Перегони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перегони з мотокросу
Перегони на гідропланах
Зіткнення у перегонах Формула 1

Перего́ни (англ. race, пол. wyścigi, нім. rennen)  — змагання на швидкість відповідно до визначених критеріїв, які можливо виміряти в об'єктивний спосіб. Мета змагань — виконання певного завдання в найкоротший час. Зазвичай це подолання певної віддалі, але це може бути й виконання будь-якого іншого завдання на швидкість.

Біг на відстань є найстародавнішим видом перегонів, але перегони проводяться також і з залученням тварин (коней, верблюдів, слонів), транспортних засобів (велосипедів, автомобілів, мотоциклів, човнів, літаків та ін.) та інших штучних пристосувань (лижі, ковзани, ходулі та ін.)

Перегони можуть бути як безперервними (одноетапними) від старту до фінішу, так і такими, що складаються з декількох частин. Ці частини називаються в різних видах спорту по різному: забіг, заплив, етап, гіт, заїзд і т.ін. В залежності від мовних та спортивних традицій у різних країнах сегменти (частини) перегонів мають також різні назви. Зокрема, етап — це зазвичай складова секція тривалішого змагання або маршруту, в той же час гіт — це складова секція перегонів, яку учасники проходять декілька разів.

Види перегонів

[ред. | ред. код]

Класифікація видів перегонів є доволі умовною і включає такі основні види:

Перегони з використанням виключно сили м'язів людського тіла

[ред. | ред. код]
Легка атлетика. Біг

Перегони з використанням сили м'язів людини та пристосувань

[ред. | ред. код]
Трекові велоперегони

Перегони з використанням тварин

[ред. | ред. код]
Кінні перегони.

Сюди відносять, як перегони тварин під керуванням людини, яка іде на тварині верхи або у повозці, яку тягне тварина, так і перегони тварин без прямої участі людини (перегони верблюдів, собачі перегони, перегони тарганів та ін.)

Перегони на човнах

[ред. | ред. код]
Академічне веслування

Перегони в моторних видах спорту

[ред. | ред. код]
Автоперегони 24h Le Mans 2005
Картинґ. Перегони

Споруди і траси для перегонів

[ред. | ред. код]

Найпопулярніші перегони зазвичай відбуваються на спеціально обладнаних ділянках або у спеціально збудованих спорудах, які обладнані трибунами для глядачів та мають інфраструктуру для забезпечення належних умов проведення перегонів та для їх учасників. Такими спорудами є:

Іноді для проведення перегонів використовуються відрізки публічних доріг або ж вулиці міст. Для водних перегонів використовуються ділянки річок та акваторій озер, заток або морів. Часто для кросових видів перегонів використовують просто ділянку пересіченої місцевості з тимчасовою розміткою траси та контрольними пунктами.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]