Перемишльське князівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Перемишльське (Перемиське) князівство
Русь
1084 – 1141 Галицьке князівство

Герб of Перемишльське (Перемиське) князівство

Герб

Столиця Перемишль
Мови Рутенська мова
Форма правління Монархія
Історія
 - Засновано 1084
 - Ліквідовано 1141

Перемишльське (Перемиське) князівствозахідноруське князівство XIXIII століть, династії Рюриковичів, зі столицею в Перемишлі. Утворене на Перемиській землі, котра входила до складу Руси.

Історія[ред. | ред. код]

Перемишль, в складі Руси

Князівство виокремилось під владою синів Князя Ростислава Володимировича в 1084 році, в результаті виділення його із Володимирського князівства. Рішенням Любецького з'їзду князів 1097 року Перемиське князівство було закріплене за Володарем як спадкове володіння. Однак того ж року володимирський князь Давид Ігоревич, а потім і сам Святополк Ізяславич спробували захопити Теребовлянське князівство. 1099 року Ростиславичі розбили союзних Святополку Київському угорців у битві над Вягром.

1122 р. Володар потрапив у полон до поляків і звільнився лише за величезний викуп. Після смерті Володаря 1124 року в Перемишлі і Звенигороді княжили його сини. В 11251126 роках молодший з них, Володимир Володаревич, спробував за допомогою угорців влаштувати переділ князівства, але за Ростислава Володаревича заступилися теребовлянські Васильковичі й Мстислав Володимирович.

1141 року після смерті Івана Галицького, Володимир Володаревич Перемиський об'єднав всі уділи в єдине Галицьке князівство, та переніс центр своїх володінь з Перемишля в Галич. В 1144 після придушення заколоту свого племінника Івана Берладника, Володимир Володаревич приєднав Перемиське та Звенигородське князівства, до своїх особистих володінь.

З 1199 року, Перемиське князівство перебувало у складі об'єднаного Галицько-Волинського князівства. В період боротьби за владу, після смерті Романа Галицького, Перемишль був удільним князівством. Він був під владою: Князя Святослава Ігоревича (12101211), Лешка Краківського (1214), угорського королевича Андраша (12261227), та Данила Галицького (12351238).

Князі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]