Перевантаження (авіація)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акробатичний маневр зі збільшенням кута тангажу а (наприклад, введення в гірку) супроводжується позитивною перевантаженням — тіло важить більше, ніж зазвичай

Перевантаження — це відношення підіймальної сили[1] до ваги літака. Перевантаження — безрозмірна величина, однак часто одиниця перевантаження позначається так само, як прискорення вільного падіння, g. Перевантаження в 1 одиницю (або 1g) означає прямолінійний політ, 0 — вільне падіння або невагомість. Якщо літак виконує віраж на постійній висоті з креном 60 градусів, його конструкція відчуває перевантаження у 2 одиниці.

Допустиме значення перевантажень для цивільних літаків становить 2,5. Звичайна людина може витримувати будь-які перевантаження до 15G близько 3-5 сек без знепритомнення, але великі перевантаження від 20-30G і більше людина може витримувати без знепритомнення не більше 1-2 сек і залежно від розміру перевантаження, наприклад 500G = 0.2 сек. Треновані пілоти в антиперевантажних костюмах можуть переносити перевантаження від −3 … −2 до +12[2]. Опірність до негативних, спрямованих вгору перевантажень, значно нижче. Зазвичай при 7-8 G в очах «червоніє» і людина непритомніє через приплив крові до голови.

Перевантаження — векторна величина, спрямована в бік зміни швидкості. Для живого організму це принципово. При перевантаженні органи людини прагнуть залишатися в колишньому стані (рівномірного прямолінійного руху або спокою). При позитивному перевантаженні (голова-ноги) кров іде від голови до ніг. Шлунок йде вниз. При негативній — кров підступає в голову. Шлунок може вивернутися разом з вмістом. Коли в нерухому машину врізається інше авто — водій відчуває перевантаження спина-груди. Таке перевантаження переноситься без особливих труднощів. Космонавти під час зльоту переносять перевантаження лежачи. У цьому положенні вектор спрямований груди-спина, що дозволяє витримати кілька хвилин. Протиперевантажувальних засобів космонавти не застосовують. Костюм має корсет з надувними шлангами, що надуваються від повітряної системи та утримують зовнішню поверхню тіла людини, трохи перешкоджаючи відтоку крові.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Уздовж нормальної осі зв'язаної системи координат
  2. +06208014 + HTML Вищий пілотаж легких машин[недоступне посилання з липня 2019]