Перевикористання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Запаси тріски на узбережжі Ньюфаундленду зазнали надмірного вилову в 1970-х і 1980-х роках, що призвело до їх раптового краху в 1992 році[1].

Перевикористання, або надмірне використання — це надлишкове використання ресурсів, незважаючи на можливі негативні наслідки. Прикладами надмірного використання є надмірне випасання худоби, надмірний вилов риби або надмірне полювання, а також незворотна ерозія ґрунту, вирубування лісів або зниження ґрунтових вод. Тривання надмірної експлуатації може призвести до знищення природного ресурсу або до вимирання мисливських видів. Евтрофікація та інші види забруднення також тісно пов'язані з надмірною експлуатацією ландшафту. Противагою до надмірного використання виступає здатність системи до самовідновлення, її стійкість. Надмірне використання може бути прямим наслідком місцевого та глобального перенаселення та потреби в продовольчій безпеці, але воно може бути спричинене прагненням до отримання прибутку без нагальних людських потреб.

Економіка[ред. | ред. код]

З точки зору економіки, надмірна експлуатація притаманна для загальнодоступних благ. Це ті суспільні блага, використання яких не можна легально виключити звичайним чином, і у використанні яких існує суперництво між користувачами. Прикладами є об'єкти власності, такі як історичні громадські землі та напр. громадські пасовища чи сінокоси. Звідси говориться про трагедію спільного життя.

Це створює соціальну дилему: кожна людина має стимул збільшувати використання спільних блага, але внаслідок цього надмірне використання знижує продуктивність суспільства в цілому.

Історія[ред. | ред. код]

Надмірне використання природних ресурсів супроводжує людство тисячі років.

Наприклад, надмірне полювання людьми, мабуть, окрім змін клімату, є головною причиною хвилі вимирання четвертинних періодів — зникнення в льодовиковому періоді багатьох великих видів тварин у багатьох частинах світу під час їх першого заселення людьми.

За 5000 років китайської цивілізації третина ріллі була втрачена внаслідок надмірної експлуатації.[2]

Хижацька експлуатація[ред. | ред. код]

Надмірна експлуатація при видобутку корисних копалин також є формою надмірної експлуатації . Тому хижацька експлуатація стала метафорою, яка вказує на її надмірність[3]. Можна почути про «наругу над тілом» або «неповагу до власного здоров'я», якщо тіло піддають навантаженням понад здорову межу і тим самим завдають шкоди здоров'ю (наприклад, ці аргументи дискутуються в трудовому праві як обґрунтування норм робочого часу).[4] Іншим прикладом метафоричного хижацького використання є крилата фраза «хижацька експлуатація природи».[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Kenneth T. Frank, Brian Petrie, Jae S. Choi, William C. Leggett, Trophic Cascades in a Formerly Cod-Dominated Ecosystem, Science 2005, Seite 1621—1623, online.
  2. Holger Rogall: Ökologische Ökonomie: Eine Einführung, 2013, ISBN 978-3-322-99733-3, S. 22, online(нім.).
  3. Friedrich Kluge: Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache, 24. Auflage, 2002, ISBN 3-11-017473-1, S. 746.
  4. Walter Kaskel: Arbeitsrecht Enzyklopädie der Rechts- und Staatswissenschaft, 2013, ISBN 978-3-642-85649-5, S. 253, online.
  5. Otto Schlecht: Grundlagen und Perspektiven der sozialen Marktwirtschaft, Band 27 von Untersuchungen Zur Ordnungstheorie und Ordnungspolitik, 1990, ISBN 978-3-16-145684-8, S. 34.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]