Первісне стадо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пе́рвісне ста́до (чи праобщина)[1][2][3][4][5] — в радянській історичній науці, а слідом за нею традиційно почасти й досі в історичній науці пострадянських країн, умовна назва людських суспільств[6], в яких жили первісні люди з моменту виділення людини із світу тварин й до формування родових общин (пізній палеоліт)[7][8][9].

За визначенням, яке дає «Большая Советская Энциклопедия»[10], «первісне стадо» — це непостійна спільнота, яка виникає й розпадається в залежності від зовнішніх обставин. Хоч поняття первісного стада і збереглося в загальних підручниках та словниках, але в науках які займаються безпосередньо вивченням первісних людей це поняття зараз не використовується як застаріле[джерело?].

Марксистські уявлення про ранній етап в первісному суспільстві ґрунтувалися на уявленнях середини XIX століття, відповідно до яких людська культура та людське суспільство на момент виходу з тваринного світу були tabula rasa. Відповідно, вони містили ряд припущень наприклад, що спочатку статеві відносини між людьми всередині колективу були безладними, а самі перші людські колективи були абсолютно безладними. Однак з точки зору сучасних знань про поведінку людей, людиноподібних мавп і висоорганізованих савців взагалі ці погляди є безсумніву невірними. Наприклад у людиноподібних мавп не спостерігається проміскуїтета, а їх колективи є доволі структурованими та більші чи менш ієрархічними з досить складною системою стосунків між членами.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • «Новий довідник. Історія України», Крупчан С., Крупчан Т., Скопненко О., Іванюк О., Київ: ТОВ «Казка», 2008, ББК: Т3(4Укр)я2 — ISBN 966-8055-18-7.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Юридична фірма «Азаров та партнери», Словник юридичних термінів: Первісне стадо
 2. Інфоцентр «O.K.S.A.K.», Словник юридичних термінів: Первісне стадо
 3. Новий довідник. Історія України: Первісне людське стадо
 4. Правознавство — Олійник А. Ю.: § 5. Основні закономірності виникнення держави і права
 5. Правознавство, Копєйчиков В. В. 1.1. Основні закономірності виникнення держави і права
 6. Греченко В. А., Чорний І. В., Кушнерук В. А., Режко В. Історія світової та української культури: Підруч. для вищ. закл. освіти. — К.: Літера, 2000 Частина І. Історія світової культури
 7. Лекції з історії світової та вітчизняної культури — Яртися: ЛЕКЦІЯ 3: Культура первісного суспільства
 8. Історія України (частина перша) — Рибалко: Розділ 1: Найдавніше поселення на території України
 9. soclist.by.ru, Історія України: Первісно-общинний лад на території України
 10. (ПЕ): Первісне стадо(рос.)