Перемога (Дніпро)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перемога
Дніпро
Перемога

Кінотеатр «Салют»
Загальна інформація
Район Соборний
Адмінодиниця Соборний район
Населення 70000 осіб
Поштовий індекс 49094, 49100, 49106 та 49166
Головні вулиці Набережна Перемоги, Космічна, Проспект Героїв
Транспорт
Залізнична інфраструктура Дніпро-Лоцманська
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap

Перемога — житловий район Дніпра, розташованих вздовж берега Дніпра у південно-східній частині міста.

Складається з шістьох житлових масивів (позначаються Перемога-1, 2, 3, 4, 5, 6 або перша, друга, третя, четверта, п'ята, шоста Перемога).

Характер забудови — багатоповерхові (9-29) будинки.

Населення Перемоги — приблизно 70 тисяч осіб.

До початку будівництва району територія Перемоги була забудована невеликими приватними будинками історичних районів Дніпра Лоц-Кам'янка та Мандриківка, які залишились і зараз, але у значно менших розмірах). Частина території, на якій стоять житлові масиви Перемоги являла собою дніпровські плавні або, взагалі, була під водою.

Дніпроцивільпроект на чолі з провідним головним архітектором проекту Павлом Нірінбергом спроектувало житловий район «Лоцманський». Масова забудова Лоцманського розпочалося 1969 року й закінчилося 1976. 1975 року Лоцманський було перейменовано на честь 30-річчя перемоги СРСР у Великій Вітчизняній війні на «Перемогу». Перші три масиви у народі продовжують називати Мандриківкою, а 5-й та 6-й - Лоц-Кам'янкою (4-й масив приблизно навпіл ділиться межею Мандриківки й Лоц-Кам'янки - вулицею Дорожньою).

У 1983 році група архітекторів (П. Р. Нірінберг, Н. Т. Розанов, О. Г. Хавкін, Є.Б. Яшунський, А. П. Воловик, В. К. Ґудзь), що планували район, отримала державну державну премію СРСР. А сам район Перемога став пам'ятником архітектури Союзного значення.

Район продовжує забудовуватися окремими об'єктами до наших днів.

Серед цікавих особливостей Перемоги слід зазначити дві 27 та 29-поверхові житлових вежи (в побуті «свічки») та 30-під'їзний дім (в побуті «китайська стіна»).

Культура та відпочинок[ред. | ред. код]

Сьогодні район Перемога може запропонувати цілий спектр послуг для культурних потреб та відпочинку своїх мешканців та гостей.

Тут знаходяться Ляльковий театр на Перемозі, кілька спортивних та нічних клубів. Вздовж усього узбережжя Дніпра розташована низка пляжів. А острів Коса, поєднаний мостом із Перемогою, із його пляжами та кафе давно став одним із центрів літнього відпочинку всього міста.

Освіта[ред. | ред. код]

На території Перемоги знаходиться кілька дитячих садків, 8 середніх загальноосвітніх шкіл і ліцеїв, гуртожитки ВНЗ міста. Перша загальноосвітня школа на житловому масиві «Перемога» була відкрита в 1971 р. (№ 66)[1].

Трагедія[ред. | ред. код]

2007 року у житловому будинку № 127 на Мандриківській вулиці стався вибух побутового газу з людськими жертвами й руйнуванням споруди.

Пам`ятники[ред. | ред. код]

  1. https://www.056.ua/news/1185599/kak-poavilsa-zilmassiv-pobeda-v-dnepropetrovske-interesnye-fakty