Передекспозиційна профілактика ВІЛ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Таблетки Truvada
Тенофовір/емтрицитабін — препарат, відомий під торговельною маркою Truvada

Передекспозиційна або доконтактна профілактика ВІЛ, ПрЕП або ДКП (англ. Pre-exposure prophylaxis, PrEP) — профілактичний прийом препаратів високоактивної антиретровірусної терапії людьми, які не мають ВІЛ, з метою зниження ризику можливого зараження цим вірусом[1]. Проведені клінічні дослідження показали, що використання препаратів високоактивної антиретровірусної терапії для профілактики ВІЛ хоча і значно знижує ризик зараження, але не дають повної гарантії захисту від ВІЛ. Єдиним препаратом, дозволеним для предекспозиційної профілактики ВІЛ, в даний час є Truvada.

Поширення в світі[ред. | ред. код]

Методи ПрЕП ще не отримали широкого поширення в світі. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує їх лише як допоміжний засіб для представників груп ризику, ВІЛ-негативних партнерів ВІЛ-позитивних людей (так звані серодискордантні пари), чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ) та працівників секс-індустрії, особливо в тих випадках, коли презервативи не використовуються систематично[2]. Відзначається, що препарати ПрЕП можуть стати єдиним засобом захисту від ВІЛ для чоловіків, які не можуть використовувати презервативи, наприклад, через проблеми з ерекцією.

З 22 серпня 2016 року препарат Truvada був офіційно допущений Європейським агентством лікарських засобів для використання в Європейському союзі в цілях профілактики ВІЛ для пацієнтів групи ризику, зокрема — чоловіків, які практикують секс з чоловіками і ВІЛ-негативних партнерів ВІЛ-позитивних людей. Цей медикамент раніше з 2005 року вже офіційно був дозволений в ЄС для терапії ВІЛ[3][4].

У США використання Truvada в профілактичних цілях дозволено з літа 2012 року. Американський Центр з контролю і профілактики захворювань рекомендує використання препаратів ПрЕП для гомосексуальних і бісексуальних чоловіків, які не мають постійного партнера і практикують секс без презерватива; для партнерів ВІЛ-позитивних людей; для людей, які мають незахищені статеві контакти з особами, що споживають ін'єкційні наркотики; а також для самих осіб, які споживають ін'єкційні наркотики. Згідно з New York Times, близько 500 тисяч американців потрапляють під одну із зазначених категорій. Вартість застосування препарату Truvada становить близько 13 тисяч доларів (близько 9500 євро) на рік[5][6]. Близько 60 % пацієнтів, що використовують препарати ПрЕП в США, складають чоловіки і близько 40 % — жінки[7].

У ПАР з 2016 року препарати ПрЕП надаються працівникам секс-індустрії. Крім того, передекспозиційна профілактика ВІЛ використовується в Австралії, Канаді, Кенії і Перу. В інших країнах препарати для профілактики ВІЛ можуть також поширюватися нелегально.

Клінічні дослідження[ред. | ред. код]

Проведені клінічні дослідження показали, що щоденне використання ВІЛ-негативними людьми препаратів ПрЕП знижує ризик зараження ВІЛ, є безпечним для пацієнтів і ефективно в цілях профілактики поширення ВІЛ. Як показало дослідження, наприклад, iPrEX, число заражень ВІЛ серед ЧСЧ після прийому препаратів ПрЕП може зменшитися, як мінімум на 40 % — аж до 73 % серед пацієнтів, які приймають ці препарати регулярно. Проведене в Кенії та Уганді дослідження Partners PrEP показало, що ефективність предекспозиційної профілактики серед серодискордантних пар також становить 75 %.

Всесвітня організація охорони здоров'я, визнаючи потенційне значення ПрЕП, вказує на важливість суворого дотримання схеми регулярного застосування препаратів і поєднання ПрЕП з постійним використанням презервативів і частим тестуванням на ВІЛ. У разі позитивного ВІЛ-тесту необхідно негайне припинення прийому препаратів. У той же час, наявні клінічні дослідження вивчали, в першу чергу, вплив препарату на чоловіків. Ефективність і наслідки профілактичного прийому препаратів антиретровірусної терапії жінками ще слабо вивчені[8].

