Передня Азія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Western Asia (orthographic projection).svg

Передня Азія (Південно-західна, Західна Азія) — група природних країн, що включає Малоазійське, Вірменське й Іранське нагір'я, Месопотамію, Аравійський півострів, Левант, Кавказ, Копетдаг.

Територіально Передня Азія охоплює азіатську частину Кіпр (також відносять до Європи), Туреччини, Грузію, Вірменію, Азербайджан, Іран, Афганістан, Ліван, Сирію, Йорданію, Ізраїль, Палестину, Ірак, Кувейт, Синайський півострів Єгипта, Саудівську Аравію, Ємен, Катар, Оман, ОАЕ, Бахрейн.

Західна Азія є синонімом Передньої Азії, але використовується здебільшого як політичний термін. Політична Західна Азія охоплює туж саму територію, але іноді без Грузії, Вірменії, Азербайджана (їх відносять до Європи) і Туркменистана (відносять до Центральної, або Середньої Азії).

Аравійський півострів і Месопотамія також поєднують у Південно-Західну Азію.

Північні райони П. А. (Передньоазійське нагір'я) є одним з ланок середиземноморського геосинклінального пояса, у якому молоді складчасті структури обрамляють більше древні тверді серединні масиви, що й привело до формування тут типового рельєфу нагір'їв з більше високими окраїнними хребтами й зниженими в порівнянні з ними внутрішніми плоскогір'ями.

Аравійський півострів і Левант відносяться до давніх платформових структур Гондвани й по своїм геологічним і геоморфологічним особливостям близькі до суміжних районів Африки.

Рівнини Месопотамії сформувалися на місці передгірного прогину, що виник між альпійськими структурами на півночі і платформовими на півдні.

Загальною рисою природи є панування аридних ландшафтів із широким поширенням (особливо на півдні) пустель, напівпустель і сухих степів, наявністю величезних безстічних областей. Лише узбережжя Середземного, Чорного, півдня Каспійського морів, а також південний захід Аравійського півострова й деяких гірських районів відрізняються кращою зволоженістю, що визначає поширення субтропічних, а на Аравійському півострові — тропічних лісових і чагарникових формацій.

З корисних копалин тут виділяються великі родовища нафти (головним чином у басейні Перської затоки й на Апшеронськім півострові).

Передня Азія — аридний регіон, підданий посухам, з убогими й непостійними опадами (ASCAD 1997). Близько 80 відсотків території регіону ставиться до напівпустель і пустель (AOAD 1995). Найбільшим природним лихом регіону є посухи.

Сільське господарство більшості країн Передньої Азії зосереджено у розвитку екстенсивного скотарства (у багатьох районах — кочового), що використовує пасовищні вгіддя.


Asia on the globe (grey).svg Це незавершена стаття з географії Азії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.