Первомайський район (Миколаївська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Первомайський район
Pervomaiskyi rs.gif Pervomaiskyi rh.gif
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті регіону
Основні дані
Країна: Україна Україна
Регіон: Миколаївська область
Код КОАТУУ: 4825400000
Населення: 151800
Площа: 3797,2 км²
Густота: 40 осіб/км²
Тел. код: +380-5161
Поштові індекси: 55220—55276
Населені пункти та ради
Районний центр: м. Первомайськ
Селищні ради: 1
Сільські ради: 21
Смт: 1
Села: 44
Селища: 6
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Чкалова, 12, 43-055
Вебсторінка: Первомайський район
Голова РДА: Саковський Сергій Володимирович[1]
Голова ради: Вовк Світлана Анатоліївна
Мапа

Commons-logo.svg Первомайський район у Вікісховищі

Первома́йський райо́н — адміністративно-територіальний район Миколаївської області України, розташований на північному заході області, в степовій зоні України. 19 липня 2020 року район було укрупнено унаслідок адміністративно-територіальної реформи (у Миколаївській області замість районів 19 стало 4)[2].

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Район межує на півночі з Голованівським та Новоукраїнским районами Кіровоградської області, на півдні та південному сході з Вознесенським районом Миколаївської області, на заході з Подільським районом та на південному заході з Березівським районом Одеської області .

Територія району становить 3,797 тис. км² чи 15 % території області. Адміністративно-господарським і культурним центром району є місто Первомайськ.

Відстань від районного центру до Миколаєва залізницею 324 км (від станції Первомайськ-на-Бузі), шосейною дорогою — 165 км.

Географічне положення[ред. | ред. код]

На межі степу і лісостепу у північно-західній частині Миколаївської області на площі 1318,7 км², або 5 % території області, розташований Первомайський район.

Протяжність району з півночі на південь складає 44 км., а з заходу на схід 46 км. Координати крайньої північної точки — 48 градусів 15 хвилин північної широти, координати крайньої південної точки — 46 градусів 30 хвилин північної широти, крайня східна точка має координати 33 градуси 05 хвилин, а крайня західна 30 градусів 14 хвилин східної довготи.

Рельєф місцевості хвилясто — горбкувата рівнина зі слабким похилом в південно-східному напрямку. Місцевість розташована між Причорноморською низовиною на півдні, Придніпровською височиною на сході та Подільською височиною на заході, в басейні річки Південний Буг, що перетинає місцевість з північного — заходу на південний — схід. Первомайський район розташований в північно-степовій ландшафтній зоні, де поширені найродючіші ґрунти — чорноземи, тут на схилах Українського Щита утворились багаті поклади будівельної сировини.

Населення[ред. | ред. код]

Населення району в останні роки має тенденцію до зниження. Станом на 01.01.2011 року мешкало 31665 осіб, з яких: 90 % — українці, 6,7 % — росіяни, 3,3 % — інші національності, найбільше з яких складають молдовани, болгари, білоруси.

В районі є один вищий навчальний заклад I рівня акредитації (Мигійський коледж Миколаївського національного аграрного університету), 30 загальноосвітніх шкіл, 20 дитячих дошкільних закладів.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Район об'єднує 50 населених пунктів: 1 селище міського типу, 6 селищ і 43 села, що об'єднані в 1 селищну та 21 сільську ради.

Історія[ред. | ред. код]

Територія району була заселена давно. Свідченнями тому є знайдені залишки поселень доби неоліту і бронзи (VI, II тисячоліття до н. е.), могильник кімерійського часу (X—VIII ст. до н. е.), поселення скіфської (IV—III ст. до н. е.) і черняхівської культури (II—VI ст. н. е.).

У 1420 році на північ від Первомайська литовський князь Вітовт спорудив арковий міст через Південний Буг яким проходив торговельний шлях з Київщини і Брацлавщини на Очаків і Хаджибей. Біля мосту виникло поселення, яке є найстарішим із нині існуючих в районі — село Вітольдів (Вітовтів) Брід.

Кілька сторіч землі Первомайського району належали трьом державам: правобережжя Південного Бугу — Османській імперії, лівобережжя Південного Бугу і Синюхи — Запорозькій Січі, а згодом — Російській імперії і, нарешті, межиріччя Південного Бугу і Синюхи — Річі Посполитій.

У вересні 1867 року було введено в дію залізничну ділянку БалтаОльвіополь, а наступного року — ділянку ОльвіопольЄлизаветград. Це слугувало поштовхом для розвитку економіки району, виникненню низки невеликих залізничних станцій. В 1899 році приватні власники спорудили вузькоколійну залізницю РудницяПідгородня, подовживши в 1907 році її до Ольвіополя.

До 1918 року правобережжя Південного Бугу належало Ананьївському повітові, лівобережжя — Єлизаветградському повітові Херсонської губернії, а межиріччя — Балтському повітові Подільської губернії.

В 1919 році створено місто Первомайськ і майже всі землі району врешті були об'єднані. Рішенням Одеського губревкома в липні 1920 року створено Первомайський повіт, а в 1923 році — Першомайська округа Одеської губернії.

В 1930 році ліквідовано Першомайську округу і створено Первомайський район (з 1932 року — Одеської області).

В 1941 році, з початком Німецько-радянської війни територія Первомайщини була окупована німецько-румунськими загарбниками і розділена між двома країнами по Південному Бузі. Правобережна частина ввійшла до складу Голтянського повіту губернаторства Трансністрія, а лівобережна — до Первомайської округи генеральної округи Миколаїв райхскомісаріату Україна.

Навесні 1944 року Первомайщина повністю була звільнена від німецько-румунських окупантів. Район відновлено в його довоєнних межах. З грудня 1944 року по січень 1959 року частина земель району входила до складу Лисогірського району.

В лютому 1954 року у зв'язку зі зміною адміністративно-територіального розподілу УРСР, Первомайський район увійшов до складу Миколаївської області. В 1959 році ліквідовано Лисогірський район, його землі увійшли до складу Первомайського району.

Водні ресурси[ред. | ред. код]

Південний Буг. Пороги біля с. Мигія

Річки, що протікають на території району, відносяться до басейну Південного Бугу. В межах району Південний Буг протікає з північного заходу на південний схід. На цьому відрізку річку доповнюють притоки Синюха і Кодима. Довжина Південного Бугу в межах району 90,6 км, ширина 200—300 м.

Річка Синюха є основною притокою Південного Бугу і впадає в неї у Первомайську. Притокою Синюхи є Чорний Ташлик. Річка Кодима — права притока Південного Бугу, в посушливі роки на перекатах пересихає. Окрім річок, у районі є багато штучних водойм.

Води річок для питних цілей не використовуються. Основними джерелами господарсько-питного водозабезпечення в районі є шахтні криниці та водогонні мережі із підземних джерел.

Транспорт[ред. | ред. код]

Територією району проходить автошлях E584.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

У Первомайському районі на обліку перебуває 20 пам'яток архітектури, 74 — історії, 130 — археології (докладніше див. Пам'ятки археології Первомайського району (Миколаївська область)).

Визначні уродженці[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Бундюков А. Т., Кравченко М. В. Сыновняя верность Отчизне. — Одесса, 1982.
  • Хто є хто на Миколаївщині. Видатні земляки. — Київ, 2005.
  • История городов и сел Украинской ССР. Николаевская область. — Київ, 1981.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Кіровоградська область
(Голованівський район)
Кіровоградська область
(Вільшанський район)
Кіровоградська область
(Добровеличківський район)
Кривоозерський район Арбузинський район
Врадіївський район Доманівський район