Дослідження Препарати Досліджувана група Результати
CAPRISA 004 тенофовір (гель) жінки з ПАР скорочення інфекцій на 39 %[9]
iPrEx тенофовір/эмтрицитабин (таблетки) МСМ скорочення інфекцій на 42 %[10]
Partners PrEP тенофовір/эмтрицитабин (таблетки); тенофовір (таблетки) гетеросексуальні пари з Африки скорочення інфекцій на 73 % і 62 % відповідно[11]
TDF2 тенофовір/эмтрицитабин (таблетки) гетеросексуальні пари в Ботсвані скорочення інфекцій на 63 %[12]
FEM-PrEP тенофовір/эмтрицитабин (таблетки) жінки з Африки дослідження було перервано у зв'язку з несумлінним співпрацею досліджуваної групи
VOICE 003 тенофовір/эмтрицитабин (таблетки); тенофовір (таблетки); тенофовір (гель) жінки з ПАР, Зімбабве та Уганди немає достовірних результатів у зв'язку з несумлінним співпрацею досліджуваної групи[13]
Bangkok Tenofovir Study тенофовір (таблетки) наркозалежні чоловіки з Таїланду скорочення інфекцій на 48,9 %[14]
iPrEX OLE тенофовір/эмтрицитабин (таблетки) МСМ, MtF скорочення інфекцій на 84 %[15][16]
PROUD тенофовір/эмтрицитабин (таблетки) МСМ з Великої Британії скорочення інфекцій на 86 %[17]
IPERGAY тенофовір/эмтрицитабин (таблетки) МСМ з Франції та Канади скорочення інфекцій на 86 %[18]

Критика[ред. | ред. код]

Ефективність і побічні ефекти[ред. | ред. код]

Використання препаратів високоактивної антиретровірусної терапії для профілактики ВІЛ не дає повного захисту від зараження. Зокрема, деякі варіації ВІЛ можуть бути резистентними проти препаратів, що використовуються в ПрЭП. Крім того, ці медикаменти взагалі не дають ніякого захисту проти інших статевих інфекцій[19].

Клінічні дослідження також показали, що велика кількості пацієнтів, що використовують препарати ПрЕП, не вдається слідувати строгим приписам прийому ліків, що зводить нанівець їх ефективність. При цьому навіть ті з них, які в точності виконують приписи, отримують захист, що не перевищує трохи більше 70 %. Крім того, у деяких пацієнтів внаслідок довготривалого прийому ліків може розвинутися резистентність до препарату. Не слід також забувати і про можливі побічні ефекти — відсутності апетиту, втомі, шлунково-кишкові розлади, а також шкідливого впливу на печінку і нирки у деяких пацієнтів. Крім того, на думку скептиків, прийняття препаратів ПрЕП може сприяти більш ризикованої сексуальної поведінки людини (наприклад, повна відмова від презервативів), що в підсумку може призвести до збільшення ризику зараження ВІЛ, не кажучи вже про інші хвороби, що передаються статевим шляхом, від яких дані препарати не захищають зовсім.

Висока вартість препарату[ред. | ред. код]

У більшості країн, в яких препарати на зразок Truvada допущені для профілактичного застосування, їх використання з цією метою не входить в програму медичного страхування. Тому зацікавлені особи повинні самостійно здобувати ці медикаменти на свої кошти. Одна упаковка Truvada з 30 таблетками, розрахована на один місяць, коштує в Європі близько 800 євро, тому лише невелика кількість людей може дозволити собі придбання цього препарату самостійно[20]. Сьогодні Норвегія є єдиною країною в світі, в якій використання препаратів високоактивної антиретровірусної терапії в цілях предекспозиційної профілактики ВІЛ входить в пакет обов'язкового медичного страхування і, відповідно, оплачується страховкою пацієнта[21].

