи і голландці. У 1681 році англійський король Карл II передав молодому англійському квакеру Вільяму Пенну велику територію на захід від річки Делавер. У 1682 році Пенн заснував колонію-притулок для протестантів «Товариства друзів» (офіційна назва квакерів) та інших переслідуваних за віру. На честь батька Пенна, адмірала королівського флоту, колонія була названа Пенсильванією. Пенсильванія — латинською Penn Sylvania — Лісиста земля Пенна.

Тоді ж Вільям Пенн, що сповідував ідею братерської любові між одновірців, заснував місто, якому придумав назву Філадельфія, що давньогрецькою означає «Місто братерської любові».

Пів століття експеримент протікав успішно, але згодом у результаті сутичок з індіанцями загинуло багато колоністів ірландського й німецького походження. Квакери (на відміну від пуритан у Новій Англії) відмовилися протиставити індіанцям силу, оскільки не могли поступитися своїми моральними принципами — неприйняттям війн і насильства, релігійною терпимістю — і змушені були піти з політичної сцени колонії.

У 1751 році в колонії Пенсильванія був відкритий перший на території британських колоній госпіталь, а також засновано перший університет — Пенсильванський університет. У 1790 р. Пенсильванія першим серед північноамериканських штатів прийняла закон про звільнення рабів.

Пенсильванія брала активну участь у війні за незалежність США. У 1776 році була прийнята Конституція Співдружності Пенсильванія (офіційна назва штату). Тоді ж у Філадельфії Другим континентальним конгресом була проголошена Декларація незалежності США і Пенсильванія, разом з дванадцятьма іншими колишніми північноамериканськими колоніями Великої Британії, утворила Сполучені Штати Америки.

1863 року на території штату відбулася битва під Геттісбургом, яка визначила перелом у громадянській війні в США.

Населення[ред. | ред. код]

Населення — 12 281 054. Етнічне походження (відповідно до опитування 2003 р.): німецьке — 27,66 %, ірландське — 17,66 %, італійське — 12,82 %, англійське — 8,89 %, польське — 7,20 %[1]. У Пенсильванії зосереджена найбільша громада американців українського походження (близько 150 тисяч осіб). У ряді містечок (Ґілбертон, Ґуліч-Тауншип та Касс-Тауншип українці складають 12—14 % жителів громади.

Економіка:[ред. | ред. код]

Чорна металургія, машинобудування (виробництво транспортних засобів і устаткування), електронна, цементна, текстильна галузі, видобуток кам'яного вугілля, нафтопереробка; м'ясо-молочне тваринництво; зернове господарство; садівництво; індустрія туризму (курортний район Поконос).

Мовний склад населення (2010)[ред. | ред. код]

Мови[2] Частка людей старше 5 років, %
Англійська 90,15
Іспанська 4,09
Німецька 0,47
Італійська 0,43
Китайська 0,40
Нідерландська 0,40
Французька 0,34
Російська 0,29
В'єтнамська 0,29
Корейська 0,25
інші 2,89

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Пенсильванія має офіційний статус штату, управляється двопалатними законодавчими зборами, куди входять 50 членів парламенту, що обираються кожні чотири роки, і 203 члени палати представників, що обираються, своєю чергою, кожні два роки. З 1950-х років демократична і республіканська партії представлені у приблизно рівному співвідношенні. Губернатор обирається на чотирирічний термін і може бути переобраний по закінченні терміну всього лише один раз. Судову владу очолює Верховний суд, який представляють голова Верховного суду і 6 членів суду, всі з них обираються терміном на десять років. На місцевому рівні Пенсильванія складається з 66 округів, кожен з яких управляється трьома мировими суддями.

Цікаві місця штату: Національний історичний парк незалежності, поле бою Геттісберг

З Пенсильванією пов'язані імена відомих людей:


Примітки[ред. | ред. код]

озеро Ері size Нью-Йорк size Нью-Йорк
size Огайо
size Західна Вірджинія
Gray compass rose.svg size Нью-Джерсі
size Західна Вірджинія size Меріленд size Делавер