Дослідження, проведені в Австралії, показують, що широке застосування препаратів ПрЕП для такої групи ризику як ЧСЧ економічно не виправдано, так як створює значний фінансовий тягар для системи охорони здоров'я, непорівнянне з ефективністю цих препаратів. У той же час, була показана економічна ефективність ПрЕП щодо серодискордантних пар[22]. У той же час, розрахунки, проведені в Нідерландах і Великій Британії, стверджують, що профілактичне використання препарату Truvada чоловіками, що практикують секс з чоловіками і мають ризиковану сексуальну поведінку, економічно вигідно, так як річний комплект препарату становить близько 11 тисяч євро, а терапія одного ВІЛ-інфікованого пацієнта становить у середньому близько 500 тисяч євро[23].

Висока вартість офіційно дозволених препаратів антиретровірусної терапії для профілактики ВІЛ призводить до появи на ринку нелегальних дженериків. Наприклад, вартість індійських еквівалентів препарату Truvada становить всього близько 60 євро. Однак використання нелегальних медикаментів пов'язане з небезпекою відсутність постійного медичного контролю, який необхідний при вживанні препаратів ПрЕП[24].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ВОЗ выпускает первое руководство по использованию антиретровирусных препаратов ВИЧ-негативными людьми. ВОЗ. 2012-07-20. Процитовано 2016-10-24. 
 2. ЮНФПА, ВОЗ и ЮНЭЙДС: Заявление о позиции по вопросу презервативов, профилактики ВИЧ, других ИППП и предотвращения нежелательной беременности. ЮНЭЙДС. 2015-07-07. Процитовано 2016-10-24. 
 3. Apotheke adhoc. 2016-08-24. Процитовано 2016-10-24. 
 4. Truvada: Medikament zur HIV-Prophylaxe in EU zugelassen. Spiegel Online. 2016-09-01. Процитовано 2016-10-24. 
 5. USA empfiehlt HIV-Medikamente für fast 500.000 Gesunde. Spiegel Online. 2014-05-15. Процитовано 2016-10-24. 
 6. PrEP for HIV Prevention. Centers for Disease Control and Prevention. 2014-05-14. Процитовано 2016-10-24. 
 7. Bald in Deutschland erlaubt: Diese Pille schützt vor HIV. BILD der Frau. 2016-09-29. Процитовано 2016-10-24. 
 8. EU gibt Anti-HIV-Pille zur Prophylaxe frei. Die Welt. 2016-09-01. Процитовано 2016-10-24. 
 9. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 10. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 11. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 12. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 13. Afrika: HIV-Präventionsstudie scheitert am Desinteresse junger Frauen. Deutsches Ärzteblatt. Abgerufen am 30. Januar 2014.
 14. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 15. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 березень 2016. Процитовано 27 жовтень 2017. 
 16. http://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(14)70847-3/fulltext
 17. http://www.proud.mrc.ac.uk/pdf/PROUD%20press%20release.pdf[недоступне посилання з квітень 2019]
 18. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 березень 2016. Процитовано 27 жовтень 2017. 
 19. Rund um die HIV-PrEP. Deutsche AIDS-Hilfe. Процитовано 2016-10-24. 
 20. Zugang zur HIV-PrEP. Deutsche AIDS-Hilfe. Процитовано 2016-10-24. 
 21. We should follow Norway's lead on PrEP. The Independent. 2016-10-24. Процитовано 2016-10-24. 
 22. A Cost-effectiveness Analysis of HIV Preexposure Prophylaxis for Men Who Have Sex With Men in Australia. Clinical Infectious Diseases, Volume 58 Issue 7. 2014-04-01. Процитовано 2016-10-24. 
 23. Prophylaxe mit Truvada rechnet sich. DAZ online. 2016-09-27. Процитовано 2016-10-24. 
 24. "Truvada" in der EU zugelassen: Tablette soll HIV-Infektion vorbeugen. n-tv. 2016-09-01. Процитовано 2016-10-24. 

Посилання[ред. | ред. код]